Gwiazdy jesiennej Ery Jazzu

Gwiazdy jesiennej Ery Jazzu

Newsy

Dodano: 3 sierpień 2010
Już tej jesieni Era Jazzu wraca do prezentacji swoich projektów oraz artystów także w innych miastach Polski. Na początku listopada przedstawiony zostanie nie tylko egzotyczny zespół, lecz także muzyka, jakiej do tej pory nie prezentowano na polskich estradach.

Już tej jesieni Era Jazzu wraca do prezentacji swoich projektów oraz artystów także w innych miastach Polski. Na początku listopada przedstawiony zostanie nie tylko egzotyczny zespół, lecz także muzyka, jakiej do tej pory nie prezentowano na polskich estradach.

Podczas premierowej, festiwalowej trasy koncertowej "Cajun & Zydeco Tour" (3-7 listopada) zaprezentowana zostanie muzyka amerykańskiej Louisiany oraz zespół Nathan Williams & Zydeco Band czołowego reprezentanta nowoorleańskiej muzyki cajun i zydeco.

"To specyficzny rodzaj muzyki, kultury i obyczaju będący konglomeratem wielu stylistyk i brzmień. Najczęściej cajun i zydeco określa się mianem muzyki kreolskiej, gdzie pobrzmiewa zarówno jazz Nowego Orleanu, jak i folkowa muzyka Południa USA , elementy muzyki francuskiej, elżbietańskich ballad i tanecznych rytmów nowoorleańskich Kreoli. Najpopularniejszych przebojem tego stylu jest słynna "Jambolaya", która rozsławiła cajun na cały świat. Zespół Nathana Willamsa pokaże ją po raz pierwszy w Polsce, na klubowych koncertach w Szczecinie, Toruniu, Poznaniu, Warszawie i Krakowie" -  wyjaśnia Dionizy Piatkowski, szef Ery Jazzu.

Wielkim wydarzeniem będzie z pewnością równiż galowy koncert Ery Jazzu w warszawskiej Sali Kongresowej, gdzie w rytm swingu i boogie woogie zaprezentuje się kwartet Charliego Wattsa - perkusisty rockowej formacji wszech czasów - The Rolling Stones (30 września). Jego jazzowa kariera jest równie ciekawa jak dekady spędzone wraz z "World`s Greatest Rock`n` Roll Band". Legendarny perkusista The Rolling Stones zawsze bowiem pasjonował się jazzem. Ze szczególną atencją podchodził do Swingu. Jest także ogromnym entuzjastą Boogie Woogie. Stąd też najnowszy projekt Wattsa to kwartet The ABC&D of Boogie Woogie. Jak sam rekomenduje zespół: "it's hot pianos & rhythm".

Teraz kwartet Charliego Wattsa pojawi się z tym projektem na kilku wybranych koncertach w Europie. Jak zapowiada perkusista, będą to ostatnie koncerty tej formacji. W tym jedyny w Polsce.

Tradycją Ery Jazzu są świąteczne projekty "Christmas". Tym razem gwiazdą wieczoru w Filharmonii Narodowej będzie wybitna pianista i kompozytorka Carla Bley, która przedstawi nie tylko swoje Trio, lecz także zaprosi klasyczny Brass Quartet (6 grudnia).

W zespołach Carli Bley pojawiali się zawsze najwybitniejsi artyści  jak Pharoah Sanders, Art Farmer, Gary Burton, Charlie Haden i Steve Swallow. Nagrania Carli Blay zrealizowane dla ECM Records są jednymi z najważniejszych dokumentów jazzu ostatnich dekad. Galowy koncert Christmas Ery Jazzu jest polska premiera znamienitego albumu "Carla's Carols", zestawu jazzowych wersji kolęd i pastorałek.

materiały prasowe

Charlie Watts (ABC&D of Boogie Woogie) - Let It Rock

Black Record Store
Pozostałe newsy muzyczne Zobacz wszystkie
Zobacz także
<span>MAREK DYJAK</span> Pierwszy śnieg

MAREK DYJAK Pierwszy śnieg

<span>MIKE OLDFIELD</span> Return To Ommadawn

MIKE OLDFIELD Return To Ommadawn

<span>WOJTEK MAZOLEWSKI</span> Chaos pełen idei

WOJTEK MAZOLEWSKI Chaos pełen idei

<span>SAMPHA</span> Process

SAMPHA Process

<span>BATALION D`AMOUR</span> Fenix

BATALION D`AMOUR Fenix

<span>PLACEBO</span> A Place For Us To Dream

PLACEBO A Place For Us To Dream

<span>KRZYSZTOF KRAWCZYK</span> Duety

KRZYSZTOF KRAWCZYK Duety

<span>LARRY CORYELL</span> Barefoot Man: Sanpaku

LARRY CORYELL Barefoot Man: Sanpaku

 
Audio - maj 2017

Strefa Magazynu

Audio 5/2017

Rynek audio zmienia się szybko i podąża w różnych kierunkach. Zmiany te czasami zaskakują nawet ekspertów i najbardziej doświadczone firmy, dlatego nie chcąc zostać w tyle, coraz częściej reagują one jak najszybciej.

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio