Radiohead zadbają o środowisko w Polsce

Radiohead zadbają o środowisko w Polsce

Newsy

Dodano: 6 sierpień 2009
25 sierpnia w Parku Cytadela w Poznaniu wystąpi grupa Radiohead. To będzie nie tylko najważniejszy, ale również najbardziej przyjazny środowisku koncert w naszym kraju.

25 sierpnia w Parku Cytadela w Poznaniu wystąpi grupa Radiohead. To będzie nie tylko najważniejszy, ale również najbardziej przyjazny środowisku koncert w naszym kraju.

Zespół zagra w ramach akcji "Poznań dla Ziemi". Dlatego też, muzycy chcą podarować fanom doskonałą muzykę, a przy okazji, zadbać o środowisko w Polsce.

Grupa Radiohead słynie z działań proekologicznych. Muzycy angażują się w akcje, które pomagają chronić środowisko naturalne, ale to dopiero początek ich aktywności. W 2007 roku zespół zlecił badania, które miały pokazać, w jakim stopniu jego trasy koncertowe przyczyniają się do zanieczyszczenia środowiska. Grupa poprosiła specjalistyczną firmę o porównanie pod tym względem dwóch tras - tej, podczas której zespół występował dla wielkich tłumów, a także tej, w czasie której grupa grała w nieco mniejszych obiektach, w centrach miast. Specjaliści wzięli pod uwagę nie tylko takie czynniki jak na przykład zużycie prądu, ale też nawet to, ile piwa wypijają fani Radiohead przy okazji występu swoich idoli. Kalkulacje pokazały, że dla środowiska korzystniejsze są koncerty w centrach miast, dlatego zespół postanowił podjąć konkretne kroki.

Muzycy starają się jak najmniej latać samolotami, a przede wszystkim unikają czarterów. Swój sprzęt, jeśli to tylko możliwe, zespół transportuje drogą morską, wykorzystuje też kolej, a podróże planuje w taki sposób, żeby możliwie najbardziej ograniczyć emisję dwutlenku węgla. Richard Young, który podczas ostatnich tras Radiohead odpowiadał za kwestie ekologii, tłumaczy: "Chodzi o to, aby chronić środowisko, ale przy okazji aby w każdym miejscu na świecie zapewnić niezmiennie wysoką jakość widowiska. Żeby to się udało, muzycy i technicy potrzebują specjalnych narzędzi, od gitar i zestawów perkusyjnych, po odpowiednie noże dla naszych kucharzy". Radiohead, bez straty czegokolwiek z magii swoich koncertów, zdołali zorganizować tournee w sposób, który jak najmniej szkodzi przyrodzie. I to prostymi sposobami. Okazało się, że wielką różnicę może zrobić choćby użycie - zamiast tradycyjnych świateł - energooszczędnego oświetlenia LED. Już 25 sierpnia będzie to można zobaczyć podczas koncertu "Poznań dla Ziemi".

Zespół zwraca zwraca uwagę również na drobne rzeczy, które mogą pomóc chronić środowisko. Dlatego też, na przykład, podczas pobytu w Poznaniu, grupa oraz jej ekipa techniczna nie będą korzystać z plastikowych naczyń. Muzycy poprosili również o umożliwienie im segregowania śmieci, które wytworzą podczas pobytu w Polsce. Do dbałości o środowisko grupa Radiohead zachęca także polskich fanów. Ci, którzy przyjadą 25 sierpnia do Poznania, a na terenie koncertu postanowią się posilić, dostaną swoje danie albo napój w specjalnym, ekologicznym opakowaniu. Co więcej, grupa namawia fanów, żeby na koncert wybrali się rowerami albo komunikacją publiczną. Jak wynika z wyliczeń zespołu, wystarczy, że 10 procent kierowców zdecyduje się na podróż autobusem, żeby zmniejszyć emisję dwutlenku węgla aż o 7 procent. Jeśli jednak ktoś już musi jechać samochodem, muzycy radzą, aby jednym autem podróżowało kilka osób, co pozwoli dodatkowo zmniejszyć korki. Natomiast już po koncercie, miasto zadba o poznański Park Cytadela, w którym grupa Radiohead wystąpi. Trawa w miejscu sektorów dla publiczności, zostanie zrewitalizowana. 

Black Record Store
Pozostałe newsy muzyczne Zobacz wszystkie
Zobacz także
 The Fruitcakes 2

The Fruitcakes 2

<span>BROKEN SOCIAL SCENE</span> Hug Of Thunder

BROKEN SOCIAL SCENE Hug Of Thunder

<span>VANT</span> Dumb Blood

VANT Dumb Blood

<span>JAKUZI</span> Fantezi Müzik

JAKUZI Fantezi Müzik

<span>TIMBER TIMBRE</span> Sincerely, Future Pollution

TIMBER TIMBRE Sincerely, Future Pollution

<span>MATEUSZ ZIÓŁKO</span> Na nowo

MATEUSZ ZIÓŁKO Na nowo

<span>DAN AUERBACH</span> Waiting on a Song

DAN AUERBACH Waiting on a Song

<span>DR MISIO</span> Zmartwychwstaniemy

DR MISIO Zmartwychwstaniemy

 

 

 
Audio - wrzesień 2017

Strefa Magazynu

Audio 9/2017

Rynek audio zmienia się szybko i podąża w różnych kierunkach. Zmiany te czasami zaskakują nawet ekspertów i najbardziej doświadczone firmy, dlatego nie chcąc zostać w tyle, coraz częściej reagują one jak najszybciej.

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio