Koloss

MESHUGGAH
Koloss

Metal

Meshuggah - bogowie math metalu, albo - jak kto woli - protoplaści djentu, niestety zamiast dać przykład wiernym naśladowcom, delikatnie mówiąc, stanęli w miejscu.

Na moje ucho, to co robią ich koledzy choćby z Vildhjarta, na chwilę obecną wypada znacznie lepiej. Oczywiście, transowość "Koloss" to niemal znak rozpoznawczy zespołu, ale gdzieś brakło innowacyjności, a pojawiła się dla wielu i tak nieosiągalna poziomem, ale jednak, rutyna.

Choć nie ratuje to ogólnej oceny albumu, "Koloss" to niesamowity cios brzmieniowy. Standardowo, ale wciąż robiące piorunujące wrażenie - gęste partie czterdziestojednoletniego perkusisty Tomasa Haake, i groove, wobec którego (nawet w tych najwolniejszym wydaniu) nie da się przejść obojętnie. Z tym że tak jak napisałem wcześniej, "Koloss" nie jest żadną stylistyczną woltą dla Meshuggah. Na upartego nowe dzieło Szwedów to po prostu synteza całego dorobku, momentami nawet z powrotem do bezlitosnej, szybkiej młócki jak w "The Hurt That Finds You First".

Technicznie i brzmieniowo majstersztyk, kompozycyjnie - album mający dwa oblicza. Jedno dość nudne, oparte na charakterystycznym "chug chug", drugie zaś zaskakujące wplatanymi melodiami, a miejscami gęstą atmosferą ("Swarm"). Szkoda, że na "Koloss" czekaliśmy tak długo. Pewnie na żywo ten materiał będzie się bronił, gdy słucha się płyty, czuć, że jest bardzo nierówno. I śmiem twierdzić, że w progresywnym metalu na chwilę obecną są rzeczy znacznie ciekawsze niż nowa propozycja Szwedów.

Grzegorz "Chain" Pindor

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie

Zobacz też:

Inne recenzje
<span>QUEENS OF THE STONE AGE</span> Villains

QUEENS OF THE STONE AGE Villains

<span>RAMMSTEIN</span> Rammstein: Paris

RAMMSTEIN Rammstein: Paris

<span>SOEN</span> Lykaia

SOEN Lykaia

<span>DEEP PURPLE</span> InFinite

DEEP PURPLE InFinite

<span>PERCIVAL SCHUTTENBACH</span> Strzyga

PERCIVAL SCHUTTENBACH Strzyga

<span>VADER</span> The Empire

VADER The Empire

<span>METALLICA</span> Hardwired… To Self-Destruct

METALLICA Hardwired… To Self-Destruct

<span>OPETH</span> Sorceress

OPETH Sorceress

 

 

 
Audio - październik 2017

Strefa Magazynu

Audio 10/2017

Rynek audio zmienia się szybko i podąża w różnych kierunkach. Zmiany te czasami zaskakują nawet ekspertów i najbardziej doświadczone firmy, dlatego nie chcąc zostać w tyle, coraz częściej reagują one jak najszybciej.

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio