Jazz, dwa, trzy

O.S.T.R.
Jazz, dwa, trzy

Rap

Po genialnym "Tylko Dla Dorosłych", sądziłem, że Adam zrobi sobie przynajmniej roczną przerwę i spuści z tonu, by ponownie uderzyć czymś smakowym. Tak się nie stało i równo rok od tamtej premiery, jak zwykle w lutym, na świat (a może bardziej na listę OLiS) wychodzi "Jazz, dwa, trzy".

Z zapowiedzi album inny, może nawet dziwny, bo bardziej naturalny w produkcji, z wykorzystaniem prawdziwych instrumentów, coraz bardziej intrygujących sampli, oraz łącznie około pięćdziesięciu beatów, ponieważ każdy z utworów "łamie się" mniej więcej w połowie, racząc nas przy tym kolejnymi dźwiękami.

Adam tekstowo przeżywa zastój i widać to zarówno w jakości dania głównego, jak i bonusowego krążka, który paradoksalnie jest lepszy niż treść właściwa "Jazz, dwa, trzy". Wcześniej z "Tylko Dla Dorosłych" (niby) było podobnie, ale ja upodobałem sobie ciężki, mroczny koncept Nikodema R. Dlatego też "TDD”, z racji na moje raczej skrywane zamiłowania co do dramatów i szeroce rozumianej kryminalistyki, historia Nikodema oraz jej dość specyficzny rozwój z odpowiednim finałem wywołuje we mnie wiele mocnych uczuć i wydaje mi się, że nie jestem odosobniony. "Tylko Dla Dorosłych" szybko stało się bowiem towarem deficytowym i dopiero od kilku tygodni wznowiono to wydanie.

A wracając do "Jazz, dwa, trzy". Cóż... długo zmagałem się z tym albumem i nie będę ukrywał, że jedyne co towarzyszyło mi w trakcie słuchania tego krążka, to najprawdziwsze rozczarowanie. Jasne, to nadal (bodaj) najlepszy raper w Polsce, i prędko tego zdania nie zmienię, ale jeżeli jeden człowiek przez rok nie robi nic innego jak tylko pisze teksty i kolejne kawałki (a przecież po wydaniu "Jazzurekcji" zarzekał się, że na wydanie czeka STO kolejnych utworów) to nie dziwne, że muzyk (może bardziej tekściarz) się wypala. Przerwa jest wskazana albo inaczej - Adam mógłby bardziej przyłożyć się do jednego albumu, a nie do dwóch, bo to już kolejne dwupłytowe wydawnictwo...oczywiście genialnie wydane i... sami sobie dopowiedzcie co jeszcze, nawet z inwektywami.

Anno domini 2011 Ostry to już nie tylko raper, a przede wszystkim świadomy własnych umiejętności producent, który czego by się nie dotknął, zamienia w czarne, hip-hopowe złoto. Zmysł muzyczny oraz znajomość tematu pozwalają mu tworzyć nową jakość w polskim rapie i co do tego nikt nie powinien mieć żadnych wątpliwości.

"Jazz, dwa, trzy" pod względem muzyki to album nowatorski, trudny w odbiorze i wymagający czasu. Tekstowo zaś dowód na to, że Ostry nie schodzi poniżej pewnego poziomu, natomiast dodatkowo uświadamiający, być może samemu zainteresowanemu, że temat "sprzedawczyków", rodziny czy relacji damsko-męskich ("W miłości") trochę się już znudził, i polski, hip-hopowy światek czeka na zastrzyk historii z prawdziwego zdarzenia, jak ta, która rok temu "przytrafiła się" Nikodemowi R.

Grzegorz Pindor
Asfalt Records

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie
Inne recenzje
<span>ALICIA KEYS</span> Here

ALICIA KEYS Here

<span>PASSENGER</span> Young As The Morning Old As The Sea

PASSENGER Young As The Morning Old As The Sea

<span>PRINCE</span> Prince4ever

PRINCE Prince4ever

<span>EMMYLOU HARRIS</span>  The Life & Songs of …

EMMYLOU HARRIS The Life & Songs of …

<span>TOMASZ OPAŁKA</span> Emerge

TOMASZ OPAŁKA Emerge

<span>OLAFUR ARNALDS</span> ÓLAFUR ARNALDS Island Songs

OLAFUR ARNALDS ÓLAFUR ARNALDS Island Songs

<span>ELENI KARAINDROU</span> David

ELENI KARAINDROU David

<span>GAVIN BRYARS</span> The Fifth Century

GAVIN BRYARS The Fifth Century

 
Audio - marzec 2017

Strefa Magazynu

Audio 3/2017

Rynek audio zmienia się szybko i podąża w różnych kierunkach. Zmiany te czasami zaskakują nawet ekspertów i najbardziej doświadczone firmy, dlatego nie chcąc zostać w tyle, coraz częściej reagują one jak najszybciej.

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio