Restored, Returned

TORD GUSTAVSEN
Restored, Returned

Jazz

Wrażliwa polska publiczność jazzowa szybko poznała się na urokliwej pianistyce Gustavsena i wspaniale komplementującym go akompaniamencie partnerów. Zachwycił każdy z trzech albumów norweskiego tria, nagranych dla ECM. Po debiutanckim "Changing Places" dwa kolejne były oczekiwane z niecierpliwością, a koncerty grupy odbywały się przy wypełnionych po brzegi salach. Muzycy grali w wyjątkowym skupieniu, jakby hipnozie, i ten magiczny nastrój udawało się im przenosić skutecznie na słuchaczy. Namaszczenie i finezja zarówno w doborze linii melodycznej, jak i harmonii silnie nawiązywały do spuścizny Billa Evansa.

Twórczość artystów charakteryzują jednak etapy i Tord Gustavsen uznał, że nastąpił kres pewnej formuły, czas rozwinąć nowy wątek, dlatego nastąpiły zmiany w składzie grupy. Pojawił się nowy kontrabasista Mats Eilertsen. Dokooptowano doświadczonego saksofonistę tenorowego i sopranowego Tore Brudborga, który kultywuje typ brzmienia i narracji charakterystycznej dla Jana Garbarka. W piosenkach pojawiła się wokalistka Kristin Asbjornsen - jej lekka chrypka ma coś z tembru głosu gwiazdy country-bluesa Bonnie Raitt, choć Asbjornsen jest nieporównywalnie bardziej subtelna. Pozostał w zespole perkusista Jarle Vespestad, którego gra (a nie stukanie!) na czynelach nadal urzeka muzykalnością.

Uległa również zmianie koncepcja podziału ról w zespole. Dominujący niegdyś fortepian Gustavsena niemal skrył się w tle, sprowadzając się do roli dyskretnego akompaniatora. Lider pozostał autorem romantycznych kompozycji i starannych aranżacji, jego wpływ w tych aspektach jest nadal ewidentny. Najnowszy zbiór znajdzie z pewnością wielu entuzjastów, lecz trzeba wyraźnie uprzedzić, że mimo delikatnego i namaszczonego - jak poprzednio - traktowania materii muzycznej, produkt finalny posiada odmienny, choć nadal liryczny charakter.

Inspiracją do nowego albumu była poezja Wystana H. Ardena. Już w pierwszej śpiewnej kołysance "The Child Within" nawet stonowane wejście saksofonu wydaje się burzyć pewien nastrój, którego byśmy oczekiwali; potem, gdy głos zabiera na krótko fortepian - wszystko wydaje się wracać do normy. Kolejny wyciszony utwór "Way In" z romantycznymi pasażami daje pole do improwizacji dla fortepianu i kontrabasu. Lekko ekscytujący głos Asbjornsen w "Lay Your Sleeping Head, My Love" nawiązuje do nastroju gospel. Dalsze lekkie ożywienie przynosi "Spiral Song" z ciepłym brzmieniem wiodącego tenoru Brunborga. Temat tytułowy w jakby dwóch wątkach rozwija z uduchowieniem Asbjornsen przy dyskretnym akompaniamencie tria i ciepło harmonizującym tonie saksofonu. Kilku, nuconym rzewnie kołysankom towarzyszy oszczędnie cały kwartet. Pięknie rozwija się zwiewnie funkujący "The Swirl/ Wrapped In a Yelding Air" z naprzemiennymi partiami wokaliz i saksofonu.

Nastrój wyciszenia panuje do końca albumu "Restored, Returned", satysfakcjonując w większym stopniu spragnionych fortepianowych solówek Gustavsena. Wyróżnia się rozkołysany temat "The Gaze" z udziałem dyskretnie spreparowanego fortepianu i rozmarzonego saksofonisty. Muzyka albumu " Restored, Returned" nie wydaje się być skomplikowana, ale odsłania pełnię swego piękna dopiero po kilku przesłuchaniach.

Cezary Gumiński
ECM/UNIVERSAL MUSIC

 

 

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie
Inne recenzje
<span>KRZYSZTOF POPEK</span> Fresh Air Project

KRZYSZTOF POPEK Fresh Air Project

<span>AVISHAI COHEN</span> Cross My Palm With Silver

AVISHAI COHEN Cross My Palm With Silver

<span>JULIAN LAGE</span> Arclight

JULIAN LAGE Arclight

<span>MIGUEL ZENÓN</span> Tipico

MIGUEL ZENÓN Tipico

<span>MATEUSZ SMOCZYŃSKI QUINTET</span> Berek

MATEUSZ SMOCZYŃSKI QUINTET Berek

<span>IIRO RANTALA, MICHAEL WOLLNY & LESZEK MOŻDŻER</span> Jazz at Berlin Philharmonic VII: Piano Night

IIRO RANTALA, MICHAEL WOLLNY & LESZEK MOŻDŻER Jazz at Berlin Philharmonic VII: Piano Night

<span>SOMI</span> Petite Afrique

SOMI Petite Afrique

<span>CAMILLE THURMAN</span> Inside the Moment

CAMILLE THURMAN Inside the Moment

 

 

 
Audio - wrzesień 2017

Strefa Magazynu

Audio 9/2017

Rynek audio zmienia się szybko i podąża w różnych kierunkach. Zmiany te czasami zaskakują nawet ekspertów i najbardziej doświadczone firmy, dlatego nie chcąc zostać w tyle, coraz częściej reagują one jak najszybciej.

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio