Zion

CROSSFAITH
Zion

Metalcore

Obok Crystal Lake i Blood Stain Child to właśnie Crossfaith jest azjatycką modern metalową dumą. Zespołem, który konsekwentnie realizuje się na metalcore`owym poletku, lawirując przy tym między światem elektronicznych sampli, melodyjnym metalem, a wściekłym, momentami brutalnym łojeniem.

Mój wcześniejszy kontakt z Crossfaith był, jakby to ująć, szczątkowy. Nie oznacza to jednak, że grupa z Osaki nie pojawiała się na moim radarze. Odkąd stali się flagowym zespołem japońskiej sceny muzycznej, dzięki czemu grają trasy z Bring Me The Horizon czy Enter Shikari, zmuszony byłem bliżej się z nimi zapoznać.

Tak więc wybór mój padł na "Zion", wydaną w zeszłym roku EP zawierającą sześć kompozycji, z których co najmniej jedna - singiel "Monolith" zasługują na szerszą uwagę metalcore`owego audytorium.

Panowie w naprawdę zgrabny sposób łączą patenty znane z trancecore`owych dokonań innych kapel, mieszając je jednak na tyle umiejętnie, że nawet dubstepowe wooble, których jest dość sporo, stają się nie tyle co znośne, a pożądane. Inni mają bass dropy, Japończycy pauzy na wooble i blast ("Leviathan") .

Największym atutem Crossfaith jest nie gitarowy duet odpowiadający za całokształt kompozycji, a nadzwyczaj dobry i niezwykle charakterystyczny frontman, który - wnosząc tylko po barwie głosu - spokojnie mógłby być Europejczykiem. Co ciekawe, Kenta raczy nas tylko screamami, rzadko kiedy w wyższych rejestrach.

Growli i tego typu wokalnych ekwilibrystyk na "Zion" praktycznie nie usłyszymy. I bardzo dobrze, bo lepiej mieć krzykacza, który jest w pełni świadom swoich możliwości i nie kombinuje na siłę, niż niedorobioną wersję przykładowo Eda z All Shall Perish.

W ostatecznym rozrachunku wychodzi na to, że Crossfaith to bardzo solidny zespół, który ma aspiracje by zawojować przynajmniej Wyspy Brytyjskie lub środkową część Europy. Na Stany jeszcze za wcześnie, aczkolwiek, jeśli panowie utrzymają poziom "Zion", wkrótce może się to zmienić.

Grzegorz "Chain" Pindor

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie
Zakupy

Zobacz też:

Inne recenzje
<span>QUEENS OF THE STONE AGE</span> Villains

QUEENS OF THE STONE AGE Villains

<span>RAMMSTEIN</span> Rammstein: Paris

RAMMSTEIN Rammstein: Paris

<span>SOEN</span> Lykaia

SOEN Lykaia

<span>DEEP PURPLE</span> InFinite

DEEP PURPLE InFinite

<span>PERCIVAL SCHUTTENBACH</span> Strzyga

PERCIVAL SCHUTTENBACH Strzyga

<span>VADER</span> The Empire

VADER The Empire

<span>METALLICA</span> Hardwired… To Self-Destruct

METALLICA Hardwired… To Self-Destruct

<span>OPETH</span> Sorceress

OPETH Sorceress

 

 

 
Audio - październik 2017

Strefa Magazynu

Audio 10/2017

Rynek audio zmienia się szybko i podąża w różnych kierunkach. Zmiany te czasami zaskakują nawet ekspertów i najbardziej doświadczone firmy, dlatego nie chcąc zostać w tyle, coraz częściej reagują one jak najszybciej.

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio