Luxtorpeda dała czadu w Lublinie

Luxtorpeda dała czadu w Lublinie

Newsy

Dodano: 13 maj 2011

We wtorkowy wieczór 10 maja w lubelskim klubie "Graffiti" swój koncert zagrała Luxtorpeda. Było głośno, gitarowo i na temat.

Na początek może kilka słów dla mniej zorientowanych. Luxtorpeda to nowy zespół, w którym występują znani - choćby z 2 Tm 2,3 - gitarzyści: Robert "Litza" Friedrich i Robert "Drężmak" Drężek, a także sekcja rytmiczna, którą jeszcze do niedawna można było usłyszeć w Armii czyli Krzysztof "Dr Kmieta" Kmiecik na basie i perkusista Tomasz "Krzyżyk" Krzyżaniak. Całości dopełnia stający przed mikrofonem, a znany z hip hopowego składu Pięć Dwa Dębiec Przemysław "Hans" Frencl.

"Litza" tak opowiedział przed koncertem o początkach zespołu. - Zaczęliśmy grać we czwórkę próby we wrześniu ubiegłego roku i tak powoli narodziły się utwory. Zaczęliśmy do tego śpiewać, a potem pojawił się jeszcze "Hans". I powoli, powoli zrobiła się z tego Luxtorpeda. Zapraszałem chłopaków z myślą o mojej solowej płycie, a okazało się, że to jest solowa płyta pięciu muzyków, którzy tu grają - wyjaśnił Robert.

I ta "solowa płyta pięciu muzyków" ukazała się na rynku w przeddzień występu Luxtorpedy w Lublinie, a jej zawartość wypełniła około godzinny koncert. Rozpoczęło się tak jak na krążku od "Intro" oraz "ściany" gitar z głośników i tak pozostało już do ostatnich sekund.

Zgodnie zresztą z tym co powiedział "Litza": - Taki był zamysł Luxtorpedy, żeby to był zespół "live" - żebyśmy i w studio i na żywo brzmieli tak samo. Żeby to był naturalny sound hardcore'owo-garażowy.

I ta sztuka się w pełni udała, brzmieli naprawdę bardzo dobrze, na koncercie było mocno i gitarowo. A to, jak wiedzą już czytający moje teksty goście Audio.com.pl, naprawdę lubię. :) Jedyne zastrzeżenie można mieć do melorecytacji Hansa, które czasem z trudem przebijały się przez czad płynący z gitarowych pieców. O niebo lepiej ze swoimi krzykami do mikrofonu wypadał "Litza" i jego teksty były dla każdego czytelne.

Z koncertu zdecydowanie zapadł w pamięć "Autystyczny" i to wcale nie dlatego, że został zagrany także na bis:) To najbardziej przebojowy utwór z całej płyty, więc publika od razu włączyła się do śpiewania refrenu: "Na pierwszy rzut oka, nie widać, że kocham". Zostałem także przez Luxtorpedę "Trafiony Zatopiony" piosenką o takim właśnie tytule. Przyznam, że specjalnie czekałem na koncertowe wykonanie "3000 świń" i nie ukrywam, że było warto. Podobnie zresztą, jak i na "W ciemności" - z zostającym w głowie tekstem, że: "Światło ma moc, ciemność jej nie ogarnia".

Nie tylko dość liczna, jak na "debiutantów" widownia, która we wtorek pojawiła się w "Graffiti", ale i sami muzycy byli bardzo zadowoleni z lubelskiego koncertu. - Jak do tej pory to najliczniejsza publiczność na naszej trasie i zdecydowanie najlepsze przyjęcie. Ale może też dlatego, że płyta już się ukazała i coraz lepiej znane są te piosenki - przyznał "Drężmak". Pewnie coś w tym i jest.

Po tym co usłyszałem ze sceny jestem przekonany, że o Luxtorpedzie z każdym tygodniem będzie coraz głośniej. To naprawdę kawał bardzo dobrej gitarowej muzyki, więc każdemu polecam wizytę na ich koncercie.

(fot. Ewa Łaskarzewska)

Piotr Wojtowicz

Black Record Store
Harry Potter
Pozostałe newsy muzyczne Zobacz wszystkie
Zobacz także
<span>CHINA MOSES</span> Nightintales

CHINA MOSES Nightintales

<span>WOLFGANG HAFFNER</span> Kind of Spain

WOLFGANG HAFFNER Kind of Spain

<span>KATHRINE WINDFELD</span> Latency

KATHRINE WINDFELD Latency

<span>PORTUGAL. THE MAN</span> Woodstock

PORTUGAL. THE MAN Woodstock

<span>STEPHAN MICUS</span> Inland Sea

STEPHAN MICUS Inland Sea

<span>RIDE</span> Weather Diaries

RIDE Weather Diaries

<span>CHUCK BERRY</span> Chuck

CHUCK BERRY Chuck

<span>JOONSAM</span> A Door

JOONSAM A Door

 

 

 
Audio - październik 2017

Strefa Magazynu

Audio 10/2017

Rynek audio zmienia się szybko i podąża w różnych kierunkach. Zmiany te czasami zaskakują nawet ekspertów i najbardziej doświadczone firmy, dlatego nie chcąc zostać w tyle, coraz częściej reagują one jak najszybciej.

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio