Recencja: "Sacrum Profanum. Spowiedź Heretyka"

Recencja: "Sacrum Profanum. Spowiedź Heretyka"

Newsy

Dodano: 5 listopad 2012

Lider Behemoth jest od paru lat postacią budzącą sporo kontrowersji. To chyba wystarczający powód, żeby w niedługich odstępach czasu pojawiły się dwa wydawnictwa poświęcone właśnie tej kapeli.

Jakiś czas temu światło dzienne ujrzała książka "Konkwistadorzy Diabła", którą można określić jako chronologiczną historię zespołu, kierowaną głównie do fanów muzyki Behemoth (a nie sensacyjek związanych z formacją). Szybko okazało się jednak, że jest to pozycja niewystarczająca i zdecydowano się wydać publikację z wokalistą i gitarzystą grupy w postaci wywiadu-rzeki.

Od początku podchodziłem do tego wydawnictwa z dużym dystansem. W spore rozbawienie wprawiały mnie napompowane patosem teasery, a i promocja tego tytułu w mediach przebiegała w dość zabawny sposób. Niektóre fragmenty książki były w mediach rynsztokowych przedstawiane w formie wyrwanej z kontekstu, mającej na celu wywołanie taniej sensacji.

Ogólnie rzecz biorąc, jest to dość wdzięczna lektura - czyta się ją bardzo lekko i szybko. Niby zawiera blisko 400 stron, ale sposób edycji, rozkładu druku i liczby zdjęć sprawiają, że rzeczywistej treści jest w "Sacrum Profanum" może połowa, może 2/3.

Wywiad przeprowadzony został w ciekawy sposób. Pytania nie są złożone, przybierają najczęściej postać krótkich wtrąceń i mają za zadanie wyznaczenie kierunku monologu naszego bohatera. W związku z tym całość ma formę luźnej pogawędki, w której jedna strona się produkuje, a druga cierpliwie słucha. Bardzo dużym plusem książki jest bogactwo naprawdę interesujących zdjęć, skanów itp. W porównaniu z przywołanymi wcześniej "Konkwistadorami..." znajduje się tu znacznie więcej smaczków.

Jeśli zaś chodzi o samą treść, to jest w "Sacrum Profanum. Spowiedź Heretyka" sporo fajnych fragmentów. Ale są też takie, które wzbudzają (przynajmniej u mnie) pusty śmiech. Po lektrurze tej książki mogę określić Darskiego jako człowieka, którego cechują imponującą determinacja, dyscyplina i pracowitość, ale i (to przede wszystkim) jako zapatrzonego w siebie megalomana, egocentryka i podwórkowego filozofa. Frontman grupy sam zresztą nie omieszkał określić się mianem "mędrca".

Rozpocznę może od nawiązania do tematu tak chętnie poruszanego w mediach brukowych, a mianowicie rzekomego "gwałtu", jaki miał miejsce podczas jednego z koncertów grupy, a jakiego ta miała się dopuścić na jednej z fanek. Z treści książki wynika, że o gwałcie raczej mowy być nie mogło, jednak gdy to wszystko skonfrontować ze słowami Nergala z późniejszych wywiadów (lider Behemoth komentuje to wydarzenie jako "emanację dionizyjskiej postawy i ekstatyczne uniesienie"), to jestem poskładany (hehe). Takich pompatycznych wersów w książce "Sacrum Profanum. Spowiedź Heretyka" rzeczywiście jest trochę - jakieś brednie o hedoniźmie, boskości człowieka itd.

Bardziej rozśmieszyły mnie dywagacje o showbiznesie, kiedy to Nergal przedstawia się jako od niego stroniący czy nawet brzydzący się tym środowiskiem. Z wielką dramaturgią opisane są sytuacje, kiedy goni paparazzich, którzy chcą mu zrobić zdjęcia, albo karkołomnie ucieka przed nimi samochodem. Nie przeszkadzało mu to jednak lansować się w sesjach dla badziewnych pisemek w pozach w stylu kung fu panda czy z jakimiś krzakami na głowie. O najbardziej rozbrajającej sesji dla "Gali" już nawet nie wspominam.

Później pojawia się też tekst o "undergroundowości", która przejawia się u niego tym, że zakłada koszulkę Watain na nagranie odcinka "Voice Of Poland". Idąc tym tokiem rozumowania, są na podobnym pułapie z Norbim, który pojawia się w koszulkach Cradle Of Filth czy Pantery. Zaraz ktoś podniesie argument, że Watain > COF, ale jak ktoś wciska, że założenie ich t-shirtu do TVP to podziemie pełną gębą, to ja nie mam pytań.

Przewija się też temat wegetarianizmu - Nergal z dumą ogłasza, że jada mięso, ponieważ jest drapieżnikiem. Pierwszy raz słyszę, żeby drapieżnictwo przejawiało się wciąganiem sushi w najdroższych restauracjach. Padło również ciekawe stwierdzenie, że Darski nie spotkał jeszcze osoby, która potrafiłaby podważyć argument o tym, że największe ssaki nie są mięsożercami. Nieszczęśliwie przywołał przykład słonia, o którym to zwierzęciu każde dziecko winno wiedzieć, że jest roślinożerne. Jakby pogrzebać w pamięci, to można by jeszcze parę "kwiatków" wyłapać.

Reasumując, 60 złotych bym za "Sacrum Profanum. Spowiedź Heretyka" nie zapłacił. Nie jestem zbyt wielkim fanem Behemotha, ale myślę że maniakalni wielbiciele Nergala i spółki będą tą książką usatysfakcjonowani.

Kwiecio

Black Record Store
Pozostałe newsy muzyczne Zobacz wszystkie
Zobacz także
<span>OLEŚ BROTHERS & ANTONI GRALAK</span> Primitivo

OLEŚ BROTHERS & ANTONI GRALAK Primitivo

<span>PAWEŁ WSZOŁEK QUINTET</span> Faith

PAWEŁ WSZOŁEK QUINTET Faith

<span>SABINA MECK</span> Love Is Here

SABINA MECK Love Is Here

<span>LIMBOSKI</span> W trawie. I inne jeszcze młode

LIMBOSKI W trawie. I inne jeszcze młode

<span>JOSIENNE CLARKE & BEN WALKER</span> Overnight

JOSIENNE CLARKE & BEN WALKER Overnight

<span>ALICJA MAJEWSKA</span> Wszystko może się stać

ALICJA MAJEWSKA Wszystko może się stać

<span>JUSTICE</span> Woman

JUSTICE Woman

<span>NATALIA SIKORA + VOO DOO DOG</span> Buried Alive in the Blues

NATALIA SIKORA + VOO DOO DOG Buried Alive in the Blues

 
Audio - kwiecień 2017

Strefa Magazynu

Audio 3/2017

Wreszcie tanie kolumny. Dobre i niedrogie. Tak, to możliwe. Nie obiecujemy i nie raportujemy żadnych rekordów i najwyższego wyrafinowania, ale każda z pięciu...

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio