Reminiscence

SAWBLADE
Reminiscence

Metal

Nie ocenia się ani książek, ani płyt po okładce, ale tym razem - jeszcze zanim włożyłem krążek do odtwarzacza - mniej więcej wiedziałem, co na mnie czeka. Nie myliłem się, aczkolwiek muszę przyznać, że w przypadku Sawblade spotkało mnie całkiem przyjemne zaskocznie.

Co więcej, jest to rzecz raczej niebywała, a to z racji na moje dość sceptyczne podejście do zespołów z krajowego podwórka. Zaznaczam jednak, że nikogo nie skreślam, ale szansę daję stosunkowo rzadko.

"Reminiscence" - debiut działającego od 2008 roku Sawblade ubrany w brzmienie, nad którym czuwał znany z m.in. Decapitated Heinrich, to całkiem przyzwoita dawka na poły nowoczesnego i klasycznego metalu. Thrashowe inspiracje będące hołdem dla późnego Testament, a pod względem techniki Forbidden, mieszają się tutaj z czysto death metalową młócką.

Wszystko to byłoby niczym, gdyby nie najbardziej zaskakujący element, mianowicie industrialna elektronika, a do tego miejscami szwedzki melodie. Brzmi dość abstrakcyjnie? Niekoniecznie. Panowie, choć miejscami za bardzo lawirują na pograniczu gatunków, proponują zgrabny miks powyższych, który mimo że metalowej sceny nie zrewolucjonizuje, pozwala Sawblade traktować bardzo poważnie.

Zespół z Otwocka jest świadom własnych umiejętności i drzemiących pokładów talentu (zwłaszcza w gardle wokalisty), dlatego "Reminiscence" to album dojrzały, mocny i niepozostawiający złudzeń, że oto mamy kolejną grupę, która obok The Sixpounder czy Animations chce pretendować do miana pierwszej ligi metalowego grania w Polsce.

Pojawia się jednak pytanie, czy tak się stanie. Czy Sawblade starczy uporu, aby kontynuować swoją metalową przygodę i, na przekór regułom rynkowej gry, wyjść ze starcia z realiami obronną ręką i bez ujemnego salda na koncie. Panowie mają warunki, aby uderzyć na zachód, a kiedy sytuacja uspokoi się na wschodzie, również do niezwykle łaskawych dla polskich zespołów krajów zza żelaznej kurtyny.

Grzegorz "Chain" Pindor

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie
Inne recenzje
<span>PERCIVAL SCHUTTENBACH</span> Strzyga

PERCIVAL SCHUTTENBACH Strzyga

<span>VADER</span> The Empire

VADER The Empire

<span>METALLICA</span> Hardwired… To Self-Destruct

METALLICA Hardwired… To Self-Destruct

<span>OPETH</span> Sorceress

OPETH Sorceress

<span>VAN CANTO</span> Voices Of Fire

VAN CANTO Voices Of Fire

<span>BABYMETAL</span> Metal Resistance

BABYMETAL Metal Resistance

<span>SAINT ASONIA</span> Saint Asonia

SAINT ASONIA Saint Asonia

<span>SCORPIONS</span> Blackout

SCORPIONS Blackout

 
Audio - maj 2017

Strefa Magazynu

Audio 5/2017

Rynek audio zmienia się szybko i podąża w różnych kierunkach. Zmiany te czasami zaskakują nawet ekspertów i najbardziej doświadczone firmy, dlatego nie chcąc zostać w tyle, coraz częściej reagują one jak najszybciej.

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio