Things Will Matter

LONELY THE BRAVE
Things Will Matter

Indie rock

 

Lonely The Brave - jedni ze zbawców brytyjskiej muzyki rozrywkowej wracają z drugim krążkiem. Lepszym od debiutu, ale dalekim od "rozrywkowości".

Jeśli śledzicie uważnie brytyjskie media muzyczne (serio, są tacy ludzie w Polsce, w tym niżej podpisany), to z pewnością wiecie, że mają one skłonność do kreowania nowych gwiazd średnio raz na tydzień. Doskonale to rozumiem - lud pragnie nowości. Nawet jeśli ta nowość brzmi jak 10 innych zespołów, to jednak podana w innym opakowaniu wzbudza większe zainteresowanie.

Lonely The Brave są jednymi z namaszczonych na nowych królów w 2014 roku. Ich krążek "The Day`s War" tu i ówdzie został okrzyknięty debiutem roku (jeszcze przed premierą). Nic więc dziwnego, że słuchając tej płyty miałem wielkie oczekiwania, absolutnie nie spełnione. Dziś wrzawa wokół Brytyjczyków znacząco ucichła, przez co "Things Will Matter", drugi album formacji, mógł powstać w zdecydowanie bardziej spokojnej atmosferze. To słychać.

Płyta jest zdecydowanie bardziej udana od debiutu pod względem melodii i aranżacji, choć może brzmienie przypomina raczej końcówkę poprzedniej dekady niż współczesne standardy. Kojarzy mi się nieco z pierwszymi krążkami White Lies, ale z trochę mniejszą rolą klawiszy. Podobieństwa obu zespołów na szczęście na tym się kończą. Lonely The Brave owszem, też są programowo smutni, ale w dojrzały, męski sposób. Zresztą, gdy masz głos jak David Jakes, bliski barytonu Eddiego Veddera, nie wypada ci śpiewać o emo śmierci.

Bardziej dojrzałe są także kompozycje, w których pochwalić trzeba przede wszystkim świetną produkcję i miks. Wszystkie pasma szczelnie wypełniono dźwiękiem, przez co słuchając utworów pokroju znakomitego "What If You Fall In" na słuchawkach, można poczuć niezwykłą przestrzeń. Taki pomysł na brzmienie podkreśla żarliwość Lonely The Brave i nadaje kompozycjom stadionowego sznytu. Skojarzenia z Pearl Jam znów są tu jak najbardziej na miejscu. Dla mnie to wystarczająca rekomendacja.

Jurek Gibadło
Mystic

 

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie
Inne recenzje
<span>THE FLAMING LIPS</span> Oczy mlody

THE FLAMING LIPS Oczy mlody

<span>HAPPYSAD</span> Ciało obce

HAPPYSAD Ciało obce

<span>SWIERNALIS</span> Drauma

SWIERNALIS Drauma

<span>DE PRESS</span> 56

DE PRESS 56

<span>BON JOVI</span> This House Is Not For Sale

BON JOVI This House Is Not For Sale

<span>THE ROLLING STONES</span> Havana Moon

THE ROLLING STONES Havana Moon

<span>LIMBOSKI</span> W trawie. I inne jeszcze młode

LIMBOSKI W trawie. I inne jeszcze młode

<span>NATALIA SIKORA + VOO DOO DOG</span> Buried Alive in the Blues

NATALIA SIKORA + VOO DOO DOG Buried Alive in the Blues

 
Audio - kwiecień 2017

Strefa Magazynu

Audio 4/2017

Rynek audio zmienia się szybko i podąża w różnych kierunkach. Zmiany te czasami zaskakują nawet ekspertów i najbardziej doświadczone firmy, dlatego nie chcąc zostać w tyle, coraz częściej reagują one jak najszybciej.

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio