Two Wolves

MARRY WATERSON & DAVID JAYCOCK
Two Wolves

Folk

Ona jest smutna, on melancholijny. Ona śpiewa, on wtóruje jej na gitarze. Wspólnie zabierają nas do krainy łagodności, która kryje się za okładką podpisaną przez "Two Wolves". 

Marry Waterson i David Jaycock to duet, o którym ciężko cokolwiek powiedzieć: kim tak naprawdę są, jak się poznali i jak doszło do ich współpracy. O Davidzie internet milczy jak zaklęty. O Marry możemy przeczytać, że jest córką Lal Waterson, nieżyjącej już wokalistki folkowej, z którą - jeszcze będąc - występowała. Własną karierę na dobre rozpoczęła w 2011 roku, nagrywając krążek "The Days Thar Shaped Me" ze swoim bratem, Oliverem Knightem. Teraz nawiązała muzyczną więź z Jaycockiem, której efektem jest przepiękny album "Two Wovles".

Duet serwuje nam skromny, minimalistyczny folk, w którym główną rolę odgrywa charakterystyczny wokal Marry, bliski - powiedzmy - Joni Mitchell czy naszej Martyny Jakubowicz. Kobiecy, ale głęboki. Będący nosicielem jakiegoś niewysłowionego smutku, ale i piękna. Najdobitniej objawia się on w "Ginger Brown & Apple Green" zaśpiewany a capella, wyłącznie z towarzyszeniem... śpiewu ptaku. Magia!

David odpowiada z kolei za warstwę muzyczną, w której dominuje przede wszystkim gitara akustyczna. Ozdabia ją jednak pianino, gdzieniegdzie instrumenty dęte czy pojedyncze uderzenia w elektryka. Taki jest chociażby utwór "Caught on Coattails", mój faworyt w tym zestawie. Od pierwszego przesłuchania zakochałem się też chociażby w "Woolgathering Girl", numer bliski kołysankom.

"Two Wolves" brakuje jedynie nieco większego zróżnicowania dynamiki i dramaturgii. Nie oczekuję od Marry i Davida, by nagle zaczęli grać rocka, ale by uczynili swoją muzykę mniej jednostajną. Ich piosenki słuchane osobno to małe perełki. Puszczone pod rząd mogą w pewnym momencie uśpić nawet najbardziej wytrwałego słuchacza. Co nie zmienia faktu, że płytę Waterson i Jaycocka polecam wszystkim miłośnikom folkowego minimalizmu. Kawał dobrej roboty.

Jurek Gibadło
Mystic

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie
Inne recenzje
<span>BILLY PORTER</span> The Soul Of Richard Rogers

BILLY PORTER The Soul Of Richard Rogers

<span>POD BUDĄ</span> 40 lat

POD BUDĄ 40 lat

<span>KENDRICK LAMAR</span> DAMN

KENDRICK LAMAR DAMN

<span>KRZYSZTOF PENDERECKI</span> Double Concerto

KRZYSZTOF PENDERECKI Double Concerto

<span>PINK MARTINI</span> Je dis oui!

PINK MARTINI Je dis oui!

<span>DIRTY PROJECTORS</span> Dirty Projectors

DIRTY PROJECTORS Dirty Projectors

<span>CZESŁAW ŚPIEWA & ARTE DEI SUONATORI</span> Czesław Śpiewa & Arte dei Suonatori

CZESŁAW ŚPIEWA & ARTE DEI SUONATORI Czesław Śpiewa & Arte dei Suonatori

<span>TADEUSZ SUDNIK</span> His Friends in Art

TADEUSZ SUDNIK His Friends in Art

 

 

 
Audio - lipiec - sierpień 2017

Strefa Magazynu

Audio 7-8/2017

Rynek audio zmienia się szybko i podąża w różnych kierunkach. Zmiany te czasami zaskakują nawet ekspertów i najbardziej doświadczone firmy, dlatego nie chcąc zostać w tyle, coraz częściej reagują one jak najszybciej.

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio