Comfort and Happiness

DAWID PODSIADŁO
Comfort and Happiness

Pop

Gwiazdy telewizyjnych talent show mają to do siebie, źe najczęściej - jeśli w ogóle błyszczą - to po paru latach od swojego sukcesu w TV (Dąbrowska, Brodka itd.). Dawid Podsiadlo, dwudziestolatek z Dąbrowy Górniczej, o dziwo nie zaprzepaścił swojej szansy. Błyszczy już teraz, zapełniając sale koncertowe i namioty festiwali (Opener - przyp.red).

Sam głos nie wystarcza, dlatego towarzystwo po pierwsze - producenta - Bogdana Konradckiego, po drugie - odpowiedzialnej za (polskie - ale jakie!) teksty - Karoliny Kozak, przesądza o jakości tego wydawnictwa. Starcie nowego ze starym wypada tutaj znakomicie i jedyne nad czym się zastanawiam, to jaki wkład w muzykę miał sam wokalista. Czy pozwolił Bogdanowi na przejęcie pałeczki i wykreowanie całego, no, nie bójmy się tego powiedzieć, muzycznego wizerunku?

"Comfort and Happiness" jak na muzykę pop, w dodatku dość minimalistyczną, niemal ocierającą się o alternatywę, zaskakuje świeżością. Perfekcyjne wykorzystanie dość ograniczonego instrumentarium (ledwie słyszalne gitary, miękkie bardzo cukierkowe hammondy, bardzo organiczne i schowane w miksie bębny) pieczołowicie wykreowany smutny nastrój (lwia część albumu) oraz wodzący słuchacza po własnej krainie głos wokalisty najzwyczajniej w świecie kupują słuchacza.

Wspominam o dość smutnym nastroju, jaki towarzyszy Dawidowi. Cóż, nie ukrywam, że (co wnoszę tylko po tym albumie) do stricte rockowego grania jego głos się nie nadaje. Lepiej gdy gwiazda X-Factora raczy nas swoim ciepłym głosem w bardziej stonowanych kompozycjach, których tutaj zresztą nie brakuje. Bo są i ballady ( "!H.a.p.p.y!") i utwory pozwalające na większą ekspresję, snujące się wolno praktycznie hity dla dwojga ("Vitane").

Takie debiuty dowodzą, że polska scena muzyczna ma jeszcze wiele do zaoferowania. Pokazują, że potencjał drzemiący w młodych ludziach z różnych zakątków kraju (tym razem z południa) wymaga podania pomocnej dłoni od starszyzny.

Dawid Podsiadło wkroczył na rynek z gracją, ale w pewnym sensie "z buta", wypełniając lukę, która od dłuższego czasu była niezagospodarowana. Wstrzelił się idealnie w potrzeby nie tylko damskiej części publiczności, lecz także - a może przede wszystkim - fanów prostych, bardzo przejmujących piosenek, od których nie sposób się uwolnić.

Na przyszłość, Dawid mógłby pozostać przy ojczystym języku. Mimo że praktycznie nie robi to żadnej różnicy czy śpiewa po angielsku czy po polsku, jego głos jest mi bliższy, gdy bawi się naszym słowem.
 
Czas pokaże, czy Dawid Podsiadło przetrwa starcie z polskim rynkiem muzycznym. Czy nie ugnie się przed presją wytwórni płytowych, organizatorów mniej lub bardziej ambitnych przeglądów i festiwali, a przede wszystkim, czy nadal pozostanie skromnym chłopcem o niesamowitym głosie, przemierzającym przesiąknięty mrokiem i romantyzmem  świat muzyki.

Grzegorz "Chain" Pindor

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie
Zakupy

Zobacz też:

Inne recenzje
<span>PERFUME GENIUS</span> No Shape

PERFUME GENIUS No Shape

<span>MARI BOINE</span> See the Woman

MARI BOINE See the Woman

<span>PATRYCJA MARKOWSKA</span> Krótka płyta o miłości

PATRYCJA MARKOWSKA Krótka płyta o miłości

<span>FALCO</span> Falco 60

FALCO Falco 60

<span>GOLDFRAPP</span> Silver Eye

GOLDFRAPP Silver Eye

<span>JANE BIRKIN</span> Birkin/Gainsbourg Le Symphonique

JANE BIRKIN Birkin/Gainsbourg Le Symphonique

<span>FATHER JOHN MISTY</span> Pure Comedy

FATHER JOHN MISTY Pure Comedy

<span>FUTURE ISLANDS</span> The Far Field

FUTURE ISLANDS The Far Field

 

 

 
Audio - wrzesień 2017

Strefa Magazynu

Audio 9/2017

Rynek audio zmienia się szybko i podąża w różnych kierunkach. Zmiany te czasami zaskakują nawet ekspertów i najbardziej doświadczone firmy, dlatego nie chcąc zostać w tyle, coraz częściej reagują one jak najszybciej.

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio