Ciało obce

HAPPYSAD
Ciało obce

Rock alternatywny

Przez wiele lat ciągnęła się za Happysad opinia rockowych harcerzyków, grupy uwielbianej przez przeżywające pierwszą miłość licealistki. Nie mogli zdjąć z siebie odium przeboju "Zanim pójdę", który otworzył im drogę do wielkich festiwali, ale mocno ograniczał rozwój artystyczny.

Dopiero nawiązanie współpracy z producentem Marcinem Borsem (Hey, Myslovitz, Lao Che) zmieniło ich podejście do nagrań. Zwiastunem "dobrej zmiany" był poprzedni album "Jakby nie było jutra". Na całość Happysad poszli na najnowszej płycie "Ciało obce".

Takiego albumu pewnie nikt się po nich nie spodziewał. Kiedy go słucham, to odnoszę wrażenie, że gra tu zupełnie inny zespół. Muzyka Happysad stała się barwniejsza, bardziej wysublimowana, a teksty poważniejsze, pełne egzystencjalnego niepokoju. Jeśli śpiewają o miłości, to jest to miłość mroczna, pełna rozterek, dojrzała.

Mocniej wyeksponowane zostały partie klawiszy, sekcja rytmiczna gra z większą motoryką, brzmienie dopełnia saksofon. Takie piosenki jak "Dług", "Idę" czy tytułowe "Ciało obce" bardziej pasują do rockowej alternatywy niż popu.

Właściwie nie ma tu chwytliwych momentów, gitary są mocno rzężące, niezbyt przyjazne dla ucha. Dawny Happysad przypomina jedynie balladowa, choć gorzka w wymowie "Heroina". Dostaliśmy do rąk niczym nieskrępowaną, otwartą na nowe brzmienia, szczerą w przekazie i najlepszą ze wszystkich płyt w dorobku Happysad.

Grzegorz Dusza
MYSTIC

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie
Inne recenzje
<span>MARK LANEGAN BAND</span> Gargoyle

MARK LANEGAN BAND Gargoyle

<span>FORMATION</span> Look At The Powerful People

FORMATION Look At The Powerful People

<span>SPOON</span> Hot Thoughts

SPOON Hot Thoughts

<span>JOHN MCEUEN</span> Made In Brooklyn

JOHN MCEUEN Made In Brooklyn

<span>FEIST</span> Pleasure

FEIST Pleasure

<span>L.STADT</span> L.Story

L.STADT L.Story

<span>RADIOHEAD</span> OKNOTOK

RADIOHEAD OKNOTOK

<span>GORILLAZ</span> Humanz

GORILLAZ Humanz

 

 

 
Audio - lipiec - sierpień 2017

Strefa Magazynu

Audio 7-8/2017

Rynek audio zmienia się szybko i podąża w różnych kierunkach. Zmiany te czasami zaskakują nawet ekspertów i najbardziej doświadczone firmy, dlatego nie chcąc zostać w tyle, coraz częściej reagują one jak najszybciej.

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio