Spiritus Movens

ŚCIGANI
Spiritus Movens

Rock

Czy brak wyraźnego wstępu, muzyczne podążanie pod prąd i olewanie mody na płaskie pioseneczki bez polotu może dać coś ciekawego i zarazem przyjaznego dla ucha? Cóż, zestawienie podane w tytule sugeruje, że pytanie robi się nieco retoryczne.

W dobie plastikowej muzyki każde wyłamanie się ze schematu powinno być pożądane, szczególnie jeśli delikwent (w tym wypadku zespół) uparcie pragnie podążać swoją (dość krętą) drogą. Niestety czasami to jednak jest za mało, aby album był po prostu dobry.

"Spiritus Movens" jest na pewno płytą poprawną. Ale za razem jest to jeden z tych krążków, o których zapomina się zaraz po przesłuchaniu albo chwilę później, ewentualnie parę minut po zakopaniu go w ogródku.

Materiał sprawia wrażenie bardzo wymęczonego i wtórnego. Przydługie solówki, nudnawy wokal i zupełna jednostajność nie pomagają. Kawałki zlewają się ze sobą, chwilami bez wiadra Coli ciężko przetrzymać kolejny utwór. Trudno również coś powiedzieć o energii, ponieważ na tym albumie zwyczajnie jej nie ma. Wszystko płynie monotonnie ku końcowi, bez przystanków, zmian i odstępów.

Najnowszy krążek Ściganych jest jednym z tych, które jeśli wpadną w ręce słuchacza to ten go  obejrzy, przesłucha i ciśnie w kąt ku wiecznemu zapomnieniu. Na pewno też nikt nie powinien cierpieć jeśli nie będzie miał okazji zapoznać się z zawartością "Spiritus Movens".

Krążek nie budzi zupełnie żadnych emocji, pojawia się tylko znudzenie i kompulsywne sprawdzanie pozostałego czasu. Przesłuchanie kilku kawałków może być stosunkowo przyjemnym przeżyciem, natomiast wchodzenie w bliższe relacje z całym materiałem zdecydowanie nie jest polecane.

"Spiritus Movens" Ściganych niestety nie zachwyca. Tłumów raczej nie porwie i myślę, że lepiej zainteresować się innymi, lepszymi płytami, których na rynku mamy sporo.

Mystic
Julia Kata

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie

Zobacz też:

Inne recenzje
<span>PORTUGAL. THE MAN</span> Woodstock

PORTUGAL. THE MAN Woodstock

<span>RIDE</span> Weather Diaries

RIDE Weather Diaries

<span>CHUCK BERRY</span> Chuck

CHUCK BERRY Chuck

<span>COLDPLAY</span> Kaleidoscope

COLDPLAY Kaleidoscope

<span>S.STEVENS, B.DESSNER, N.MUHLY & J.MCALISTER</span> Planetarium

S.STEVENS, B.DESSNER, N.MUHLY & J.MCALISTER Planetarium

<span>ARCADE FIRE</span> Everything Now

ARCADE FIRE Everything Now

<span>STALOWY BAGAŻ</span> Ciężki rock

STALOWY BAGAŻ Ciężki rock

<span>MATEUSZ POSPIESZALSKI QUINTET</span> Tralala

MATEUSZ POSPIESZALSKI QUINTET Tralala

 

 

 
Audio - październik 2017

Strefa Magazynu

Audio 10/2017

Rynek audio zmienia się szybko i podąża w różnych kierunkach. Zmiany te czasami zaskakują nawet ekspertów i najbardziej doświadczone firmy, dlatego nie chcąc zostać w tyle, coraz częściej reagują one jak najszybciej.

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio