Slavic Soul

PRZEMEK SOKÓŁ
Slavic Soul

Etno/folk

Odkąd świat usłyszał trzynaście lat temu debiutancki album System Of A Down, słuchacze przekonali się, że muzykę etniczną, folkową można bardzo sprytnie wprowadzić do mainstreamu. W Polsce na poważnie zajęli się tego typu zabiegiem Kayah z Goranem Bregoviciem, a potem metalowcy z Rootwater i wyznawcy Światowida z Żywiołaka. Przyszła pora na Przemka Sokoła.

Ten multiinstrumentalista, jazzman, absolwent krakowskiej Akademii Muzycznej od zawsze zdradzał zainteresowanie muzyką etniczną z całego świata. No ale skoro żyje w Polsce, to dlaczego nie przypomnieć rodakom, co nasi przodkowie Słowianie grywali do zabawy? Sokół na swym debiutanckim albumie "Slavic Soul" koncentruje się na muzyce bałkańskiej i raczy nas przede wszystkim popisami na swoim koronnym instrumencie - trąbce, choć nie gardzi też (z dętych blaszanych) kornetem.

Album "Slavic Soul" rozpoczyna się agresywnym "Ethno brass sound system" (bregoviciowy "Kalashnikov" się kłania), podbitym, zgodnie z tytułem, elektronicznym beatem - kapitalne połączenie! Później jest równie interesująco, szczególnie gdy w tłach utworów pojawia się gitara i delikatny (ale nie mdły) wokal Przemka - tu rządzi "Zuza zalambianeska". Do tego niezwykłego tygla dochodzą utwory w stylu "Kamrata" z żeńskimi, plemiennymi wokalizami.

Przemkowi Sokołowi udało się znakomicie połączyć etniczne wpływy z popową wręcz lekkością, przez co albumu "Slavic Soul" słucha się z niezwykłą przyjemnością i nie ma się ochoty wyjmować z odtwarzacza. Polecam!

Jurek Gibadło
Mystic Production

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie

Zobacz też:

Inne recenzje
<span>DEAR READER</span> Day Fever

DEAR READER Day Fever

<span>LIVINGSTON TAYLOR</span> Safe Home

LIVINGSTON TAYLOR Safe Home

<span>ASGEIR</span> Afterglow

ASGEIR Afterglow

<span>LAURA MARLING</span> Semper Femina

LAURA MARLING Semper Femina

<span>JOSIENNE CLARKE & BEN WALKER</span> Overnight

JOSIENNE CLARKE & BEN WALKER Overnight

<span>DAVID GRAY</span> The Best Of

DAVID GRAY The Best Of

<span>KATHRYN WILLIAMS</span> Hypoxia

KATHRYN WILLIAMS Hypoxia

<span>SILJE NERGAARD</span> Chain of Days

SILJE NERGAARD Chain of Days

 

 

 
Audio - październik 2017

Strefa Magazynu

Audio 10/2017

Rynek audio zmienia się szybko i podąża w różnych kierunkach. Zmiany te czasami zaskakują nawet ekspertów i najbardziej doświadczone firmy, dlatego nie chcąc zostać w tyle, coraz częściej reagują one jak najszybciej.

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio