Nowy Lepszy Świat

AKURAT
Nowy Lepszy Świat

Rock / elektronika

Nareszcie! Po ośmiu latach od największego przewrotu w historii zespołu Akurat wreszcie wymyślił się na nowo.

Ja wiem, że zaczynanie recenzji nowej płyty zespołu z Bielska od wspomnienia Tomka Kłaptocza musi już pewnie wkurzać chłopaków z Akurat, jednak faktem jest, że wydawane bez niego płyty - mówiąc oględnie - nie zrobiły na mnie żadnego wrażenia. "Człowiek" był dla nie zbyt słodki, za miękki, z kolei "Akurat gra Kleyffa i jedną Kelusa" można - owszem - potraktować jako miły gest w kierunku niedocenionych pieśniarzy, jednak wykonany zupełnie bez polotu.

Odpowiedzią na problemu Akurat okazał się Agim Dżeljilji, mózg Oszibarack, który odpowiada za produkcję "Nowego Lepszego Świata". Kwintet wybrał go nie przez przypadek, wszak to spec od elektroniki, która od teraz staje się ważnym elementem brzmienia zespołu.

Co jednak ważne - nie jedynym. Syntetyczne są tu tylko bity i smaczki. Akurat nie rezygnuje z gitar i instrumentów dętych, nie daje sobie też gwałcić wokalu sztucznymi nakładkami. Wszystko ma tu swoje miejsce.

Poszerzenie wachlarzu możliwości mimo wszystko zmieniło podejście do kompozycji. To nie są już wesołkowate piosenki dla studentów. Muzyka Akurat nabiera nowych barw, przestrzeni, a piosenki wymykają się tradycyjnej formie zwrotka-refren.

Najlepiej nowe sytuacje sprawdzają się w świetnym kawałku "Trochę" - rozpędzonym, niepokojącym, przestrzennym, gdzie elektroniczny loop świetnie miesza się z partią żywych bębnów.

Zupełnie inaczej - lepiej! - brzmią teraz ballady Akurat. Ot, taka "Miłość", dzięki misternie utkanej aranżacji wciąga od pierwszego słuchania i udowadnia, że przed słuchaczem staje zespół, który ma na siebie pomysł i wie, jak go zrealizować.

I to jest właśnie w tej płycie najlepsze. "Nowy Lepszy Świat" to ostateczne zerwanie ze studencką stylistyką i prezentacja prawdziwej wolności artystycznej grupy Akurat. Tego się nie spodziewałem, więc tym bardziej się cieszę.

Jurek Gibadło
Mystic

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie
Zakupy

Zobacz też:

Inne recenzje
<span>PORTUGAL. THE MAN</span> Woodstock

PORTUGAL. THE MAN Woodstock

<span>RIDE</span> Weather Diaries

RIDE Weather Diaries

<span>CHUCK BERRY</span> Chuck

CHUCK BERRY Chuck

<span>COLDPLAY</span> Kaleidoscope

COLDPLAY Kaleidoscope

<span>S.STEVENS, B.DESSNER, N.MUHLY & J.MCALISTER</span> Planetarium

S.STEVENS, B.DESSNER, N.MUHLY & J.MCALISTER Planetarium

<span>ARCADE FIRE</span> Everything Now

ARCADE FIRE Everything Now

<span>STALOWY BAGAŻ</span> Ciężki rock

STALOWY BAGAŻ Ciężki rock

<span>MATEUSZ POSPIESZALSKI QUINTET</span> Tralala

MATEUSZ POSPIESZALSKI QUINTET Tralala

 

 

 
Audio - październik 2017

Strefa Magazynu

Audio 10/2017

Rynek audio zmienia się szybko i podąża w różnych kierunkach. Zmiany te czasami zaskakują nawet ekspertów i najbardziej doświadczone firmy, dlatego nie chcąc zostać w tyle, coraz częściej reagują one jak najszybciej.

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio