Youth

CITIZEN
Youth

Hardcore

Interesująca kariera jednego z najlepszych młodych brytyjskich zespołów z pogranicza rocka i hc - Basement, zakończyła się równie szybko jak się zaczęła. Dwa pełne albumy, epka i raport z trasy po USA pozostawiają wielki niedosyt. Trudno. Na całe szczęście po drugiej stronie globu jest Citizen.

"Youth" to pierwsze długogrające wydawnictwo Citizen, a zarazem jedno z najlepszych w tym roku. Na pewno w hardcorze. Jest przesiąknięte grunge`owym, dołującym klimatem i nie sposób przejść obok tych dźwięków obojętnie, nawet jeśli nigdy nie przepadałeś za sceną z Seattle. Zresztą, nie trzeba wielkich muzycznych znawców, by docenić walory tego wydawnictwa.

Szczerość, szeroka paleta emocji, dobre piosenki, znakomici - ale jeszcze nieokrzesani i jednak zbuntowani instrumentaliści tworzący Citizen - nie muszą się bać o swoją przyszłość.

Nisza, po której się poruszają, nie zdążyła się takim graniem nasycić, a gdyby Artur Rojek poznał katalog Run For Cover, z pewnością sięgnąłby jeśli nie po Cloackroom (slowcore/lo-fi) to po Citizen. Mocniejszych dźwięków na katowickim festiwalu nie brakuje, aczkolwiek nie w takim wydaniu.

Hałas prokurowany przez grupę z Michigan to inteligentne, nieprzekombinowane, momentami bardzo minimalistyczne granie nastawione na dobry, prosty riff i dość ckliwe melodie. W połączeniu z (raczej) chwytającymi za serducho lirykami oraz całkiem dobrze prezentującym się (na scenie jak i na płycie) wokalistą Citizen to zespół praktycznie kompletny, i to na początku swojej kariery w undergroundzie.

Sprawdźcie koniecznie, nazwijmy to, singlowe, najbardziej reprezentatywne (ocierające się o post-rock) "How Does It Feel". I zamiast prażyć się w letnim skwarze, chwilowo przenieście się do złotej, ale melancholijnej jesieni.

Jedno jest pewne, "Youth" to jeden z kandydatów do miana albumu roku. W swojej klasie na pewno, a czy w ogóle - zobaczymy. Reszta roku dopiero przed nami.

Grzegorz "Chain" Pindor

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie
Inne recenzje
<span>BILLY PORTER</span> The Soul Of Richard Rogers

BILLY PORTER The Soul Of Richard Rogers

<span>POD BUDĄ</span> 40 lat

POD BUDĄ 40 lat

<span>KENDRICK LAMAR</span> DAMN

KENDRICK LAMAR DAMN

<span>KRZYSZTOF PENDERECKI</span> Double Concerto

KRZYSZTOF PENDERECKI Double Concerto

<span>PINK MARTINI</span> Je dis oui!

PINK MARTINI Je dis oui!

<span>DIRTY PROJECTORS</span> Dirty Projectors

DIRTY PROJECTORS Dirty Projectors

<span>CZESŁAW ŚPIEWA & ARTE DEI SUONATORI</span> Czesław Śpiewa & Arte dei Suonatori

CZESŁAW ŚPIEWA & ARTE DEI SUONATORI Czesław Śpiewa & Arte dei Suonatori

<span>TADEUSZ SUDNIK</span> His Friends in Art

TADEUSZ SUDNIK His Friends in Art

 

 

 
Audio - lipiec - sierpień 2017

Strefa Magazynu

Audio 7-8/2017

Rynek audio zmienia się szybko i podąża w różnych kierunkach. Zmiany te czasami zaskakują nawet ekspertów i najbardziej doświadczone firmy, dlatego nie chcąc zostać w tyle, coraz częściej reagują one jak najszybciej.

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio