Futurology

MANIC STREET PREACHERS
Futurology

Indie rock

Kiedy pod koniec ubiegłego roku Manic Street Preachers wydali zdominowany przez akustyczne brzmienia album "Rewind The Film", zapowiedzieli, że mają już gotową drugą, zdecydowanie mocniejszą odsłonę krążka. Słowa dotrzymali i niedawno wypuścili nowy album "Futurology".

Utwory nabrały tempa, materiał zyskał na różnorodności, mocniej zabrzmiały gitary, pojawiły się syntezatory. Tematem przewodnim albumu jest Europa. Walijski zespół podczas tras koncertowych przemierza kontynent wzdłuż i wszerz, obserwując zachodzące na nim zmiany.

"Futurology" powstał w słynnych Hansa Studios, gdzie U2 nagrywali "Achtung Baby". Tytułowy utwór z płyty najwyraźniej nawiązuje do dokonań tej grupy. Z kolei w kompozycji "Europa Geht Durch Mich" znać fascynację krautrockiem i grupą Kraftwerk. Przeskok do Rosji przynosi nowofalowo brzmiący utwór "The Next Jet To Leave Moscow". Z tego kraju wywodzi się bohater ostatniego numeru na płycie "Majakowski", jeden z najważniejszych przedstawicieli radzieckiego futuryzmu, idei, która dała tytuł albumowi.

W "Between the Clock and the Bed", utworze inspirowanym obrazem Edvarda Muncha, mamy wokalny duet Jamesa Bradfielda z Greenem Gartside`em ze Scritti Politti. Materiał na "Futurology" jest na tyle różnorodny, że trudno go ogarnąć po jednokrotnym przesłuchaniu. Dzięki temu, ilekroć włączymy album, możemy odkryć coś nowego i interesującego.

Grzegorz Dusza
SONY

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie
Inne recenzje
<span>MARK LANEGAN BAND</span> Gargoyle

MARK LANEGAN BAND Gargoyle

<span>FORMATION</span> Look At The Powerful People

FORMATION Look At The Powerful People

<span>SPOON</span> Hot Thoughts

SPOON Hot Thoughts

<span>JOHN MCEUEN</span> Made In Brooklyn

JOHN MCEUEN Made In Brooklyn

<span>FEIST</span> Pleasure

FEIST Pleasure

<span>L.STADT</span> L.Story

L.STADT L.Story

<span>RADIOHEAD</span> OKNOTOK

RADIOHEAD OKNOTOK

<span>GORILLAZ</span> Humanz

GORILLAZ Humanz

 

 

 
Audio - wrzesień 2017

Strefa Magazynu

Audio 9/2017

Rynek audio zmienia się szybko i podąża w różnych kierunkach. Zmiany te czasami zaskakują nawet ekspertów i najbardziej doświadczone firmy, dlatego nie chcąc zostać w tyle, coraz częściej reagują one jak najszybciej.

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio