HARMAN/KARDON AVR 170

HARMAN/KARDON AVR 170
Gra z wyczuciem

Tegoroczna wielokanałowa oferta Harmana Kardona pokazuje, że firma ostro wzięła się do roboty - zmiany i nowości widać niemal na każdym kroku. Styl urządzeń amerykańskiego producenta jest nadal oryginalny i apetyczny, modele AD 2013 wzmacniają przekonanie, że projektanci HK mają dobry gust i dobre pomysły. Ponadto AVR 170 zajmuje wyjątkową pozycję w ofercie marki, będąc najtańszym amplitunerem z funkcjami sieciowymi.

Charakterystyczny pierścień regulacji wzmocnienia zmieniono, ale wciąż jest on efektownie podświetlony. Front jest wysoki, podzielony na dwie strefy z błyszczącą częścią górną i chłodnym, szczotkowanym panelem dolnym. Boczki lekko zaokrąglono. Konkurencja odchodzi od klapek, ale w amplitunerze Harman Kardon AVR 170 niewielki panel wciąż chroni gniazda podręczne.

Jest wśród nich tracące na znaczeniu analogowe RCA stereo oraz wszechstronny port USB. Ten drugi, oprócz obsługi nośników pamięci i plików audio MP3 oraz WMA, zyskał także możliwość bezpośredniej współpracy z urządzeniami Apple. W ten sposób archaiczne stacje dokujące odchodzą w niepamięć.

Dodatkową funkcją USB są również aktualizacje oprogramowania sterującego amplitunerem Harman Kardon AVR 170 i nie jest to bynajmniej tylko pusta deklaracja - na stronie internetowej producenta znalazłem już "paczkę" z najnowszym oprogramowaniem, poprawiającym funkcjonowanie algorytmów dystrybucji basu w systemach wielokanałowych. Wyposażenie tylnej ścianki "170-tki" nie jest bardzo rozbudowane. Harman Kardon AVR 170 to urządzenie formatu 5.1, a więc z pięcioma końcówkami mocy.

Harman Kardon AVR 170 ma sześć wejść HDMI (wszystkie z tyłu) i jedno wyjście tego typu. Sygnały analogowe (kompozyt) podłączymy do jednego z dwóch wejść RCA, a w tym standardzie dostępne jest jeszcze wyjście. Format kompozyt wymusza stosowanie źródeł i odbiornika tego samego typu, nie możemy konwertować sygnałów analogowych na cyfrowe. Dla dźwięku producent pozostawił dwa gniazda analogowe, dwa cyfrowe optyczne i jedno współosiowe. Amplituner nie oferuje wyjątkowo rozbudowanych konfiguracji, ale w większości systemów gwarantuje przejrzystość połączeń.

Z pewnością niezwykle kuszącą opcją są możliwości sieciowe, które przebojem wdarły się do większości najnowszych amplitunerów Harmana Kardona - zwłaszcza, że nawet Harman Kardon AVR 170 ma już protokół AirPlay, DLNA (odtwarzanie plików audio z dysków twardych komputera) czy tuner dla internetowych stacji radiowych. Producent przygotował nawet specjalną aplikację serwera (dla komputerów), która udostępnia zasoby dysków dla AVR 170.

Odsłuch

W materiałach firmowych opisujących Harman Kardon AVR 170 pojawia się groźnie brzmiący zapis o…"cyfrowym zasilaniu" (uprzedzonych do "cyfry" uspokajam: Harman Kardon nie ma cyfrowych wzmacniaczy, nie ma też cyfrowego brzmienia). W pełni analogowe końcówki mocy dostarczają dźwięk, z jakiego Harman Kardon jest od dawna znany - łączy w szczególny sposób neutralność i emocjonalność.

Nie jest to brzmienie nieskończenie żywiołowe, ale nie jest suche i bezosobowe. Odrobinę głębiej, pod powłoką dobrej neutralności, jest zaangażowanie i ów dar przekonywania, wciągania w dłuższe seanse muzyczne i filmowe. AVR 170 nie gra tak brawurowo jak Denon, nie szarżuje, nie popisuje się skrajami pasma. To, co najważniejsze, skupia się w środku. Harman Kardon gra z wyczuciem i starannością, trochę zbliża się do miękkości, jednak celuje przede wszystkim w naturalność.

Góra pasma jest delikatna i zarazem bogata w różne wybrzmienia i odcienie, sprawdzi się dobrze w kinie i bardzo dobrze w stereo. Bas z samego amplitunera (bez podłączenia subwoofera) jest spokojny, ale niski i ma dostateczny zapas dynamiki, aby "skompletować" dobrze zrównoważone brzmienie na użytek muzyki. Urządzenie nie jest bardzo krytyczne dla jakości nagrań, jednak potrafiwydobyć i podkreślić rytm - dzięki temu dźwięk nie jest ospały, mimo że nie harcuje i nie ostrzeliwuje nas ostrymi detalami wysokich tonów. Typowe, solidne i przyjemne brzmnienie Harmana.

Serwerownia pod kontrolą

Współczesne amplitunery mają rozległe możliwości sieciowe, wśród których funkcjonalność odtwarzacza strumieniowego jest jedną z najbardziej oczekiwanych. Odtwarzanie muzyki z sieci za pomocą pilota amplitunera to ogromna wygoda. Zanim jednak wszystko zacznie działać jak należy, trzeba często podjąć szereg decyzji i wykonać nieco pracy… na komputerze, który będzie pełnił rolę serwera - magazynu muzyki.

Rzecz w udzieleniu dostępu amplitunerowi do wybranego obszaru na twardym dysku, gdzie gromadzimy pliki muzyczne. Wymaga to uruchomienia specjalnego oprogramowania i jego konfi guracji. Można oczywiście korzystać z wielu ogólnie dostępnych rozwiązań, ale mając na celu maksymalne uproszczenie całej sytuacji, Harman Kardon przygotował specjalną aplikację serwującą muzykę. Procedury konfi guracyjne uproszczono w niej do niezbędnego minimum i zadbano także o to, by spełniający teoretycznie wszystkie wymagania, serwer był równie skuteczny…w praktyce, co - niestety - nie zawsze jest takie oczywiste.

Odtwarzacz strumieniowy (np. ten wbudowany w amplituner) wymaga, żeby komputer, z którego odtwarzana jest muzyka, był stale włączony. Komputer pozwala ominąć dedykowany serwer typu NAS, będący niezależnym urządzeniem z wbudowanymi dyskami twardymi i wstępnie skonfi gurowanymi usługami. To jednak rozwiązanie elastyczne, szybsze i zwyczajnie lepsze, choć serwery NAS kosztują od kilkuset do kilku tysięcy złotych, podczas gdy komputer zwykle już mamy.

Radek Łabanowski

HARMAN/KARDON AVR 170

  • Produkowany Tak
  • Ilość końcówek 5
  • Moc8 [W] 107
  • Wejścia / wyjścia video HDMI / kompozyt
  • Skaler -
  • Dekodery surround DD-TrueHD,DTS HD MA,DD,DD Plus,DD EX,DTS,DTS ES,DPL IIz,DTS Neo:6

Laboratorium

Konstrukcja AVR 170 zawiera wzmacniacze o deklarowanej mocy 100 W, w pomiarach uzyskałem nawet nieco wyższą wartość przy wysterowaniu pojedynczego kanału, bo 107 W przy 8 omach. Tryb dwukanałowy przynosi oczekiwany, ale nieproblematyczny spadek, do 2 x 79 W, a finalnie, przy jednoczesnym wysterowaniu pięciu kanałów, AVR 170 generuje 5 x 45 W - wynik jak najbardziej przyzwoity.

Poziom szumów jest niski (jak na amplituner AV), bowiem odstęp S/N wynosi 84 dB; dzięki temu, przy mocy przecież nierekordowej, dynamika osiągnęła 104 dB. Wejścia analogowe skonfigurowano z poszanowaniem obowiązujących standardów - Harman Kardon ma czułość 0,27 V.

Pasmo przenoszenia (rys.1) jest znakomite, zarówno przy 10 Hz, jak i 100 kHz spadki są mniejsze od -0,5 dB. W spektrum zniekształceń (rys. 2) najsilniejsza jest druga harmoniczna, której poziom wynosi też niskie -84 dB, pozostałe leżą już znacznie poniżej granicy -90 dB.

 
 

Podstawowe dane

  • 2 600 zł Cena

Nasza ocena

  • Wykonanie: Oryginalny styl Harmana Kardona po liftingu, wewnątrz również sporo zmian, rozbudowana sekcja cyfrowa.
  • Laboratorium: Skromnie w zakresie gniazd przyłączeniowych i standardów, wyjątkowe bogactwo systemów cyfrowych, USB z obsługą urządzeń Apple, funkcje sieciowe z odtwarzaczem strumieniowym, AirPlayem, wirtualnym pilotem (aplikacje dla smartfonów) i tunerem internetowym. Pięć końcówek mocy, ale komplet dekoderów HD, HDMI z obsługą 3D.
  • Brzmienie: Spójny, naturalny, zrównoważony, a przy tym angażujący dźwięk z delikatną górą i rytmicznym basem.
MONITOR AUDIO Platinum PL500 II

MONITOR AUDIO
Platinum PL500 II

Kiedy siedem lat temu firma Monitor Audio wprowadziła pierwszą generację serii Platinum, była to tyleż sensacja, co ruch...

YAMAHA RX-V681

YAMAHA
RX-V681

Cena: 3 000 zł

DENON AVR-X2300W

DENON
AVR-X2300W

Cena: 3 200 zł

YAMAHA RX-A2050

YAMAHA
RX-A2050

Cena: 7 000 zł

MARANTZ SR7010

MARANTZ
SR7010

Cena: 7 000 zł

Audio - październik 2016

Strefa Magazynu

Audio 10/2016

Rynek audio zmienia się szybko i podąża w różnych kierunkach. Zmiany te czasami zaskakują nawet ekspertów i najbardziej doświadczone firmy, dlatego nie chcąc zostać w tyle, coraz częściej reagują one jak najszybciej.

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio