Svantevit

PERCIVAL SCHUTTENBACH
Svantevit

Folk metal

Choć lubelski skład tytułował się zespołem folk metalowym, to jednak do tej pory czaił się ze swoimi gitarowymi ambicjami, brnąc w odtwarzanie słowiańskiego folku. Ekipa nie ma się czego wstydzić, ponieważ to wcielenie zwróciło uwagę gawiedzi na dokonania Percivala (vide udział zespołu w nagraniu hitowej płyty Donatana, "Równonoc") i przypomniało nam o muzycznych korzeniach.

Może właśnie z powodu satysfakcjonującej rozpoznawalności  Percival Schuttenbach postanowił wreszcie nagrać taki krążek, o jakim marzył od dawna: z dominującą rolą heavy i thrash metalu, ubarwionego jednak charakterystycznymi skalami, żeńskimi zaśpiewami oraz tekstami o tematyce pogańskiej i wojowniczej. Bardzo słuszna decyzja!

Wbrew moim obawom na "Svantevit" formacja nic nie straciła ze swojej unikatowości, a jeszcze dostała energetycznego kopa, za którego wyprowadzenie odpowiadają panowie: gitarzysta Mikołaj Rybacki (piskliwe solo w "Satanael" - palce lizać!) i perkusista Andrzej Mikityn.

Ten ostatni nogę ma ciężką jak maczuga i okrutnie okłada centralę. W ryzach kompozycje trzymają jednak panie, które wprowadzają nas w słowiański trans dzięki stylowym wokalom i ciętej grze na wiolonczeli (odpowiada za nią Katarzyna Bromirska). Poza tym o odpowiedni klimat dbają goście, którzy raczą nas partiami kojarzonych z folkiem instrumentów. Rządzi tu Kamil Rogiński, który serwuje popisy na dudach, kavali czy flecie poprzecznym.

Jedyne, co tu kuleje, to brzmienie. Za duży nacisk został położony na gitary, co odbija się na słyszalności wokalu - szczególnie growle nie są zrozumiałe, gdyż ich pasmo zlewa się ze strunowcami. Czysty śpiew też miota się gdzieś w tle, zamiast razić wyrazistością.

Niemniej to jedyny zarzut do tej udanej, bardzo energetycznej płyty. Percival Schuttenbach zachował na "Svantevit" swojego słowiańskiego ducha, umiejętnie wplatając go w heavymetalowe brzmienia.

Jurek Gibadło

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie
Inne recenzje
<span>PERCIVAL SCHUTTENBACH</span> Strzyga

PERCIVAL SCHUTTENBACH Strzyga

<span>VADER</span> The Empire

VADER The Empire

<span>METALLICA</span> Hardwired… To Self-Destruct

METALLICA Hardwired… To Self-Destruct

<span>OPETH</span> Sorceress

OPETH Sorceress

<span>VAN CANTO</span> Voices Of Fire

VAN CANTO Voices Of Fire

<span>BABYMETAL</span> Metal Resistance

BABYMETAL Metal Resistance

<span>SAINT ASONIA</span> Saint Asonia

SAINT ASONIA Saint Asonia

<span>SCORPIONS</span> Blackout

SCORPIONS Blackout

 
Audio - kwiecień 2017

Strefa Magazynu

Audio 4/2017

Rynek audio zmienia się szybko i podąża w różnych kierunkach. Zmiany te czasami zaskakują nawet ekspertów i najbardziej doświadczone firmy, dlatego nie chcąc zostać w tyle, coraz częściej reagują one jak najszybciej.

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio