Blaakyum Night Lords Tour - pierwszy libański zespół heavy metalowy w trasie

Blaakyum Night Lords Tour - pierwszy libański zespół heavy metalowy w trasie

Koncerty

Dodano: 13 lipiec 2012

W dniach 9-11 sierpnia w Polsce będzie gościł najstarszy libański zespół heavymetalowy Blaakyum. Grupa odwiedzi Warszawę i Kraków, spotka się z chcącymi poznać.

Blaakyum działają w Libanie na od ponad 16 lat mimo cenzury i zakazów wykonywania rocka i metalu. Zespół założony wkrótce po wojnie domowej przetrwał wojnę z Izraelem, a także trzy największe fale aresztowań muzyków sceny metalowej. Jest pierwszym libańskim zespołem, któremu udało się zorganizować trasę koncertową z uwzględnieniem Europy - na Ukrainie, Słowacji, w Polsce i Niemczech.

Jako aktywiści od lat walczą z cenzurą i domagają się wolności słowa w kraju, działają też na polu praw człowieka i praw kobiet w Libanie. Dlatego też trasa jest poświęcona nie tylko muzyce, ale także walce, jaką toczy wielu muzyków sceny rockowej i metalowej tego państwa z ograniczeniami względem ich aktywności artystycznej. Hasło Metal zakazany (Banned Metal) ma zwrócić uwagę na działalność aktywistów, którzy dążą do zmiany w libańskim prawie.

Polski przystanek jest dla Blaakyum bardzo ważny, ponieważ - zdaniem członków grupy, istnieje wiele analogii w historii polskiego metalu w latach 80. i współczesnej sceny metalowej.

SZCZEGÓŁY WIZYTY:

Etap warszawski (9-10 sierpnia)

9 sierpnia - spotkanie z muzykami w pubie Beirut oraz projekcja filmu dokumentalnego "Arab Metalheads Lebanon" poświęconego cenzurze w obszarze sceny rockowej i metalowej. Po filmie odbędzie się spotkanie z muzykami, podczas którego opowiedzą oni o historii metalu w Libanie i o własnych doświadczeniach z cenzurą (m.in. aresztowaniach wokalisty grupy).

10 sierpnia w Progresji odbędzie się koncert pod hasłem Metal zakazany. U boku Blaakyum wystąpią polskie grupy wspierające ich walkę o wolność słowa: Heart Attack, Scream Maker, Taliban Monkey Soldier. Koncert poprzedzi projekcja filmu "Arab Metalheads Lebanon"

Otwarcie bram o godz.  18:00 (koncert: 19:00)
Bilety - przedsprzedaż 17 zł, w dniu koncertu 25 zł

Etap krakowski (11 sierpnia)

W klubie Kazamaty odbędzie się wystawa zdjęć dotyczących sceny metalowej w Libanie, następnie wyświetlony zostanie film dokumentalny "Arab Metalheads Lebanon", po którym muzycy będą mieli okazję opowiedzieć o historii metalu i cenzury w Libanie. Po nim nastąpi koncert zespołów polskich (Heart Attack, Taliban Monkey Soldier) oraz libańskiego Blaakyum.

Po zakończeniu trasy w Libanie planowane jest spotkanie przeznaczone dla muzyków rockowych i metalowych z Libanu, podsumowujące doświadczenia zespołu połączone z prezentacją multimedialną materiału zebranego w krajach europejskich. Specjalne miejsce ma być poświęcone Polsce, jako krajowi którego scena metalowa ma duży wpływ na muzyków libańskich, o czym też opowiedzą artyści podczas konferencji. Oprócz tego muzycy zwracają uwagę na podobieństwa w historii scena metalowej w Polsce w latach 80. i w Libanie obecnie.

O filmie "Arab Metalheads Lebanon"

Jest to jeden z dwóch dokumentów, które powstały w 2009 roku na terenie Libanu i Jordanii. Film będzie zaprezentowany po raz pierwszy szerokiej publiczności, ponieważ do tej pory żadna arabska telewizja (publiczna ani prywatna) nie zdecydowała się na pokazanie tego obrazu.

Pochodzący z Jordanii reżyser Osama Zamel uchwycił w swoim dokumencie obrazki niekojarzące się Polakom zupełnie z Bliskim Wschodem m.in. arabską publiczność metalową szalejącą pod sceną, dziewczyny w krótkich czarnych mini z rozpuszczonymi długimi włosami i dużymi dekoltami skaczące przy barierkach, wytatuowanych długowłosych mężczyzn. Pokazał też kulisy sceny i oblicze muzyków poza nią. Muzyków, którzy są przez władze religijne i państwowe okrzyknięci czcicielami diabła i satanistami.

Black Record Store
Pozostałe newsy muzyczne Zobacz wszystkie
Zobacz także
<span>KRZYSZTOF ZALEWSKI</span> Złoto

KRZYSZTOF ZALEWSKI Złoto

<span>THE BEATLES</span> The Beatles: Live at the Hollywood Bowl

THE BEATLES The Beatles: Live at the Hollywood Bowl

<span>KROKI</span> Stairs

KROKI Stairs

<span>PERFECT</span> Muzyka

PERFECT Muzyka

<span>LAMBCHOP</span> FLOTUS

LAMBCHOP FLOTUS

<span>AGNES OBEL</span> Citizen of Glass

AGNES OBEL Citizen of Glass

<span>ORGANEK</span> Czarna Madonna

ORGANEK Czarna Madonna

<span>T.LOVE</span> T.Love

T.LOVE T.Love

 
Audio - styczeń 2017

Strefa Magazynu

Audio 1/2017

Rynek audio zmienia się szybko i podąża w różnych kierunkach. Zmiany te czasami zaskakują nawet ekspertów i najbardziej doświadczone firmy, dlatego nie chcąc zostać w tyle, coraz częściej reagują one jak najszybciej.

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio