L`Enfant Sauvage

GOJIRA
L`Enfant Sauvage

Metal

Chciałem być bezkrytyczny wobec francuskiej bestii w postaci Gojira, ale zespół braci Duplantier trochę obniżył loty, więc nie wypada wyłącznie klepać panów po plecach.

Nie żeby "L`Enfant Sauvage" było albumem złym, wręcz przeciwnie - pół metalowego świata może Gojirze czyścić buty, ale mimo wielkich chęci (oraz możliwych zmian, jakie zapowiadać miała EP "Sea Shepherd", która ostatecznie nie ujrzy światła dziennego), Gojira jakby zatrzymała się w bezpiecznym dla siebie miejscu.

Właściwie to panowie nie idą krok dalej od tego, czym raczyli nas na "The Way of All Flesh", wciąż  jednak tworzą muzykę inteligentną, świeżą i mającą głębokie przesłanie.

Jedynym novum mogą być (naprawdę dobre) czyste wokale Joe czy wykorzystanie syntezatorów. Zresztą elektroniczne tła ładnie uzupełniają popisy Christiana i Joe, ale to, co wybija się na pierwszy plan, to tradycyjnie gra znaku firmowego Gojira, czyli młodszego z braci Duplantier - Mario. Groove, jakim raczy nas na "L`Enfant Sauvage" (z naciskiem na utwór tytułowy oraz pełen blastów "Planned Obsolescence"), przebija nawet niektóre partie z poprzedniczki, a i śmiem twierdzić, że z "From Mars To Sirius" również.

Rażących mankamentów nie dostrzegam, "L`Enfant Sauvage" to po prostu kolejny (dobry) album Gojira. Szkoda tylko, że nie jest to żadna rewolucja w metalowym świecie. Nie bez kozery upatruje się w muzyce Francuzów "kolejną wielką rzecz" tego gatunku, ale jeśli panowie nie zaczną eksperymentować (jak w "Born in Winter"), cała ta ekscytacja może się skończyć.

Grzegorz "Chain" Pindor

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie

Zobacz też:

Inne recenzje
<span>QUEENS OF THE STONE AGE</span> Villains

QUEENS OF THE STONE AGE Villains

<span>RAMMSTEIN</span> Rammstein: Paris

RAMMSTEIN Rammstein: Paris

<span>SOEN</span> Lykaia

SOEN Lykaia

<span>DEEP PURPLE</span> InFinite

DEEP PURPLE InFinite

<span>PERCIVAL SCHUTTENBACH</span> Strzyga

PERCIVAL SCHUTTENBACH Strzyga

<span>VADER</span> The Empire

VADER The Empire

<span>METALLICA</span> Hardwired… To Self-Destruct

METALLICA Hardwired… To Self-Destruct

<span>OPETH</span> Sorceress

OPETH Sorceress

 

 

 
Audio - październik 2017

Strefa Magazynu

Audio 10/2017

Rynek audio zmienia się szybko i podąża w różnych kierunkach. Zmiany te czasami zaskakują nawet ekspertów i najbardziej doświadczone firmy, dlatego nie chcąc zostać w tyle, coraz częściej reagują one jak najszybciej.

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio