Hypoxia

KATHRYN WILLIAMS
Hypoxia

Folk

"Hypoxia" to niby tylko 30 minut muzyki, ale emocji znajdziemy tu więcej niż na niejednym kilka razy dłuższym albumie. Kathryn Williams - kocham panią!

W czasach, gdy alternatywna młodzież jarała się Bon Iverem czy Mumford & Sons, ja swoich inspiracji szukałem u folkujących kobiet. Wtedy to zakochałem się m.in. w Beth Orton oraz właśnie w Kathryn Williams. Ot, taka muzyczna poligamia.

Druga z artystek odwiedziła mnie ostatnio po raz kolejny przy okazji premiery swojego jedenastego krążka, "Hypoxia". Pochodząca z Liverpoolu Williams załapała mnie za twarz już przy pierwszym arcypięknym utworze "Electric" i nie pozwoliła się oderwać do końca płyty.

Wspomniana "jedynka" to Williams w pigułce. Śpiewająca półszeptem, którym delikatnie pieści uszy i serce i ostrożnie szarpiąca struny wygrywające boską, acz prostą melodię. Całość podbijają smyki i akustyczny bas. Miód!

Od pierwszego przesłuchania nie sposób nie pokochać przede wszystkim "Cuckoo" z filmową, nieco niepokojącą, introdukcją na pianinie (Kathryn szybko jednak koi wszelkie lęki swoim anielskim głosem). Na wyróżnienie zasługuje także zamykający wydawnictwo utwór "Past Of Us". Sporo w nim nawiązań do country (gitara pedal steel i charakterystyczna rytmika), ale takiego, które chętnie posłucha nawet człek innej niż jankeska nacji.

Jeśli miałbym wskazać (nieco na siłę) wadę tego materiału, to pewnie byłaby nim produkcja. Moim skromnym zdaniem miejscami jest zbyt "barokowo", za bogato, a głos Williams schodzi na drugi plan. Jak dla mnie do pełni szczęścia wystarczyłby jej wokal, gitara, ewentualnie pianino. Tym niemniej jestem urzeczony "Hypoxią". Ten album tylko utwierdza mnie w platonicznym uczuciu, jakie żywię do Kathryn.

Jurek Gibadło
Mystic

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie
Inne recenzje
<span>LIVINGSTON TAYLOR</span> Safe Home

LIVINGSTON TAYLOR Safe Home

<span>ASGEIR</span> Afterglow

ASGEIR Afterglow

<span>LAURA MARLING</span> Semper Femina

LAURA MARLING Semper Femina

<span>JOSIENNE CLARKE & BEN WALKER</span> Overnight

JOSIENNE CLARKE & BEN WALKER Overnight

<span>DAVID GRAY</span> The Best Of

DAVID GRAY The Best Of

<span>SILJE NERGAARD</span> Chain of Days

SILJE NERGAARD Chain of Days

<span>RANDI TYTINGVAG</span> Three

RANDI TYTINGVAG Three

<span>OKLAND/STEINAR LIE/HAALAND</span> Lumen Drones

OKLAND/STEINAR LIE/HAALAND Lumen Drones

 

 

 
Audio - wrzesień 2017

Strefa Magazynu

Audio 7-8/2017

Dwadzieścia siedem nagród dla najlepszych produktów audio - przenośnych, hif-fi i kina domowego - to efekt pracy ekspertów z całej Europy. Nagrody EISA nabiorą jeszcze...

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio