Soundtrack

LAO CHE
Soundtrack

Experimental rock

Lao Che nieprzypadkowo wzięli swoją nazwę z filmów o Indianie Jonesie. Tak samo jak słynny podróżnik nie potrafią usiedzieć w miejscu i ciągle poszukują swojego miejsca na ziemi. Czy kiedykolwiek je znajdą?

A może nie chcą znaleźć? Może zabawa stylami, skakanie z rockowego na elektroniczny kwiatek (i z powrotem), a potem stawanie okrakiem na płatkach obu z nich jest właśnie tym, w czym są najlepsi, z czym chcą być kojarzeni? Nieważne, jaki cel przyświeca ciągłym zmianom artystycznym Lao Che. Ważne, że większość z nich broni się sama.

Tak właśnie sprawy mają się z "Soundtrackiem", piątą płytą pochodzącej z Płocka kapeli. Tym razem płodna szóstka postanowiła potraktować swoje piosenki jako fragmenty ścieżki dźwiękowej wyimaginowanego filmu. A raczej serii dziewięciu filmów. Dzięki temu podejściu płyta jest niesamowicie różnorodna w klimacie, tu smęci, tam trochę przytupnie, to znowu zabiera nas w podróż ku retro czasom i takowej liryce, by chwilę później przywalić czymś psychodelicznym.

Ogólnie jednak mamy do czynienia z minimalistycznym podejściem do piosenki, oszczędnością w wydobywaniu dźwięków. Lao Che stawiają na trans, rytm - te piosenki pulsują, dają się prowadzić wyraźnie uwypuklonej sekcji rytmicznej, zza której sukcesywnie wychylają się pozostałe instrumenty i wokal Huberta Dobaczewskiego. Dzięki tym zabiegom nowe kompozycje zespołu zyskują progresywną, rozbudowaną formę, intrygują, stanowią pewnego rodzaju tajemnicę i zapraszają słuchacza do jej odkrycia. Do odzierania ich z kolejnych planów, docierania do dźwięków zakopanych w tle - a że tych planów na "Soundtracku" mamy doprawdy wiele, przed nami nie lada wyzwanie.

Jak zwykle klasą samą w sobie jak Spięty - jego wokal, najbardziej charakterystyczny element muzyki Lao Che, dostosował się do minimalizmu serwowanego przez zespół i także ogranicza rozbuchanie melodii, częściej sięga po szept, czy nawet rap ("Jestem psem"). Czasami zdarza mu się wkroczyć na nieco wyższe rejestry (w "Dymie" - może dlatego się wyróżnia, iż treściowo to jeden z najważniejszych kawałków na "Soundtracku"), ale najczęściej prezentuje oniryczną stronę swojej duszy.

Podobają mi się te eksperymenty. Podoba brak oczywistości w graniu Lao Che. Podoba mi się wreszcie, że to ja - i każdy inny słuchacz - muszę podążać za zespołem, muszę zaufać zmysłowi muzyków, którzy chcą mnie prowadzić po coraz to nowych ścieżkach - a nie zespół za mną. Panowie nie chcą się nikomu przypodobać. Nie muszą, bo dzięki swojej postawie ciągle intrygują słuchaczy i - mam wrażenie - cokolwiek zrobią, zawsze spotkają się ze sporym odzewem w muzycznym społeczeństwie. Szacunek!

Jurek Gibadło
Mystic

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie
Inne recenzje
<span>THE STROKES</span> Future Present Past EP

THE STROKES Future Present Past EP

<span>TARJA TURUNEN</span> The Brightest Void

TARJA TURUNEN The Brightest Void

<span>BARB WIRE DOLLS</span> Desperate

BARB WIRE DOLLS Desperate

<span>U2</span> iNNOCENCE + eXPERIENCE – Live in Paris

U2 iNNOCENCE + eXPERIENCE – Live in Paris

<span>SWANS</span> The Glowing Man

SWANS The Glowing Man

 Hofors 1975

Hofors 1975

<span>WILKI</span> Przez dziewczyny

WILKI Przez dziewczyny

<span>THE KILLS</span> Ash & Ice

THE KILLS Ash & Ice

 
Audio - październik 2016

Strefa Magazynu

Audio 10/2016

Rynek audio zmienia się szybko i podąża w różnych kierunkach. Zmiany te czasami zaskakują nawet ekspertów i najbardziej doświadczone firmy, dlatego nie chcąc zostać w tyle, coraz częściej reagują one jak najszybciej.

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio