Youth

CITIZEN
Youth

Hardcore

Interesująca kariera jednego z najlepszych młodych brytyjskich zespołów z pogranicza rocka i hc - Basement, zakończyła się równie szybko jak się zaczęła. Dwa pełne albumy, epka i raport z trasy po USA pozostawiają wielki niedosyt. Trudno. Na całe szczęście po drugiej stronie globu jest Citizen.

"Youth" to pierwsze długogrające wydawnictwo Citizen, a zarazem jedno z najlepszych w tym roku. Na pewno w hardcorze. Jest przesiąknięte grunge`owym, dołującym klimatem i nie sposób przejść obok tych dźwięków obojętnie, nawet jeśli nigdy nie przepadałeś za sceną z Seattle. Zresztą, nie trzeba wielkich muzycznych znawców, by docenić walory tego wydawnictwa.

Szczerość, szeroka paleta emocji, dobre piosenki, znakomici - ale jeszcze nieokrzesani i jednak zbuntowani instrumentaliści tworzący Citizen - nie muszą się bać o swoją przyszłość.

Nisza, po której się poruszają, nie zdążyła się takim graniem nasycić, a gdyby Artur Rojek poznał katalog Run For Cover, z pewnością sięgnąłby jeśli nie po Cloackroom (slowcore/lo-fi) to po Citizen. Mocniejszych dźwięków na katowickim festiwalu nie brakuje, aczkolwiek nie w takim wydaniu.

Hałas prokurowany przez grupę z Michigan to inteligentne, nieprzekombinowane, momentami bardzo minimalistyczne granie nastawione na dobry, prosty riff i dość ckliwe melodie. W połączeniu z (raczej) chwytającymi za serducho lirykami oraz całkiem dobrze prezentującym się (na scenie jak i na płycie) wokalistą Citizen to zespół praktycznie kompletny, i to na początku swojej kariery w undergroundzie.

Sprawdźcie koniecznie, nazwijmy to, singlowe, najbardziej reprezentatywne (ocierające się o post-rock) "How Does It Feel". I zamiast prażyć się w letnim skwarze, chwilowo przenieście się do złotej, ale melancholijnej jesieni.

Jedno jest pewne, "Youth" to jeden z kandydatów do miana albumu roku. W swojej klasie na pewno, a czy w ogóle - zobaczymy. Reszta roku dopiero przed nami.

Grzegorz "Chain" Pindor

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie
Inne recenzje
<span>TADEUSZ SUDNIK</span> His Friends in Art

TADEUSZ SUDNIK His Friends in Art

<span>THE DISORIENTALISTS</span> Who Was Essad Bey?

THE DISORIENTALISTS Who Was Essad Bey?

<span>ELIANE ELIAS</span> Dance of Time

ELIANE ELIAS Dance of Time

<span>ANNA PRZYBYŁ</span> Pragnienie

ANNA PRZYBYŁ Pragnienie

<span>ANNA MARIA HUSZCZA</span> wydziwiAnka

ANNA MARIA HUSZCZA wydziwiAnka

<span>DAVID CHESKY</span> The Spanish Poems

DAVID CHESKY The Spanish Poems

<span>PSI</span> Horizonte

PSI Horizonte

<span>THUNDERCAT</span> Drunk

THUNDERCAT Drunk

 

 

 
Audio - czerwiec 2017

Strefa Magazynu

Audio 6/2017

Rynek audio zmienia się szybko i podąża w różnych kierunkach. Zmiany te czasami zaskakują nawet ekspertów i najbardziej doświadczone firmy, dlatego nie chcąc zostać w tyle, coraz częściej reagują one jak najszybciej.

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio