Tybetańscy mnisi z klasztoru Tashi Lhunpo wystąpią we Wrocławiu

Tybetańscy mnisi z klasztoru Tashi Lhunpo wystąpią we Wrocławiu

Koncerty

Dodano: 16 luty 2013

W ramach Ethno Jazz Festival we Wrocławiu wystąpią tybetańscy mnisi z klasztoru  Tashi Lhunpo, obecnie, z powodu chińskiej okupacji Tybetu, zamieszkujących południowe Indie. Zaprezentują program składający się z tańca i muzyki, który ilustruje pełen zakres i różnorodność tybetańskiej kultury.

Miejsce koncertu nie jest przypadkowe, gdyż duchowy przywódca Tybetańczyków Dalajlama XIV, dwukrotnie odwiedził Synagogę Pod Białym Bocianem podczas swoich wizyt we Wrocławiu w roku 2008 i 2010.

Klasztor Tashi Lhunpo w Tybecie jest jednym z sześciu największych klasztorów buddyjskiej tradycji Gelug (zwanej również Yellow Hat), założonym przez pierwszego Dalajlamę w XV wieku. Znaczenie klasztoru wzrosło, kiedy w 1642 piąty Dalajlama przyznał  głowie klasztoru tytuł Panczenlamy. Panczenlama tradycyjnie pełni rolę nauczyciela Dalajlamy i jest traktowany jako najwyższego przywódca duchowy Tybetu po Dalajlamie.

W 1972 roku klasztor został odtworzony w Indiach przez dwudziestu starszych mnichów, którzy emigrowali z Tybetu wraz z Dalajlamą. Dziś jest domem dla około 250 mnichów z wszystkich grup wiekowych. Tashi Lhunpo jest ważnym ośrodkiem nauki, znanym ze swojej wyjątkowej tradycji tańców w maskach i muzyki sakralnej.

90-minutowy program rozpoczyna się błogosławieństwem długiego życia: pochodem mnichów niosących obraz Jego Świątobliwości Dalajlamy, któremu towarzyszy muzyka Dung'chen (długa trąba - odpowiednik podhalańskiej trombity), Gyangling (obój), Damaru (mały bębenek trzymany w rękach) oraz Driblu (dzwonek).

Taniec  "Stag and Buffalo" z kolorowymi maskami wywołuje duchy bóstw opiekuńczych. Kolor powiązany jest  z dźwiękiem w postaci bogato ozdobionych brokatem strojów noszonych przez mnichów, podczas gdy śpiewają Kunrik (Wszechwiedzący) - modlitwę do Buddy, w trakcie której używają skomplikowanych gestów, mudr -każdej o szczególnym znaczeniu duchowym.

Wykonywanemu w tradycyjnych maskach "Tańcowi Władców Zmarłych" towarzyszy dźwięk bębnów  i cymbałów – symbolizuje on buddyjskie pojęcie nietrwałości - śmierć  nie jest postrzegana jako koniec życia, to dopiero początek kolejnego etapu istnienia.

W żywej demonstracji "Sztuki Debaty" (Taksel), mnisi pokazują jak ta praktyka promuje zrozumienie filozoficznej natury buddyjskich pojęć, akcentując ich dyskusję na temat natury współczucia używając tradycyjnych gestów.

Początek o godz. 20:00.

Bilety:

• 80 zł I miejsca
• 60 zł - II miejsca
• 45 zł - III miejsca
• 30 zł - wejściówki stojące (studenci i uczniowie)

Rezerwacje: bilety@o2.pl

WrockFest

Zobacz też:

Black Record Store
Harry Potter
Pozostałe newsy muzyczne Zobacz wszystkie
Zobacz także
<span>CHINA MOSES</span> Nightintales

CHINA MOSES Nightintales

<span>WOLFGANG HAFFNER</span> Kind of Spain

WOLFGANG HAFFNER Kind of Spain

<span>KATHRINE WINDFELD</span> Latency

KATHRINE WINDFELD Latency

<span>PORTUGAL. THE MAN</span> Woodstock

PORTUGAL. THE MAN Woodstock

<span>STEPHAN MICUS</span> Inland Sea

STEPHAN MICUS Inland Sea

<span>RIDE</span> Weather Diaries

RIDE Weather Diaries

<span>CHUCK BERRY</span> Chuck

CHUCK BERRY Chuck

<span>JOONSAM</span> A Door

JOONSAM A Door

 

 

 
Audio - październik 2017

Strefa Magazynu

Audio 10/2017

Rynek audio zmienia się szybko i podąża w różnych kierunkach. Zmiany te czasami zaskakują nawet ekspertów i najbardziej doświadczone firmy, dlatego nie chcąc zostać w tyle, coraz częściej reagują one jak najszybciej.

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio