Zbacowanie

FUTURE FOLK
Zbacowanie

Folk / elektronika

Nieżyczliwi porównują twórczość Future Folk do tego, co robi Gooral. Nie wiem, czy słusznie, bo mimo że Stanisław Karpiel-Bułecka grał w jego zespole, to w swoim projekcie zajmuje sie czymś zupełnie innym.

Nie żeby nie było punktów wspólnych, ale wolę traktować te rzeczy osobno i starać się nie próbować doszukiwać follow-upu na siłę, tylko z racji na fakt, że można na tym zarobić. Owszem, jest to możliwe, ale trzeba też włożyć wiele serca i talentu w to, aby taką muzykę sprzedać. Nie oszukujmy się - puryści muzyki elektroniczej traktują to w kategorii żartu. Jak i w ogóle łączenie góralskiej nuty z czymkolwiek.

Ja zaś Future Folk lubię. Podoba mi się inny charakter jego twórczości niż wspomnianego do Goorala, poza tym, w obu projektach odnajdziemy inne podejście do pisania przebojowych melodii, refrenów ("Twarda Skała, "Janko", "Dukaty") jak i do samej muzyki.

Gooral eksploruje różne terytoria elektronicznego świata, a trio z Future Folk skupia się na patentach znanych z dubstepu i dźwięków zbliżonych do tego nurtu. Te wooble może i brzmią trochę tanio, tak jak wszystkie przestery, ale w ogólnym rozrachunku Future Folk to moc, a na dobrym sprzęcie materiał zawarty na "Zbacowaniu" brzmi kosmicznie dobrze.

Niestety są wady. Teksty Bułecki (jak i w oryginałach) nie do końca pasują do charakteru zawartości muzycznej, a i miejscami, tam gdzie powinno być podniośle i nostalgicznie ("Holny Wietrze"), jest po prostu nudno. Dlatego uważam, że debiut Future Folk spokojnie można by okroić do ośmiu kompozycji i postawić na wyłącznie typowo koncertowy materiał.

Niestety tak monotonne utwory jak "Pocies Mnie" nie mają żadnej racji bytu, a i "W Murowanej Piwnicy" wolę w wersji pierwotnej. Jednakże, jak mniemam, zestaw góralskich pieśni jest na tyle bogaty, że prędzej czy później panowie wezmą na warsztat coś równie skocznego, co szybko stanie się hitem. Liczę na to, że niebawem sprawdzę ten materiał na koncercie, a póki co odpalam "Janko" i zacieszam. Aż do końca naszego polskiego lata.

Grzegorz "Chain" Pindor
Universal Music Polska 
 

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie
Zakupy

Zobacz też:

Inne recenzje
<span>DEAR READER</span> Day Fever

DEAR READER Day Fever

<span>LIVINGSTON TAYLOR</span> Safe Home

LIVINGSTON TAYLOR Safe Home

<span>ASGEIR</span> Afterglow

ASGEIR Afterglow

<span>LAURA MARLING</span> Semper Femina

LAURA MARLING Semper Femina

<span>JOSIENNE CLARKE & BEN WALKER</span> Overnight

JOSIENNE CLARKE & BEN WALKER Overnight

<span>DAVID GRAY</span> The Best Of

DAVID GRAY The Best Of

<span>KATHRYN WILLIAMS</span> Hypoxia

KATHRYN WILLIAMS Hypoxia

<span>SILJE NERGAARD</span> Chain of Days

SILJE NERGAARD Chain of Days

 

 

 
Audio - październik 2017

Strefa Magazynu

Audio 10/2017

Rynek audio zmienia się szybko i podąża w różnych kierunkach. Zmiany te czasami zaskakują nawet ekspertów i najbardziej doświadczone firmy, dlatego nie chcąc zostać w tyle, coraz częściej reagują one jak najszybciej.

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio