Koloss

MESHUGGAH
Koloss

Metal

Meshuggah - bogowie math metalu, albo - jak kto woli - protoplaści djentu, niestety zamiast dać przykład wiernym naśladowcom, delikatnie mówiąc, stanęli w miejscu.

Na moje ucho, to co robią ich koledzy choćby z Vildhjarta, na chwilę obecną wypada znacznie lepiej. Oczywiście, transowość "Koloss" to niemal znak rozpoznawczy zespołu, ale gdzieś brakło innowacyjności, a pojawiła się dla wielu i tak nieosiągalna poziomem, ale jednak, rutyna.

Choć nie ratuje to ogólnej oceny albumu, "Koloss" to niesamowity cios brzmieniowy. Standardowo, ale wciąż robiące piorunujące wrażenie - gęste partie czterdziestojednoletniego perkusisty Tomasa Haake, i groove, wobec którego (nawet w tych najwolniejszym wydaniu) nie da się przejść obojętnie. Z tym że tak jak napisałem wcześniej, "Koloss" nie jest żadną stylistyczną woltą dla Meshuggah. Na upartego nowe dzieło Szwedów to po prostu synteza całego dorobku, momentami nawet z powrotem do bezlitosnej, szybkiej młócki jak w "The Hurt That Finds You First".

Technicznie i brzmieniowo majstersztyk, kompozycyjnie - album mający dwa oblicza. Jedno dość nudne, oparte na charakterystycznym "chug chug", drugie zaś zaskakujące wplatanymi melodiami, a miejscami gęstą atmosferą ("Swarm"). Szkoda, że na "Koloss" czekaliśmy tak długo. Pewnie na żywo ten materiał będzie się bronił, gdy słucha się płyty, czuć, że jest bardzo nierówno. I śmiem twierdzić, że w progresywnym metalu na chwilę obecną są rzeczy znacznie ciekawsze niż nowa propozycja Szwedów.

Grzegorz "Chain" Pindor

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie
Inne recenzje
<span>METALLICA</span> Hardwired… To Self-Destruct

METALLICA Hardwired… To Self-Destruct

<span>OPETH</span> Sorceress

OPETH Sorceress

<span>VAN CANTO</span> Voices Of Fire

VAN CANTO Voices Of Fire

<span>BABYMETAL</span> Metal Resistance

BABYMETAL Metal Resistance

<span>SAINT ASONIA</span> Saint Asonia

SAINT ASONIA Saint Asonia

<span>SCORPIONS</span> Blackout

SCORPIONS Blackout

<span>RAMMSTEIN</span> In America

RAMMSTEIN In America

<span>BRING ME THE HORIZON</span> That`s The Spirit

BRING ME THE HORIZON That`s The Spirit

 
Audio - marzec 2017

Strefa Magazynu

Audio 2/2017

W tym numerze tylko tematy stereofoniczne, ale o bardzo dużej rozpiętości gatunkowej i cenowej. Rozgrzewany się testem słuchawek w cenie ok. 1000 zł, aż dziesięć modeli...

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio