All Hat

BILL FRISELL
All Hat

Soundtracki

Nie widziałem tego obrazu, ale sądząc z nastroju i brzmienia, opowiada współczesną historię amerykańskich farmerów w kowbojskich kapeluszach. Wybór Frisella na kompozytora i wykonawcę nie mógł być trafniejszy. Któż bowiem lepiej od niego uosabia ducha amerykańskiej prowincji?

Kiedy rozmawiałem z Patem Methenym przed jego koncertem w Warszawie, powiedział, że obok legendarnych gitarzystów Wesa Montgomery`ego i Jima Halla ceni najbardziej Johna Scofielda i Billa Frisella. - "Oni nie imitują tego, co już zostało zagrane, lecz na nowo kształtują ducha jazzu" - podkreślił. Po nagraniu nagrodzonego Grammy albumu "East West" Frisell wszedł do studia z tymi samymi muzykami (Greg Leisz - gitara stalowa i mandolina, Viktor Krauss - kontrabas, Scott Amendo la - perkusja, Jenny Scheinman - skrzypce, Mark Graham - harmonijka ustna) by nagrać swoją muzykę skomponowaną do filmu "All Hat" Leonarda Farlingera.

 

Nie widziałem tego obrazu, ale sądząc z nastroju i brzmienia, opowiada współczesną historię amerykańskich farmerów w kowbojskich kapeluszach. Wybór Frisella na kompozytora i wykonawcę nie mógł być trafniejszy. Któż bowiem lepiej od niego uosabia ducha amerykańskiej prowincji? Chyba tylko muzycy country. Choć znaczący jest udział tradycyjnych "kowbojskich" instrumentów jak mandolina, steel guitar i harmonijka, jazzowa gitara lidera ma ostatnie słowo. Ta muzyka ujmuje zrelaksowanym nastrojem i pięknym brzmieniem. Gdyby tak inne płyty Frisella były równie perfekcyjnie nagrane?

 

Trzydzieści jeden tematów opowiada historię filmu, mają więc zróżnicowany styl. Pobudzają wyobraźnię i zachęcają do obejrzenia filmu na długo przed premierą w naszych kinach. Ten album będzie stanowił ciekawą pozycję w bogatej dyskografii gitarzysty.

 

Marek Dusza

EMARCY/UNIVERSAL MUSIC
Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie
Inne recenzje
<span>JUSTIN HURWITZ</span> La La Land

JUSTIN HURWITZ La La Land

<span>ENNIO MORRICONE</span> 60 Years of Music

ENNIO MORRICONE 60 Years of Music

<span>RÓŻNI WYKONAWCY</span> Ostatnia rodzina

RÓŻNI WYKONAWCY Ostatnia rodzina

<span>IBRAHIM MALOUF</span> Dans les forêts de Sibérie

IBRAHIM MALOUF Dans les forêts de Sibérie

<span>KRZYSZTOF KOMEDA</span> Muzyka filmowa/Jazz i poezja

KRZYSZTOF KOMEDA Muzyka filmowa/Jazz i poezja

<span>RÓŻNI WYKONAWCY</span> Whiplash

RÓŻNI WYKONAWCY Whiplash

<span>MAKARUK</span> Kino mocne

MAKARUK Kino mocne

<span>ENNIO MORRICONE</span> Quentin Tarantino`s The Hateful Eight

ENNIO MORRICONE Quentin Tarantino`s The Hateful Eight

 
Audio - kwiecień 2017

Strefa Magazynu

Audio 3/2017

Wreszcie tanie kolumny. Dobre i niedrogie. Tak, to możliwe. Nie obiecujemy i nie raportujemy żadnych rekordów i najwyższego wyrafinowania, ale każda z pięciu...

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio