SHERWOOD R-807

SHERWOOD R-807
Przyjemność słuchania 

Na nadchodzący sezon Sherwood przygotował cztery niedrogie amplitunery wielokanałowe. Najtańsze to R-507 i R-607. Testowany R-807 to kolejny, choć jeszcze nie najdroższy, bo powyżej niego plasuje się R-977. Mimo to właśnie 'nasz' model jest pod pewnym względem wyjątkowo wartościowy i interesujący – zawiera bowiem najbardziej rozbudowane moduły sieciowe.

W dość nietypowy sposób rozwiązano wejście podręczne, rozkładając gniazda na dwie strony frontu, oddzielono port USB od grupy gniazd duży jack i mini-jack, w której znalazło się wyjście słuchawkowe, wejście analogowe dla sprzętu przenośnego oraz mikrofonu kalibracyjnego.

Port USB służy wyłącznie do podłączenia nośników pamięci i odtwarzania plików audio, nie komunikuje się ze sprzętem Apple. Wyświetlacz Sherwooda ma przyjemną niebieską barwę - to uproszczona matryca punktowa, zadaniem której jest przekazywanie tylko podstawowych informacji.

W nowoczesnym amplitunerze AV nie mogło jednak zabraknąć menu ekranowego OSD; zgodnie z instrukcją obsługi jest ono dostępne tylko na wyjściu kompozyt i nie uzyskamy jej przez HDMI - w rzeczywistości jest dokładnie odwrotnie...

Pobieżny rzut oka na tylną ściankę Sherwooda R-807 od razu ujawnia wyraźną przewagę tego amplitunera nad konkurencją - jako jedyne urządzenie w tym teście R-807 ma siedem, a nie pięć końcówek mocy. Daje to możliwość odkrycia pełnego potencjału ośmiokanałowych standardów sourround, zwłaszcza że Sherwood zaimplementował komplet dekoderów HD, Dolby TrueHD oraz DTS HD (Master Audio).

Oczywiście argumenty o 'wystarczalności' 5.1 w większości systemów nie tracą mocy, jednak siedem wzmacniaczy to nie tylko konfi guracja 7.1 - tak jak w wielu znacznie droższych amplitunerach, Sherwood R-807 umożliwia elastyczne dopasowanie wzmacniaczy do różnych sytuacji i potrzeb użytkownika, np. uruchomienie drugiej strefy (choć można to także zrobić za pomocą wyjść niskopoziomowych i zewnętrznego wzmacniacza).

Sherwood R-807 ma pięć wejść HDMI oraz jedno wyjście tego typu, zgodne z systemem ARC. Podobnie jak u konkurentów i w nim zrezygnowano z wejść i wyjść analogowych siedmiu kanałów. Pozostały dwa wejścia cyfrowe - jedno optyczne i jedno elektryczne. Oczywiście jest wyjście LFE.

Emocje związane z opcjami sieciowymi zaczynają się, zanim jeszcze uruchomimy jakąkolwiek funkcję, gdyż - oprócz standardu przewodowego LAN - Sherwood dysponuje modułem bezprzewodowym Wi-Fi z absolutnie najnowszym dodatkiem Wi-Fi Direct, któremu poświęciłem tuż obok niezależne, skondensowane opracowanie.

Zarówno poprzez sieć, jak i nośniki pamięci USB możemy odtwarzać pliki muzyczne w standardach AAC, MP3 oraz WMA. W oficjalnej dokumentacji brakuje formatu Flac, a podłączenie USB z takimi plikami nie przynosi, tak jak w przypadku menu OSD, niespodzianki.

Sherwood R-807 ma układ automatycznej kalibracji, w komplecie dostajemy także mikrofon. Pilot nie jest zbyt skomplikowany, ale - tak jak Denon i Yamaha - Sherwood przygotował specjalną aplikację dla smartfonów Android, Apple iPhone a także tabletów. Aplikacja łączy w sobie prosty sterownik, daje dostęp do opcji konfiguracyjnych i jednocześnie jest odtwarzaczem przechwytującym niektóre zasoby smartfona - co ciekawe, można w ten sposób przesyłać nie tylko dźwięk, ale i obraz (choć w wersji, którą miałem i w przypadku Apple iPhone ta ostatnia nie chciała działać).

Odsłuch

Do słuchania Sherwooda, dostarczonego do testu w ostatniej chwili, przystępowałem na samym końcu, mając jednak wciąż w pamięci żywe, energetyczne brzmienia Denona i Yamahy. Że takie właśnie one są, utwierdziło mnie jeszcze bardziej wyraźnie inne zachowanie amplitunera Sherwood R-807. Sherwood ma dźwięk subtelniejszy, ostrożniejszy. Każda płyta jest odegrana tak, jakby została dodatkowo uporządkowana, a muzyka staranniej zaaranżowana.

Sherwood R-807 broni nas przed ostrością i brudami, trochę wygładza, ale przede wszystkim układa i składa w całość, której słucha się po prostu przyjemnie. Radość nie płynie głównie z dreszczy emocji, lecz z łatwości odbioru, czytelności, 'zrozumiałości' muzyki w jej warstwie zasadniczej - melodii, harmonii, nastroju. Niektórzy (ja też...) często podkreślają znaczenie dynamiki dla wiarygodności i naturalności przekazu - ale przecież nie słuchamy muzyki dla jej 'wiarygodności' tylko dla własnej przyjemności! Sherwood unika rozjaśnienia i dlatego może uchodzić za delikatny, ale nie stroni od najniższych częstotliwości, wręcz przeciwnie - ten bas (oceniany w pracy stereofonicznej, bez subwoofera) jest najlepszy w testowanej trójce, zwarty i nisko sięgający - odważny i dokładny.

Dzięki temu bas daje odpowiednią siłę zarówno we fragmentach 'monumentalnych', jak i opartych na rytmie; to, co napisałem wcześniej, wcale nie oznacza, że Sherwood gra ospale i brakuje mu dynamiki; on gra pewnie, równo, odpowiedzialnie, będziemy nogą przytupywać, stopa perkusji zaznaczy się wyraźnie, choć werbel nie będzie siarczysty. Średnica jest już spokojna, wciąż bliska, lecz nienatarczywa, wokale - zawieszone plastycznie i przewidywalnie. Góra pasma, chociaż nie strzela, wybrzmiewa długo i różnorodnie.

To brzmienie na długie wieczory, zarówno muzyczne, jak i filmowe. Nie męczy ani nie nuży, angażuje z umiarem, lecz proporcjonalnie – wybuch bomby nie zamieni się w tupnięcie nogą ani odwrotnie.

Wi-Fi Direct

Sherwood deklaruje, że R-807 jest pierwszym amplitunerem wielokanałowym, w którym zastosowano moduł Wi-Fi Direct. Sam standard transmisji bezprzewodowej jest również nowym rozwiązaniem, które dopiero w tym roku powoli zaczyna się stosować w odtwarzaczach Blu-ray i telewizorach niektórych marek.

Wi-Fi Direct to rozwinięcie klasycznego modułu Wi-Fi ze wszystkimi jego zaletami, jak wysoka prędkość transmisji oraz duży zasięg. W standardowej łączności Wi-Fi, amplituner (telewizor czy odtwarzacz) łączy się z drugim urządzeniem (np. smartfonem) poprzez stworzoną wcześniej domową sieć i router Wi-Fi będący jej sercem.

Wi-Fi Direct omija potrzebę stosowania routerów, realizując połączenie bezpośrednie, np. amplituner z tabletem. Można wówczas w znacznie łatwiejszy sposób przesyłać dane, traktując sprzęt przenośny jako źródło muzyki i filmów.

Od strony użytkowej wszystko działa analogicznie do standardu Bluetooth – amplituner tworzy własną, bezpośrednią sieć, do której "zaprasza" poszczególne źródła. Taka komunikacja ma niepodważalne zalety prostoty, lecz z drugiej strony smartfon czy tablet jest zwykle połączony z domową siecią poprzez router i korzystanie z Wi-Fi Direct oznacza konieczność zerwania tej łączności oraz zestawienia nowej. Tracimy wówczas dostęp do internetu i szeregu innych, wcześniej skonfi gurowanych usług. Każde źródło (smartfon czy tablet) musi być również skonfi gurowane do stosowania z danym amplitunerem. Wi-Fi Direct dopiero wkracza na rynek i z pewnością będzie ewoluowało.

Radek Łabanowski

SHERWOOD R-807

  • Produkowany Tak
  • Ilość końcówek 7
  • Moc8 [W] 98
  • Wejścia / wyjścia video HDMI / kompozyt
  • Skaler 1080 p.
  • Dekodery surround DD-TrueHd,DTS HD MA,DD, DD Plus,DD EX,DTS,DTS ES, DTS Neo:6,DPL IIz

Laboratorium

Sherwood nie wyłamuje się z całego szeregu amplitunerów, którym nie po drodze z 4-omowymi kolumnami, ale w ofi cjalnej dokumentacji pozwala na odrobinę więcej niż na pracę z 8-omowymi - pojawia się opcja podłączania 6-omowych zespołów głośnikowych. W naszym laboratorium zbadamy jednak zachowanie na 8-omowych obciążeniach.

Sherwood dysponuje mocnymi wzmacniaczami, każdy może dostarczyć blisko 100 W przy 8 omach, ale zwyczajowo zasilacz nie jest w stanie "udźwignąć" maksymalnego zapotrzebowania wszystkich jednocześnie. Dlatego w stereo dostajemy 2 x 90 W, a w trybie pięciokanałowym - 5 x 43 W. Ile byłoby przy wysterowaniu siedmiu - nie możemy sprawdzić, bo mamy pięć obciążeń laboratoryjnych, ale to już w praktyce mało istotne.

Czułość jest niemal idealnie standardowa - 0,26 V. Odstęp od szumu wynosi 80 dB, dynamika osiąga równe 100 dB. W teście pasma przenoszenia (rys.1) Sherwood spisuje się bez zastrzeżeń, liniowość jest idealna od 10 Hz, a przy 100 kHz spadek wynosi -2 dB. Najsilniejszą harmoniczną w spektrum zniekształceń (rys. 2) jest trzecia, której poziom wynosi jednak niskie -89 dB, druga leży już na granicy -90 dB, a czwarta i kolejne - poniżej tej wartości.

 
 

Testy porównawcze Audio

Podstawowe dane

  • 1 500 zł Cena

Nasza ocena

  • Wykonanie: Duża obudowa z kompletem siedmiu końcówek mocy - zawodnik wagi cięższej od konkurentów.
  • Laboratorium: Format 7.1 z kompletem odpowiednich dekoderów surround HD, wejście USB dla nośników pamięci i plików audio, sieć LAN (DLNA, radio internetowe) oraz nowatorski standard Wi-Fi Direct do bezpośredniej komunikacji np. ze sprzętem przenośnym (można przesyłać zarówno dźwięk, jak i obraz). Automatyczna kalibracja.
  • Brzmienie: Uprzejme, uporządkowane, staranne, przyjemne, na górze pasma delikatne, na dole wzmocnione dynamicznym basem.
MONITOR AUDIO Platinum PL500 II

MONITOR AUDIO
Platinum PL500 II

Kiedy siedem lat temu firma Monitor Audio wprowadziła pierwszą generację serii Platinum, była to tyleż sensacja, co ruch...

YAMAHA RX-V681

YAMAHA
RX-V681

Cena: 3 000 zł

DENON AVR-X2300W

DENON
AVR-X2300W

Cena: 3 200 zł

YAMAHA RX-A2050

YAMAHA
RX-A2050

Cena: 7 000 zł

MARANTZ SR7010

MARANTZ
SR7010

Cena: 7 000 zł

Audio - październik 2016

Strefa Magazynu

Audio 10/2016

Rynek audio zmienia się szybko i podąża w różnych kierunkach. Zmiany te czasami zaskakują nawet ekspertów i najbardziej doświadczone firmy, dlatego nie chcąc zostać w tyle, coraz częściej reagują one jak najszybciej.

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio