Clinic For Dolls

UNSUN
Clinic For Dolls

Gothic metal

Jakiś czas temu gdy rozmawiałem z Mauserem, mózgiem Unsun, objaśniał mi on koncept płyty "Clinic For Dolls". Album, choć podobał mi się mniej niż sam pomysł, jest jednak  bardzo dużym krokiem naprzód w stosunku do debiutanckiego "The End Of Life".

Do "Kliniki dla lalek", będącej w rzeczywistości piekłem, trafiają źli i bezduszni ludzie. Opowiadają o tym muzyka i teksty. Jednak mimo beznadziejnosci ich sytuacji, pewna nadzieja dla nich pojawia się dzięki anielskim wokalizom Ayi. Materiał ten został w całości napisany i zarejestrowany przez Mausera. Szczerze nie wiązałem z tą płytą dużych nadziei. Poprzednia próba zawojowania rynku przez Unsun zakończyła się słusznie tylko częściowym sukcesem. Goth metal w wykonaniu polskiego małżeństwa bawił na bardzo krótko, nie wnosząc niczego interesującego do gatunku. Finalnym powodem do szybkiego schowania pudełka z płytą była produkcja: mgliście brzmiąca gitara prowadząca i praktyczny brak basu. Tym razem dźwięk jest krystalicznie czysty, a riffy, choć dalekie do bycia odkrywczymi, dają niezłe tło dla Ayi. Jej wyraźnie polski akcent również obecnie mniej razi niż na debiucie. Aż się prosi, by usłyszeć ten materiał w naszym rodzimym języku, choć pewnie przez światowe aspiracje grupy, nigdy nie uda nam się posłuchać tych historii w bliższej nam formie.

Jest to zdecydowanie bardziej gitarowy materiał niż to było w przypadku "The End Of Life". W odstawkę powoli odchodzą samplery, a solówki obecne są w praktycznie każdej kompozycji. Unsun swoje założenia wypełnia bardzo dobrze, ale czy nie słyszymy tego samego u większości zespołów osadzonych w tym gatunku od dobrych kilkunastu lat? Choć część utworów zasługuje na pochwały, wiele z nich jest kompletnie nieoryginalnych i bardzo przewidywalnych. Unsun trzyma się konsekwentnie swojego stylu, mimo że muzycy nie wypracowali go sami, a jest on efektem dobrych inspiracji ze świata muzyki gotycko-rockowo-metalowej.

M. Kubicki
Mystic

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie
Inne recenzje
<span>VADER</span> The Empire

VADER The Empire

<span>METALLICA</span> Hardwired… To Self-Destruct

METALLICA Hardwired… To Self-Destruct

<span>OPETH</span> Sorceress

OPETH Sorceress

<span>VAN CANTO</span> Voices Of Fire

VAN CANTO Voices Of Fire

<span>BABYMETAL</span> Metal Resistance

BABYMETAL Metal Resistance

<span>SAINT ASONIA</span> Saint Asonia

SAINT ASONIA Saint Asonia

<span>SCORPIONS</span> Blackout

SCORPIONS Blackout

<span>RAMMSTEIN</span> In America

RAMMSTEIN In America

 
Audio - kwiecień 2017

Strefa Magazynu

Audio 3/2017

Wreszcie tanie kolumny. Dobre i niedrogie. Tak, to możliwe. Nie obiecujemy i nie raportujemy żadnych rekordów i najwyższego wyrafinowania, ale każda z pięciu...

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio