Mutineers

DAVID GRAY
Mutineers

Folk / pop

Lata lecą, mody mijają, a David Gray wciąż pozostaje tym samym smutnym chłopakiem z Manchesteru. Z nikim się nie ściga, nie walczy o popularność, nie stawia na regularność, nie ma ciśnienia, by przypominać się mediom.

A jednak. Wystarczyło, by po czterech latach od premiery "Founding" David Gray wypuścił nowy krążek, aby słuchacze znów go pokochali. Dowodem niech będzie popularność singla "Back In The World" - nie wierzę, że go nie słyszeliście.

Zastanawiałem się nad przyczyną popularności Davida i odnajduję ją właśnie w tej normalności, zwyczajności. Grey ani na moment - czy to jako autor muzyki i tekstów, czy jako artysta prężący się do zdjęć podczas sesji, nie zgrywa oddalonego od rzeczywistości artysty.

David Gray to człowiek dokładnie taki jak my, bliski słuchaczowi. Z melancholią śpiewający o miłości, cierpieniu, życiu rodzinnym, wspomnieniach pięknych chwil...Wszystko to czyni przy pomocy prostych słów i subtelnego, nieco zawieszonego głosu oraz swobodnych, delikatnych aranżacji.

W piosenkach Davida dominują dźwięki pianina, pojedyncze, spokojne, kojące. Czasami wspomaga je gitara akustyczna, podana trochę w duchu Bon Iver. Do tego autor dorzuca mnóstwo ozdobników: czy to skrzypce, czy brzmienia mandoliny, a także subtelnie okładanej perkusji. Ten przepis obowiązuje przez wszystkie kawałki zgromadzone na "Mutineers", stąd trudno mi wyróżnić jedną konkretną.

Polecę więc najnowszy krążek Davida Greya w całości. Wszyscy fani popu podszytego folkiem będą wręcz wniebowzięci, a i pozostali ucieszą się jego lekkością.

Jurek Gibadło
Mystic

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie
Inne recenzje
<span>JOSIENNE CLARKE & BEN WALKER</span> Overnight

JOSIENNE CLARKE & BEN WALKER Overnight

<span>DAVID GRAY</span> The Best Of

DAVID GRAY The Best Of

<span>KATHRYN WILLIAMS</span> Hypoxia

KATHRYN WILLIAMS Hypoxia

<span>SILJE NERGAARD</span> Chain of Days

SILJE NERGAARD Chain of Days

<span>RANDI TYTINGVAG</span> Three

RANDI TYTINGVAG Three

<span>OKLAND/STEINAR LIE/HAALAND</span> Lumen Drones

OKLAND/STEINAR LIE/HAALAND Lumen Drones

<span>TOŁHAJE</span> Czereda

TOŁHAJE Czereda

<span>JOSZKO BRODA</span> Debora

JOSZKO BRODA Debora

 
Audio - maj 2017

Strefa Magazynu

Audio 5/2017

Rynek audio zmienia się szybko i podąża w różnych kierunkach. Zmiany te czasami zaskakują nawet ekspertów i najbardziej doświadczone firmy, dlatego nie chcąc zostać w tyle, coraz częściej reagują one jak najszybciej.

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio