PIONEER VSX-527

PIONEER VSX-527
Z wiatrem w żaglach 

Już od kilku sezonów Pioneer wyraźnie ma wiatr w żagle. VSX-527 nie jest najtańszym tegorocznym modelem, jednak zajmuje o tyle ważne miejsce, że jest najbardziej przystępny pod względem wyposażenia w funkcje sieciowe. Dzisiaj świadczą one o zaawansowaniu urządzenia, są nie tylko modne, ale rzeczywiście przydatne. Żeby tego było mało, Pioneer zagrywa va banque, dostarczając w ramach najtańszego "sieciowego" amplitunera praktycznie wszystkie możliwe dzisiaj sieciowe dodatki!

Po włączeniu amplitunera Pioneer VSX-527 niebieski wyświetlacz "wrzeszczy" przewijanymi napisami, reklamującymi zastosowane systemy i układy. Na szczęście po zgłębieniu menu, da się to szaleństwo usunąć, przywracając wyświetlaczowi typowe działanie. Trochę ponarzekałem, ale teraz czas na w pełni zasłużone zachwyty. Arsenał układów w wielu dziedzinach zbliża się do tego, co w ogóle w amplitunerach A/V dzisiaj wymyślono, niezależnie od ceny.

Pod brzydką klapką kryje się wejście dla systemu automatycznej kalibracji MCACC, port USB i sąsiadujące z nim wejście kompozyt. Tę "dwójkę" Pioneer traktuje jako całość, bowiem gniazdo kompozytowe nie jest klasycznym wejściem wideo, a dodatkiem dla USB, pozwalającym w pełni wykorzystać możliwości sprzętu Apple.

Telefony iPhone i iPody można oczywiście podłączyć klasycznym kabelkiem, jednak korzystając z rozwiązania Pioneera (kabel USB spleciony z wyjściem kompozyt) prześlemy nie tylko dźwięk, ale i obraz (oczywiście w formie analogowej).

Oprócz obsługi odtwarzaczy Apple, Pioneer VSX-527 odczytuje także materiał z nośników pamięci. Na różnorodność plików nikt nie może narzekać: poza MP3, WAV, WMA i AAC amplituner czyta także Flac i to z maksymalnymi (nie licząc skrajnie rzadkich przypadków plików 32-bitowych) parametrami - aż 24 bitów/192 kHz. Problemu nie stanowią zdjęcia JPEG.

Pioneer VSX-527 ma także komplet funkcji sieciowych (złącze przewodowe LAN) i wszystkie pliki mogą być także przesyłane w ten sposób. Urządzenie pracuje z serwerami DLNA (programowe lub NAS), ma wbudowaną aplikację dla radia internetowego a także protokół AirPlay. Dla użytkowników sprzętu Apple, Pioneer ma wirtualny sterownik wykorzystujący zalety ekranów dotykowych.

Z tyłu pojawia się aż sześć wejść HDMI i jedno wyjście kompatybilne z dodatkiem ARC. Wszystkie porty pozwalają przesłać sygnały Full HD 3D (ale nie 4K). Analogowe dodatki ograniczają się już do dwóch wejść kompozyt i jednego wyjścia. Dla dźwięku przygotowano też tylko trzy pary RCA, sygnały cyfrowe muszą zadowolić się jednym wejściem optycznym i współosiowym.

Pioneer VSX-527 nie ma konwertera sygnałów wizyjnych ani skalera, dlatego źródła podłączone do gniazd kompozyt w ten sam sposób muszą być przesyłane do telewizora. Po układzie i liczbie gniazd widać jednak wyraźnie, że Pioneer powoli zapomina o wszystkim innym niż HDMI. Poniekąd słusznie, gdyż większość dostępnych dzisiaj urządzeń i systemów A/V da się w ten sposób skonfigurować. Jest pięć końcówek mocy, jednak przewidziano niskopoziomowe wyjścia dla zewnętrznych wzmacniaczy, aby umożliwić konfigurację 7.1. Wszystkie dekodery HD są oczywiście na miejscu.

Odsłuch

Brzmienie Pioneera VSX-527 jest w tym teście najodważniejsze. Urządzenie może zagrać głośno, a nawet jak nie podkręcimy gałki daleko w prawo, to przebija się swoista swoboda, a nawet odrobina drapieżności, dźwięk jest szybki i bezpośredni. Nie udało się wpleść w to precyzji i wyrafinowania wysokich tonów, bo takie połączenie to już coś, za co trzeba płacić o wiele więcej, dlatego czasami coś błyszczy za długo albo ginie przykryte mocniejszym dźwiękiem. Ale można się cieszyć z wyjątkowej witalności, która wiele nagrań, wcześniej nudnych i suchych, nasyca i ożywia.

Byłem tym bardziej ciekaw, jaki bas - bez subwoofera - serwuje Pioneer, jaki jest jego udział w tym energetyzującym przedstawieniu. Wyższy bas brzmi zamaszyście, niższy - trochę tłustawo, ale w sumie generuje to wrażenie mocnego, czasami potężnego dźwięku, mającego problemy tylko w najtrudniejszych fragmentach, gdzie najważniejsza jest punktualność.

Co nietypowe, siła średnicy idzie w parze z jej dość chłodnym charakterem, dźwięk jest tutaj wyrazisty, nie stara się być ani ciepły, ani gładki. Pobudzone i radosne granie VSX-527 może się szczególnie spodobać w fi lmach akcji. Dialogi są emocjonalne, efekty specjalne - przerażające.

Moc Apple

Nietrudno zauważyć, że wysiłki konstruktorów amplitunerów (i nie tylko) koncentrują się w dużym stopniu na użytkownikach sprzętu Apple. Posiadacze wszelkiej maści iPodów, iPhone- ów czy iPadów będą mogli w łatwy sposób podłączyć swoje urządzenia i przesłać dźwięk wprost do systemu A/V.

Już nawet niedrogie amplitunery mają funkcje sieciowe, a coraz częściej także moduł AirPlay, którym szczycą się w tym teście Pioneer oraz Yamaha. To zdecydowanie najwygodniejsza forma odtwarzania zasobów muzycznych odtwarzacza przenośnego, niewymagająca podłączenia kablowego, a dzięki transmisji Wi-Fi charakteryzująca się świetną stabilnością. Urządzenia można również podłączyć do portu USB, wówczas równolegle z odtwarzaniem odbywa się ładowanie akumulatorów.

Użytkownikom sprzętu innych marek, niż Apple, pozostaje bezprzewodowa transmisja Bluetooth, wymagająca dokupienia specjalnych adapterów podłączanych do amplitunera. Harman Kardon ma w ofercie uniwersalny odbiornik Bluetooth w postaci małej skrzyneczki z tradycyjnymi wyjściami RCA. Może ona pracować z każdym amplitunerem (a nawet wzmacniaczem stereo) - nie tylko Harmana.

PIONEER VSX-527

 • Produkowany Tak
 • Obsługiwane formaty MP3, WAV, WMA i AAC, JPG, Flac
 • Ilość końcówek 5
 • Moc8 [W] 112
 • Wejścia / wyjścia video HDMI / kompozyt
 • Skaler -
 • Dekodery surround DD-TrueHD, DTS HD MA, DD, DD Plus,DD EX, DTS, DTS ES, DTS Neo:6, DPLIIx

Laboratorium

Pioneer jest najmocniejszym amplitunerem w całej stawce. Każda z końcówek mocy potrafi wygenerować 112 W przy 8 omach, w trybie stereo trzymamy się powyżej pułapu 100 W, w pomiarze pięciokanałowym spadamy do 5 x 48 W, ale to w tej grupie i tak bardzo dużo. Czułość (na wejściach analogowych) niewiele odbiega od standardu i wynosi 0,26 V.

Pioneer dobrze sobie radzi z szumami: -84 dB to najlepszy wynik w tym teście, dzięki czemu (jak też dzięki mocy) dynamika zaszła wysoko - na pułap 104 dB.

Pasmo przenoszenia (rys.1) prezentuje się bardzo dobrze, spadek -6 dB mamy przy 90 kHz. Trzecia harmoniczna (-80 dB) oraz leżąca o 5 dB niżej druga to jedyne zniekształcenia, jakie w spektrum (rys. 2) mocniej zaznaczają swoją obecność powyżej 90 dB.

 
 

Podstawowe dane

 • 1 600 zł Cena

Nasza ocena

 • Wykonanie: Wyglądem próbuje nawiązywać do najlepszych modeli... ale oszczędności trudno ukryć. Wewnątrz już bardzo zacnie - kompaktowa sekcja cyfrowa, procesory Texas Instruments, przetworniki AKM.
 • Laboratorium: Wzorcowy w dziedzinie sieci, radio internetowe, Air- Play, odtwarzacz strumieniowy wraz z USB (i obsługą Apple), praca z plikami Flac 24/192. Układ autokalibracji i korekcji MCACC. Aż sześć wejść HDMI, skromniej w pozostałych standardach, ale są wyjścia sygnałowe dla tylnych kanałów efektowych 7.1.
 • Brzmienie: Dynamiczne, otwarte, sypiące detalem i pompujące basem.
MONITOR AUDIO Platinum PL500 II

MONITOR AUDIO
Platinum PL500 II

Kiedy siedem lat temu firma Monitor Audio wprowadziła pierwszą generację serii Platinum, była to tyleż sensacja, co ruch...

YAMAHA RX-V681

YAMAHA
RX-V681

Cena: 3 000 zł

DENON AVR-X2300W

DENON
AVR-X2300W

Cena: 3 200 zł

YAMAHA RX-A2050

YAMAHA
RX-A2050

Cena: 7 000 zł

MARANTZ SR7010

MARANTZ
SR7010

Cena: 7 000 zł

Audio - listopad 2016

Strefa Magazynu

Audio 10/2016

Numer listopadowy z pełnym przekonaniem polecam w całości; największy test poświęcony jest zespołom głośnikowym, ale znajdziecie też dużą porcję słuchawek, amplitunerów...

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio