Ciało obce

HAPPYSAD
Ciało obce

Rock alternatywny

Przez wiele lat ciągnęła się za Happysad opinia rockowych harcerzyków, grupy uwielbianej przez przeżywające pierwszą miłość licealistki. Nie mogli zdjąć z siebie odium przeboju "Zanim pójdę", który otworzył im drogę do wielkich festiwali, ale mocno ograniczał rozwój artystyczny.

Dopiero nawiązanie współpracy z producentem Marcinem Borsem (Hey, Myslovitz, Lao Che) zmieniło ich podejście do nagrań. Zwiastunem "dobrej zmiany" był poprzedni album "Jakby nie było jutra". Na całość Happysad poszli na najnowszej płycie "Ciało obce".

Takiego albumu pewnie nikt się po nich nie spodziewał. Kiedy go słucham, to odnoszę wrażenie, że gra tu zupełnie inny zespół. Muzyka Happysad stała się barwniejsza, bardziej wysublimowana, a teksty poważniejsze, pełne egzystencjalnego niepokoju. Jeśli śpiewają o miłości, to jest to miłość mroczna, pełna rozterek, dojrzała.

Mocniej wyeksponowane zostały partie klawiszy, sekcja rytmiczna gra z większą motoryką, brzmienie dopełnia saksofon. Takie piosenki jak "Dług", "Idę" czy tytułowe "Ciało obce" bardziej pasują do rockowej alternatywy niż popu.

Właściwie nie ma tu chwytliwych momentów, gitary są mocno rzężące, niezbyt przyjazne dla ucha. Dawny Happysad przypomina jedynie balladowa, choć gorzka w wymowie "Heroina". Dostaliśmy do rąk niczym nieskrępowaną, otwartą na nowe brzmienia, szczerą w przekazie i najlepszą ze wszystkich płyt w dorobku Happysad.

Grzegorz Dusza
MYSTIC

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie
Inne recenzje
<span>BOB DYLAN</span> Triplicate

BOB DYLAN Triplicate

<span>JIMMY EAT WORLD</span> Integrity Blues

JIMMY EAT WORLD Integrity Blues

<span>VOO VOO</span> 7

VOO VOO 7

<span>RYAN ADAMS</span> Prisoner

RYAN ADAMS Prisoner

<span>STEEL PANTHER</span> Lower The Bar

STEEL PANTHER Lower The Bar

<span>DEPECHE MODE</span> Spirit

DEPECHE MODE Spirit

<span>BATALION D`AMOUR</span> Fenix

BATALION D`AMOUR Fenix

<span>PLACEBO</span> A Place For Us To Dream

PLACEBO A Place For Us To Dream

 

 

 
Audio - czerwiec 2017

Strefa Magazynu

Audio 6/2017

Rynek audio zmienia się szybko i podąża w różnych kierunkach. Zmiany te czasami zaskakują nawet ekspertów i najbardziej doświadczone firmy, dlatego nie chcąc zostać w tyle, coraz częściej reagują one jak najszybciej.

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio