Jan Garbarek & The Hilliard Ensemble w Poznaniu

Jan Garbarek & The Hilliard Ensemble w Poznaniu

Koncerty

Dodano: 2 lipiec 2011
Po pięciu latach przerwy, 13.października 2011 r., ponownie zawita do Poznania na zaproszenie poznańskiego klubu jazzowego Blue Note, światowej sławy norweski saksofonista, okrzyknięty przez krytyków Mistrzem nastroju - Jan Garbarek. Tym razem saksofoniście towarzyszyć będzie kwartet wokalny - The Hilliard Ensemble.

Koncert odbędzie się w ramach JAZZ GREATS GALLERY - elitarnego cyklu muzycznego zainicjowanego w 2009 r. przez poznański Blue Note, którego celem jest prezentowanie największych jazzowych sław, niekwestionowanych mistrzów gatunku, o powszechnie uznanej na świecie renomie.

Pomysłodawcy wyszli z założenia, że wielu spośród czołowych światowych artystów, uczestnicząc w organizowanych w Polsce festiwalach jazzowych, nie dociera do Poznania i jest to stan rzeczy, który zdecydowanie należy zmienić - stworzyć okazję do zaprezentowania ich także mieszkańcom Wielkopolski. Dotychczas, w ramach cyklu wystąpili: BRANFORD MARSALIS, TAKE 6 i RICHARD GALLIANO.

JAN GARBAREK & THE HILLIARD ENSEMBLE

Jan Garbarek to jedna z najbardziej niezwykłych postaci europejskiego jazzu i world music. Norweski artysta o polskich korzeniach od ponad 40 lat pojawia się ze swoją muzyką zarówno na jazzowych estradach, w filharmoniach, katedrach, jak i na listach najlepiej sprzedających się płyt. Jest główną gwiazdą prestiżowej wytwórni płytowej ECM, a zarazem współtwórcą jej charakterystycznego stylu.

Fascynuje go twórczość ludowa i etniczna, uwielbia muzyczne podróże w czasie i przestrzeni – to ubarwia jego muzykę, ale także prowokuje do spotkań z artystami różnych kultur i stylistyk. Stąd zapoczątkowana wiele lat temu współpraca z The Hilliard Ensemble. Pomysł połączenia brzmienia saksofonu sopranowego z wielogłosową muzyką wokalną rodem ze średniowiecza i renesansu okazał się, komercyjnie i artystycznie, niezwykle trafiony.

Pierwszy wspólny album Jana Garbarka i The Hilliard Ensamble "Officium" (1993) - zebrał entuzjastyczne recenzje i znalazł ponad milion nabywców. Brytyjski Evening Standard napisał, że płytę wypełnia "najpiękniejsza muzyka, jaka kiedykolwiek została nagrana". Herald Tribune nazwał ją "niezwykle kojącą, unoszącą ducha pod niebiosa", New York Observer mówił o "zniesieniu wszelkich podziałów między jazzem a klasyką, sferą sacrum a profanum, muzyką dawną a współczesną".

Podwójny album "Mnemosyne" (1998 r.), był rozwinięciem pierwotnego pomysłu, a obok muzyki średniowiecza znalazł się na nim również repertuar współczesny.

Trzecia wspólna płyta Jana Garbarka i The Hilliard Ensemble to "Officium novum" . Została nagrana na przełomie czerwca i lipca ubiegłego roku w austriackim klasztorze St. Gerold, pod czujnym okiem producenta Manfreda Eichera. Tym razem większość wydawnictwa wypełnia tradycyjna muzyka Armenii, a pomysł na kształt albumu zrodził się w trakcie podróży muzyków The Hilliard Ensemble w rejon Kaukazu, gdzie natknęli się na opracowania tradycyjnych pieśni sakralnych autorstwa etnomuzykologa i kompozytora Komitasa Vardapeta (1869-1935) i tradycyjną świecką muzykę bardów Kaukazu. Poza muzyką ormiańską w repertuarze "Officium Novum" znalazł się wykonany a`capella utwór "Most Holy Mother of God" Arvo Pärta, śpiewy bizantyjskie, dwa utwory Jana Garbarka, w tym nowa wersja "We are the stars", a także hiszpańska pieśń dworska "Tres morillas".

"Officium Novum" jest dowodem tego, jak bardzo muzycy rozwinęli się w trakcie siedemnastu lat współpracy. Saksofon sopranowy Jana Garbarka tworzy piąty, kontrapunktujący względem partii czterech śpiewaków, głos. Jego gra, oparta na harmonice i skalach używanych w muzyce ormiańskiej, jest pełna pasji i inwencji improwizatorskiej. Interpretacje są pełne swobody, a wokaliści, podobnie jak saksofonista śmiało improwizują na bazie gotowych kompozycji.

Jan Garbarek – saksofony sopranowy i tenorowy
David James – kontratenor
Rogers Covey-Crump – tenor
Steven Harrold – tenor
Gordon Jones - baryton

Koncert Jana Garbarka i Hilliard Ensemble organizowany przez poznański klub jazzowy Blue Note, odbędzie się 13.10.2011 r.w kościele OO. Dominikanów.

Sprzedaż biletów ruszy już w lipcu w serwisie www.bilety24.pl, w sierpniu bilety będą dostępne także w Centrum Informacji Miejskiej oraz biurze klubu (czynne od drugiej połowy sierpnia w dni robocze w godz. 12.00-19.00; adres: ul. Kościuszki 79 – gmach C.K. Zamek, tel. 61 65 70 777; (Bluenote.poznan.pl, klub@bluenote.poznan.pl).

materiały prasowe

Jan Garbarek & The Hilliard Ensamble - Litany

Black Record Store
Pozostałe newsy muzyczne Zobacz wszystkie
Zobacz także
<span>TOMASZ OPAŁKA</span> Emerge

TOMASZ OPAŁKA Emerge

<span>OLAFUR ARNALDS</span> ÓLAFUR ARNALDS Island Songs

OLAFUR ARNALDS ÓLAFUR ARNALDS Island Songs

<span>ELENI KARAINDROU</span> David

ELENI KARAINDROU David

<span>GAVIN BRYARS</span> The Fifth Century

GAVIN BRYARS The Fifth Century

<span>MEHLDAU & REDMAN</span> Nearness

MEHLDAU & REDMAN Nearness

<span>KENNY BARRON TRIO</span> Book Of Intuition

KENNY BARRON TRIO Book Of Intuition

<span>JOEY ALEXANDER</span> Countdown

JOEY ALEXANDER Countdown

<span>THE FRED HERSCH TRIO</span> Sunday Night at Vanguard

THE FRED HERSCH TRIO Sunday Night at Vanguard

 
Audio - marzec 2017

Strefa Magazynu

Audio 2/2017

W tym numerze tylko tematy stereofoniczne, ale o bardzo dużej rozpiętości gatunkowej i cenowej. Rozgrzewany się testem słuchawek w cenie ok. 1000 zł, aż dziesięć modeli...

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio