Dark Eyes

TOMASZ STAŃKO
Dark Eyes

Jazz

Oto niecierpliwie oczekiwany album Tomasza Stańki "Dark Eyes", nagrany z nowym "nordyckim" zespołem. W materiałach do płyty czytamy, że Stańko, tak jak Miles Davis, ma dobrą rękę do młodych muzyków. Rzeczywiście, trzynaście lat temu zaczął współpracę z Simple Acoustic Trio, które wyrosło na czołowy zespół w Europie. Kiedy spytałem trębacza, dlaczego zmienił muzyków, odpowiedział: "Graliśmy razem niewiarygodnie długo, nie grywa się właściwie w tym samym składzie tak długo. Jestem zadowolony ze zmiany, taki zespół jest mi teraz potrzebny. Nie wiem czy nawet w Stanach znalazłbym sobie takich muzyków".

Zaczątki tego zespołu powstawały przez ostatnie trzy lata. Pierwszy raz zobaczyłem młodego fińskiego pianistę Alexiego Tuomarillę w Klubie Skarpa podczas Festiwalu Komedowskiego. Sam Tomasz Stańko tak skomentował mi skład kwintetu: "Mam dziwny zespół: jedną grubą, wielką gitarę, która składa się z gitary i gitary basowej. Gitarzysta Jakob Bro gra bardzo oszczędnie, trochę w stylu Jima Halla, ale ma już własne brzmienie. On się nie podpala do solówek. Woli grać mniej, niż więcej. To jest bardzo cenna zaleta, mało kto tak potrafi. A umie zagrać wszystko - nagrywał z Paulem Motianem, doświadczenie nabył w Nowym Jorku. Na basie jest niezwykły Anders Christensen, pochodzący z rockowych kręgów, lecz świetnie wychodzi mu granie free i transowych rytmów. Pianista Alexi Tuomarilla gra właściwie mainstreamowy jazz, ale z jakąś swoją własną słodyczą, liryzmem, typowym dla najlepszych - bardzo go lubię. A perkusista Olavi Louhivuori jest niezwykle subtelny, potrafi jednak też przywalić, jak mało kto" - dodał podekscytowany trębacz, kiedy zadzwoniłem do jego mieszkania w Nowym Jorku.

Właśnie, Tomasz Stańko dzieli swój czas na Nowy Jork i Warszawę, a latem - Podkowę Leśną. Tylko od czasu do czasu wyrusza w trasy koncertowe. W grudniu da jedenaście koncertów w Polsce, więc warto rozglą dać się za plakatami. Nie rozdrabnia się, nie zabiega o "dżoby" z wielkimi muzykami, które w Nowym Jorku mógłby mieć, ale rola sidemana go nie interesuje. Wykorzystuje ten czas na inspiracje, pisze dużo nowych tematów, aranżuje na nowo starsze.

Tytuł albumu - "Dark Eyes", to skrócona nazwa kompozycji "Dark Eyes of Martha Hirsch" poświęconej portretowi dzieła Oscara Kokoschki. Trafił na niego w Neue Gallery, do której ma z domu w NY kilka kroków. "Lubię wpaść do galerii nawet na moment, zaciągnąć się atmosferą sztuki. To na mnie dobrze działa" - podkreśla. Tę ciekawość świata, sztuki bardzo u Stańki cenię, bo dzięki temu stale się rozwija, szuka nowych inspiracji. Znalazł je także w młodych muzykach.

Na krążku znajdziemy także kompozycję "Last Song", która znalazła się pierwszy raz na płycie "Balladyna" z 1975 r. Tomasz Stańko tak to uzasadnił: "Lubię wracać do starszych kompozycji, w ten sposób mam pewną ciągłość swojej muzyki. Ten temat grywam zresztą ostatnio niemal na każdym koncercie i obserwuję, jak nieustannie się rozwija".

Na "Dark Eyes" znajdziemy również dwa nastrojowe utwory Krzysztofa Komedy: "Dirge for Europe" i "Etiudę baletową Nr 3". Stańko podkreśla, że zawsze u Komedy znajdzie coś ciekawego, a jego tematy są mu bliskie nie tylko dlatego, że z nim występował i nagrywał, ale pisał podobne kompozycje. Czyżby słowiańskie powinowactwo w jazzie?

Ten album jest bardzo nastrojowy, momentami nawet zbyt wyciszony. Trębacz obiecywał mi, że na koncertach tematy te będą wykonywane znacznie ostrzej, już ma przygotowane nowe aranżacje. "Dark Eyes" jest łatwiejszy w odbiorze od jego wcześniejszych albumów. Z pewnością przysporzy mu nowych fanów.

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie
Inne recenzje
<span>TED NOVAK</span> Monument Valley

TED NOVAK Monument Valley

<span>BOBBY PREVITE</span> Gone

BOBBY PREVITE Gone

<span>JAZZ Q</span> Elegie

JAZZ Q Elegie

<span>ANNIE ROSS / NOVI SINGERS</span> Jazz Jamboree ’65 vol. 2

ANNIE ROSS / NOVI SINGERS Jazz Jamboree ’65 vol. 2

<span>ANNIE ROSS / NOVI SINGERS</span> Jazz Jamboree `65 vol. 1

ANNIE ROSS / NOVI SINGERS Jazz Jamboree `65 vol. 1

<span>ECHOES OF SWING</span> Bix: A Tribute to Bix Beiderbecke

ECHOES OF SWING Bix: A Tribute to Bix Beiderbecke

<span>JOHN SCOFIELD</span> Country for Old Men

JOHN SCOFIELD Country for Old Men

<span>DIZZY GILLESPIE QUINTET</span> In Warsaw 1965

DIZZY GILLESPIE QUINTET In Warsaw 1965

 
Audio - grudzień 2016

Strefa Magazynu

Audio 12/2016

Rynek audio zmienia się szybko i podąża w różnych kierunkach. Zmiany te czasami zaskakują nawet ekspertów i najbardziej doświadczone firmy, dlatego nie chcąc zostać w tyle, coraz częściej reagują one jak najszybciej.

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio