Skocz do zawartości

Czystośc miedzi w kablach audio.


sebse

Recommended Posts

Przeglądając oferty dystrybutorów kabli audio, głośnikowych jak i sygnałowych RCA, zauważyłem że posiadają one przewody o różnej czystości miedzi. Jest to litera N i magiczna liczba obok.
Z tego co wiem, im wyższa jest ta liczba, to w miedzi jest mniej zanieczyszczeń. Zanieczyszczenia te mają wpływ na jakośc przekazywanego dźwięku, jego barwę i selektywnośc.
Czy rzeczywiście czystośc miedzi jest tym czynnikiem decydującym o jakości przewodu, jego wyborze.
Tym bardziej, że nie wszyscy producenci podają te wartości, a jedynym wyznacznikiem decydującym o kupnie, jest opinia innych użytkowników i własne doświadczenia odsłuchowe.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolcie ze sie wtrace. Bo nie rozumiem jeszcze pewnej kwestii jesli chodzi o kable, a raczej o ich ocynowanie. Na forum kiedys pytalem czy koncowki powinno sie ocynowac czy nie. Ktos napisal ze powinny byc ocynowane. Wtedy miedz sie tak nie utlenia itd... Za to w "papierach" od moich Magnatow juz jest napisane ze lepiej by bylo, zeby koncowki nie byly ocynowane. Wiec jak to z tym wkoncu jest??
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Czy rzeczywiście czystośc miedzi jest tym czynnikiem decydującym o jakości przewodu, jego wyborze.


Miałem kiedyś większą możliwość dostępu do różnych kabli. Podłączałem je kolejno i sprawdzałem czy są jakieś zauważalne różnice w brzmieniu. Różnice były, jednak trudno mi było określić, czy jest to zasługa tylko zawartości miedzi w miedzi, czy techniki wykonania samego kabla. Tam gdzie udało mi się dostać do informacji o czystości miedzi to sprawa była jasna. Według moich odsłuchów, kabelek czyściejszy grał lepiej ale był i droższy.
Kabelki kupuje się z rekomendacji sprzedawcy czy z opinii tych co taki posiadają i są z niego zadowoleni. Nie wszyscy mają pojęcie o czystości przewodu zastosowanego w kablu. Wybór podyktowany jest tym, jak z takim kablem gra sprzęt audio a nie wiedzą o jakości miedzi.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Bo nie rozumiem jeszcze pewnej kwestii jesli chodzi o kable, a raczej o ich ocynowanie. Na forum kiedys pytalem czy koncowki powinno sie ocynowac czy nie. Ktos napisal ze powinny byc ocynowane. Wtedy miedz sie tak nie utlenia itd...
Wiec jak to z tym wkoncu jest??



Coś tu by się zgadzało, gdyż sam posiadam kable ocynowane (Black Rhodium z serii AST) i w porównaniu z kilkoma innymi tej klasy ich dźwięk wydawał mi się zawsze specyficzny - ugładzona góra i bogaty bas - znacznie bardziej, niż zmieniały to jakiekolwiek inne kable które próbowałem - tyle że akurat dla mnie był to kluczowy pozytyw do ich kupienia icon_razz.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem z kilkoma zaprzyjażnionymi audiofilami oraz z gościem ,który produkuje
kabelki /IC,głośnikowe i sieciowe/ i potwierdził mi to co podejrzewałem od dawna ,że najlepszą konfekcją dla kabli
jest..........brak konfekcji.
Końcówki gołe zabielone cyną z dodatkiem srebra /podobno najlepsza jakaś amerykańska/
w drugiej kolejności wtyki Bulletplug lutowane punktowo żadne skręcanie czy zaciskanie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi chodziło wyłącznie o konfekcje fabryczną. A jeśli ktoś ma zamiar kupić tańsze kabelki które wiadomo są sprzedawane z rolki to mam taką rade: gdzieś czytałem że najlepiej skręcić końcówkę kabla i wcisnąć w zacisk (nie cynować) a jeśli się po jakimś czasie końcówki utlenią (zmienią kolor) to odciąć je i połączyć na nowo lub są podobno na rynku specjalne płyny do przemywania właśnie utlenionych końcówek. Ale osobiście ja bym nie wierzył w żadne środki ''czyszczące'' raczej proponuje odciąć końcówki i połączyć na nowo.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...