Swingujące 3-miasto

BASZTA
Swingujące 3-miasto

Jazz / rock

Muszę przyznać, że informacja o tym, że płyta "Swingujące 3-miasto" została wydana skromne 35 lat po nagraniu bardzo mnie zaintrygowała. Czego tu się spodziewać? Muzycznych teorii spiskowych, prawd objawionych, a może zakazanych rytmów?

Tak po prawdzie żadnych cech z wyżej wymienionych na tej płycie nie ma. Ot, ktoś wpadł na pomysł pokazania światu, jak grało się kilka dekad temu. I muszę przyznać, że w przypadku Baszty jest to całkiem ciekawe rozwiązanie.

Pomieszanie standardów, utworów znanych i własnych kompozycji jest naprawdę bardzo dobre. Owszem, Lennon był jeden jedyny i nikt go nie zastąpi, ale wystawiając do wyścigu utwory własne i takiej sławy (chociaż na płycie znajdziemy również inne, bardzo znane i słusznie podziwiane nazwiska. Pan Lennon jest tu tylko przykładem), można bardzo boleśnie się przeliczyć. W tym wypadku jednak ktoś bardzo dobrze kalkulował i efekt należy odebrać jako pozytywny.

Niemniej jednak chwilami robi się nieco tłoczno i jazgotliwie. Subtelne dźwięki, które otwierają tę płytę, stają się nieco zbyt kakofoniczne, barokowe i męczące. Na szczęście dzieje się tak tylko w przypadku kilku utworów. Ale ilość kompozycji (sztuk 19) też robi swoje i chwilami słuchacza mogą napaść refleksje pod tytułem "ile jeszcze?!".

Tak czy siak przeróbki znanych i lubianych są w stanie bardzo skutecznie zniwelować chwile nieprzyjemności. Od takiego "Honey Pie" ciężko się oderwać. Utwór odegrany z większą energią, niż oryginał bardzo szybko wpada w ucho i niespecjalnie chce się stamtąd wydostać.

Na szczególną uwagę zasługuje jakość nagrań koncertowych. Są bardzo czyste, subtelne i naprawdę składam ukłony w stronę winowajcy/ów. Pozostałe naście kawałków również znajduje się powyżej średniej nagrywania, co utwierdza mnie tylko w przekonaniu, że obecne płyty można raczej oceniać pod kątem jakości zawartości - strona techniczna leży i kwiczy nader często.

Należy również wspomnieć o wydaniu płyty "Swingujące 3-miasto". Książeczka dołączona do krążka zawiera na kilku stronach okraszonych zdjęciami Baszty historię zespołu. Została ona opowiedziana bez zadęcia, dość dowcipnie, bez niepotrzebnej bufonady. Zdjęcia młodych i zdolnych dodają charakteru całemu wydawnictwu i oddają doskonale klimat ówczesnej epoki. Wszystkie informacje czy opisy zostały umieszczone zgrabnie i właściwie zawierają wszystkie wymagane wiadomości potrzebne słuchaczowi. Tyle i aż tyle.

Traktuję "Swingujące 3-miasto" poniekąd jako ciekawostkę przyrodniczą. Bo przede wszystkim utwierdziła mnie ona w przekonaniu, że obecnie nagrywana muzyka w dużej mierze jest po prostu niechlujna, byle jaka i sprawia wrażenie tworzonej i, co gorsza, nagrywanej na przysłowiowym kolanie. Baszta pokusiła się o własne interpretacje kompozycji "które znają wszyscy", co jest doskonałym przykładem na to, że nie ma sensu powielać schematu za autorem od a do z.

I chociaż materiał znajdujący się na krążku "Swingujące 3-miasto" jest starszy od mojej skromnej osoby, to uważam, że to jedna z ciekawszych pozycji muzycznej na mojej prywatnej, osobistej półce. Bo jest świetną lekcją i przykładem na to, że pewne rzeczy nie zestarzeją się nigdy, a produkty z czasów, w których wszystkiego było zdecydowanie mniej niż więcej mają do zaproponowania słuchaczowi znacznie więcej niż spora część tych obecnych. A przede wszystkim okazuje się nagle, że talentu i warsztatu nie zastąpi żaden spec od guziczków. I tę lekcję należy odrobić bardzo dokładnie.

Julia Kata

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie
Inne recenzje
<span>TED NOVAK</span> Monument Valley

TED NOVAK Monument Valley

<span>BOBBY PREVITE</span> Gone

BOBBY PREVITE Gone

<span>JAZZ Q</span> Elegie

JAZZ Q Elegie

<span>ANNIE ROSS / NOVI SINGERS</span> Jazz Jamboree ’65 vol. 2

ANNIE ROSS / NOVI SINGERS Jazz Jamboree ’65 vol. 2

<span>ANNIE ROSS / NOVI SINGERS</span> Jazz Jamboree `65 vol. 1

ANNIE ROSS / NOVI SINGERS Jazz Jamboree `65 vol. 1

<span>ECHOES OF SWING</span> Bix: A Tribute to Bix Beiderbecke

ECHOES OF SWING Bix: A Tribute to Bix Beiderbecke

<span>JOHN SCOFIELD</span> Country for Old Men

JOHN SCOFIELD Country for Old Men

<span>DIZZY GILLESPIE QUINTET</span> In Warsaw 1965

DIZZY GILLESPIE QUINTET In Warsaw 1965

 
Audio - grudzień 2016

Strefa Magazynu

Audio 12/2016

Rynek audio zmienia się szybko i podąża w różnych kierunkach. Zmiany te czasami zaskakują nawet ekspertów i najbardziej doświadczone firmy, dlatego nie chcąc zostać w tyle, coraz częściej reagują one jak najszybciej.

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio