From death to destiny

ASKING ALEXANDRIA
From death to destiny

Metal

"From death to destiny" -  trzeci studyjny album Asking Alexandria z jednej strony potwierdza klasę tego zespołu, z drugiej zaś - ku uciesze wszystkich hejterów grupy - daje kolejne powody do nienawiści.

Brytyjscy metalowcy nie oglądają się na trendy i dalej grają swoje. Urozmaicają muzę stricte rockowym sznytem, wplatają smyczki, jeszcze bardziej korzystają z elektroniki, ale co najważniejsze, piszą utwory, które łatwo zapamiętać i do których - o dziwo - chce się wracać.

Poprzedni krążek "Reckless and Relentless" zaskoczył mnie równie mocno, zwłaszcza jego wersja z klubowymi remixami. Ale tak całkiem szczerze - mimo mojej ogólnej niechęci do stricte metalcore`owych zespołów stwierdzam, że to, co robi formacja Danny`ego Worsnopa, naprawdę ma kopa, broni się melodiami, pomysłem na aranże, a przede wszystkim,wokalami bożyszcza fanek Asking Alexandria.

Do niedawna uzależniony od seksu i narkotyków Wornop jawi się jako największy atut formacji. Niepowtarzalny jak na tego typu granie głos lawiruje pomiędzy typową dla nurtu wściekłością (nie ma jednak growli), a (ku mojemu zaskoczeniu) stricte heavy metalowym feelingiem. Sposób, w jaki "zaciąga" Worsnop oraz jak buduje linie melodyczne ewidentnie budzi skojarzenia z heavy metalem - i to cieszy. Cholernie.

"From death to destiny" ma jednak kilka mielizn. Nie do końca przemawia do mnie trochę zbyt pompatyczne "Break Down The Walls" oraz, z tego samego powodu, "Creatures" (mimo że refreny w obu utworach robią przysłowiową robotę). Moi osobiści faworyci do singiel "Death of Me" w obu wersjach, z naciskiem na tą rockową, mocarne i minimalnie odstające wściekłością od reszty "Believe" (świetne klawiszowe outro!), przypominające AOR "Moving On", oraz "The Road" - rzeczywiście sprawdzający się w drodze samochodem.

Zresztą album, nawet jeśli ma słabsze momenty (zwłaszcza kiedy pojawiają się breakdowny lub kiedy Worsnop drze się za dużo) i tak prezentuje bardzo wysoki poziom.

Po latach nie dziwi mnie obecność Asking Alexandria w Sumerian Records. Ten zespół rzeczywiście ma w sobie to coś, bynajmniej nie chodzi o wygląd ani o zachowanie na scenie. Niektóre dłużej istniejące nazwy jak Escape The Fate czy Blessed By A Broken Heart mogłyby się czegoś od nich nauczyć. "From death to destiny" to naprawdę dobrze skomponowany i wyprodukowany metal. Joe Sturgis wie co robi.

Grzegorz "Chain" Pindor

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie
Zakupy

Zobacz też:

Inne recenzje
<span>QUEENS OF THE STONE AGE</span> Villains

QUEENS OF THE STONE AGE Villains

<span>RAMMSTEIN</span> Rammstein: Paris

RAMMSTEIN Rammstein: Paris

<span>SOEN</span> Lykaia

SOEN Lykaia

<span>DEEP PURPLE</span> InFinite

DEEP PURPLE InFinite

<span>PERCIVAL SCHUTTENBACH</span> Strzyga

PERCIVAL SCHUTTENBACH Strzyga

<span>VADER</span> The Empire

VADER The Empire

<span>METALLICA</span> Hardwired… To Self-Destruct

METALLICA Hardwired… To Self-Destruct

<span>OPETH</span> Sorceress

OPETH Sorceress

 

 

 
Audio - październik 2017

Strefa Magazynu

Audio 10/2017

Rynek audio zmienia się szybko i podąża w różnych kierunkach. Zmiany te czasami zaskakują nawet ekspertów i najbardziej doświadczone firmy, dlatego nie chcąc zostać w tyle, coraz częściej reagują one jak najszybciej.

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio