My Maudlin Career

CAMERA OBSCURA
My Maudlin Career

Indie pop

W marcu jak w garncu, a kwiecień plecień poprzeplata trochę zimy trochę lata. Taki wiosenny i zmienny jest zespół Camera Obscura i również ich najnowszy album "My Maudlin Career", będący logiczną kontynuacją wydanego trzy lata temu, świetnego "Let's Get Out Of This Country".

W myśl zasady, jeśli coś jest dobre, po co to zmieniać, Camera Obscura nagrała dalszy ciąg swojego poprzedniego albumu. Mając świadomość, że ich styl jeszcze się nikomu nie przejadł, a innowacje nie są szczególnie w tym momencie potrzebne, do słuchaczy trafiła płyta bardzo solidna. "My Maudlin Career" jest nie tylko nowym materiałem bazującym na doświadczeniach z przeszłości, ale i rozsądnym przystankiem w rozwoju zespołu.

Ta dream popowa kolekcja piosenek wpada szybko w ucho, bez znaczenia czy mamy do czynienia z rytmami tanecznymi, czy przyprawiającymi o przysłowiową "łezkę w oku". To wszystko mimo że wokalistka Camera Obscura nie jest artystką ponadczasową. Jej głos nie należy do ścisłej czołówki muzyki pop, ale za to teksty są przejmujące, a specyficzna maniera jej wokalu dodaje grupie charakteru.

Płyta z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom klasycznego instrumentarium. W tym roku, tak jak w ubiegłym, dominuje moda na dodawanie elektronicznych smaczków do muzyki. Na "My Maudlin Career" nie uświadczymy jednak nic poza gitarą i perkusją z okazyjnymi dźwiękami organów i mandoliny. Tradycyjność jest więc również siłą tej płyty. Przy okazji Camera Obscura nie zatapia się w alternatywno-artystycznych zabiegach, komponując utwory konkretne, nie ciągnące się w nieskończoność, jak to lubią robić koledzy i koleżanki z innych zespołów.

Wbrew obiegowej opinii, że zespoły popowe dobrze zaczynają, a kiepsko kończą, Camera Obscura z albumu na album budzi mój coraz większy podziw. Inteligentne teksty w połączeniu z przyjemną, popową muzyką, to niestety rzadkość w dzisiejszych czasach. Fakt, że płytę nie tylko podziwia się, ale i słucha z radością, to już absolutna rewelacja. Dopieszczone aranżacje każą spodziewać się, że to wszystko nie przypadek i w przyszłości możemy spodziewać się większej ilości ciekawych dźwięków z tego obozu.

M. Kubicki
4AD

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie
Zakupy

Zobacz też:

Inne recenzje
<span>LANA DEL RAY</span> Lust For Life

LANA DEL RAY Lust For Life

<span>JAKUZI</span> Fantezi Müzik

JAKUZI Fantezi Müzik

<span>MATEUSZ ZIÓŁKO</span> Na nowo

MATEUSZ ZIÓŁKO Na nowo

<span>PERFUME GENIUS</span> No Shape

PERFUME GENIUS No Shape

<span>MARI BOINE</span> See the Woman

MARI BOINE See the Woman

<span>PATRYCJA MARKOWSKA</span> Krótka płyta o miłości

PATRYCJA MARKOWSKA Krótka płyta o miłości

<span>FALCO</span> Falco 60

FALCO Falco 60

<span>GOLDFRAPP</span> Silver Eye

GOLDFRAPP Silver Eye

 

 

 
Audio - październik 2017

Strefa Magazynu

Audio 10/2017

Rynek audio zmienia się szybko i podąża w różnych kierunkach. Zmiany te czasami zaskakują nawet ekspertów i najbardziej doświadczone firmy, dlatego nie chcąc zostać w tyle, coraz częściej reagują one jak najszybciej.

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio