Niebiański trans - Archive w Krakowie

Niebiański trans - Archive w Krakowie

Newsy

Dodano: 28 listopad 2012

Jeśli ktoś miał wątpliwości odnośnie uwielbienia Archive przez Polaków, z pewnością wyzbył się ich po krakowskim koncercie grupy.

Archive promują właśnie swój ósmy album "With Us Until You`re Dead" i,  nieważne - jaki byłby powód wizyty - w Polsce zawsze mogą liczyć na gorące przyjęcie. Dokładnie takie, jakie spotkało ich w krakowskim Teatrze Łaźnia 27 listopada. Publiczność niezależnie od piosenki, od tego co się działo na scenie i wokół niej, szalała, skakała, biła brawa, krzyczała... Słowem - oddała się zespołowi całkowicie, za co Brytyjczycy odwdzięczyli się bardzo dobrym gigiem.

Największe brawa zbierała młodziutka Holly Martin, która dołączyła do Archive w trakcie nagrań nowej płyty. Dziewczę stało początkowo speszone, potem troszkę pokręciło się po scenie, niemniej cały czas Holly sprawiała wrażenie spiętej. Brawa dodawały jej otuchy, choć nie ustrzegły przed załamaniami głosu – ale odpuszczamy ci blondyneczko, jeszcze się rozkręcisz (w to wierzę).

Pozostali członkowie ani tremy, ani problemów technicznych nie mieli. Wiedzieli, że będą potraktowani jak bogowie, więc mogli pozwolić sobie na totalny luz. Tacy byli: spokojni, ale uważni, pewni siebie, ale nie zarozumiali, wiedzieli, że muszą dać z siebie wszystko. I dawali, wprowadzili licznie zgromadzonych fanów w niebiański trans, zahipnotyzowali publiczność swoimi - w gruncie rzeczy - nieskomplikowanymi utworami. Ja nie raz łapałem się na tym, że mój duch odrywał się od ciała i latał z dźwiękami piosenek Archive po Teatrze, po Krakowie, po niebie...

Oczywiście rządziły utwory z "With Us Until You`re Dead". Archive rozpoczęli od "Wiped Out", a potem zaprezentowali m.in. "Conflict", "Violently", a na bis "Silent" i chyba najbardziej nawiązujący do triphopowych korzeni "Hatchet". Nie brakło pozycji obowiązkowych, choć zagranych nadspodziewanie wcześnie, bo w połowie koncertu - mowa o "Fuck You" i, przede wszystkim, "Again". Ten utwór się chyba nigdy nie zestarzeje i podany w każdej możliwej wersji będzie smakował obłędnie - piosenka totalna, arcydzieło, o napisaniu którego marzy pewnie każda kapela. Tu podane akustycznie - jedynie gitara akustyczna, bas, wokal i szczypta elektroniki.-

Solidnie reprezentowany był krążek "Controlling Crowds", szczególnie w czasie bisów: numer tytułowy, obłędne "Bullets" oraz "Kings Of Speed" na zakończenie. Wszystkie brzmiały pierwszorzędnie, może ewentualnie gitarę basową można byłoby nagłośnić nieco lepiej.

Niezależnie od tego, każdy kto stawił się w Łaźni Nowej, miał świadomość, że uczestniczy w jednym z najpiękniejszych koncertów tego roku. Ja osobiście uwielbiam każdą, szczególnie rockową, formę transu, zapętlonych motywów i dźwięków, dlatego występ Archive dostarczył mi wiele przyjemności. Już wiem, dlaczego Polska kocha ten skład.

Jurek Gibadło

Black Record Store
Pozostałe newsy muzyczne Zobacz wszystkie
Zobacz także
<span>CAMILLE THURMAN</span> Inside the Moment

CAMILLE THURMAN Inside the Moment

<span>CHRIS POTTER, DAVID VIRELLES, JOE MARTIN, MARCUS GILMORE</span> The Dreamer Is the Dream

CHRIS POTTER, DAVID VIRELLES, JOE MARTIN, MARCUS GILMORE The Dreamer Is the Dream

<span>RON CARTER & RICHARD GALLIANO </span> An Evening with

RON CARTER & RICHARD GALLIANO An Evening with

<span>ANDRIS NELSONS</span> Bruckner: Symphony No. 3

ANDRIS NELSONS Bruckner: Symphony No. 3

 Jan Sebastian Bach. Cantatas for Soprano

Jan Sebastian Bach. Cantatas for Soprano

<span>CONCERTO MELANTE</span> Telemann: Ein feste Burg ist unser Gott

CONCERTO MELANTE Telemann: Ein feste Burg ist unser Gott

<span>JULIA LEZHNEVA</span> Graun: Opera Arias

JULIA LEZHNEVA Graun: Opera Arias

<span>L.STADT</span> L.Story

L.STADT L.Story

 

 

 
Audio - lipiec - sierpień 2017

Strefa Magazynu

Audio 7-8/2017

Rynek audio zmienia się szybko i podąża w różnych kierunkach. Zmiany te czasami zaskakują nawet ekspertów i najbardziej doświadczone firmy, dlatego nie chcąc zostać w tyle, coraz częściej reagują one jak najszybciej.

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio