BOWERS & WILKINS Panorama

BOWERS & WILKINS Panorama
Spec od mocnych wrażeń

Brytyjska firma, specjalizująca się w zespołach głośnikowych, już od kilku lat udowadnia, że może realizować - i to z wielkim powodzeniem - także inne, bardziej złożone projekty, jak choćby jedną z najdoskonalszych stacji dokujących - Zeppelin. Tam, gdzie tylko na końcu ma się pojawić dźwięk, B&W może zastosować swoje doskonałe przetworniki, a przede wszystkim swoją wiedzę o akustyce, i pokazać konkurentom, że to właśnie jest najważniejsze dla ostatecznego rezultatu brzmieniowego.

B&W Panorama ma wśród wszystkich prezentowanych soundbarów najdłuższy staż rynkowy, co jednak w przypadku produktu skupionego na jakości dźwięku, a nie funkcjach multimedialnych, nie osłabia jego pozycji. Panorama wciąż nie musi się wstydzić zastosowanych rozwiązań funkcjonalnych i użytej elektroniki cyfrowej, w zakresie techniki głośnikowej jest liderem. Styl i jakość wykonania są adekwatne ceny - to najdroższy soundbar w tym teście. Nazwa jest znamienna - urządzenie "panoramiczne", ma długość (a może to szerokość?) ponad 110 cm, zresztą kosztując ponad 7000 zł będzie zapewne współpracować z odpowiednio dużym telewizorem. Do tego jest piekielnie ciężki. To nie jest plastikowa wydmuszka.

Obudowę B&W Panorama wykonano z błyszczącego metalu, zaokrąglony po bokach front pokrywa maskownica. W centrum zainstalowano subtelny panel obsługi z prostym, ale skutecznym wobec realizowanych funkcji wyświetlaczem oraz kilkoma przyciskami. W zestawie jest także pilot - w formie znanej już np. z Zeppelina. Pod maskownicą znajduje się wyjątkowo zaawansowany i ciekawy układ przetworników. Częstotliwości średnie odtwarzają głośniki 7,5-cm, w sumie jest ich aż sześć, przy czym cztery zarezerwowano dla kanałów efektowych, a dwa dla przednich. 25-mm aluminiowy tweeter (typu Nautilus) znalazł się w samym centrum obudowy - w całym urządzeniu jest tylko jeden!

Niskimi częstotliwościami zajmują się 9-cm woofery i dwa wyloty bas-refleksów (flow port). Cały ten arsenał zasila łącznie sześć końcówek mocy w klasie D. Panorama ma pięć wejść: dwa cyfrowe optyczne, jedno cyfrowe elektryczne (koaksjalne) i dwie analogowe pary RCA, przewidziano także klasyczne niskopoziomowe wyjście dla subwoofera. Nie ma tu wejścia HDMI (ale w tym braku Panorama nie jest odosobniona). Wbudowane dekodery Dolby Digital i DTS oraz algorytmy DSP, a przede wszystkim ambitny układ głośnikowy w solidnej obudowie, zapowiadają dużo wrażeń.

Odsłuch

B&W Panorama ma trzy tryby pracy. W standardowym Stereo brzmi mocno, punktowo, dynamicznie, ale trochę sucho, dlatego większość odbiorców chyba lepiej oceni tryb Wide, wprowadzający delikatną, kulturalną przestrzeń (a raczej poszerzający przednią scenę); efekty Surround w trzecim z ustawień otwierają się bardziej na boki, przybliżając wszystkie wydarzenia do słuchacza, choć zatrzymując się gdzieś na jego linii. Niezależnie od przestrzennego trybu, dźwięk jest zawsze bardzo zdeterminowany, żywy i bezpośredni. Wysokie tony mają bogate, nieskrępowane wybrzmienie, są wyraziste, z mocnym atakiem.

Średnica jest otwarta na najdrobniejsze smaczki, lecz nie jest delikatna - raczej ofensywna, trzyma w napięciu, nie szczędzi emocji. Zwykle w przypadku soundbarów o basie można mówić tylko wtedy, gdy w systemie jest subwoofer (tak jak w pozostałych modelach tego testu). Panorama jest brawurową i udaną próbą pozbycia się niechcianego przez większość użytkowników pudełkowatego towarzystwa. Soundbar B&W gra w wielu partiach w sposób bardziej kompetentny od zestawów soundbar + subwoofer. Wiadomo, zagrały wielkość i cena... ale słychać, że zagrały.

Bas B&W Panorama jest zawsze czytelny, zwarty, mocny - ale uważny. Nie ma ostatecznego rozciągnięcia i porażającej mocy, znanej z dużych systemów, ale aby to osiągnąć, i tak byłby potrzebny subwoofer znacznie lepszy niż wszystkie z tego testu. U podstaw "mocnych wrażeń", jakie dostarcza Panorama, leży żar i energetyczność, spleciona z wyrównanym i bardzo spójnym pasmem. Doskonałe brzmienie uzyskujemy niemal natychmiast, bez zawracania głowy wyregulowaniem subwoofera.

BOWERS & WILKINS Panorama

  • Produkowany Tak
  • Zint. odtwarzacz blu-ray Nie
  • Subwoofer Nie
  • Bezprzewodowy subwoofer Nie
  • I/O/HDMI nie
 
 

Podstawowe dane

  • 7 400 zł Cena

Nasza ocena

  • Wykonanie: Potężna, luksusowa konstrukcja z „ciekłego metalu”, doskonała technika głośnikowa B&W w oryginalnej konfiguracji trójdrożnej.
  • Laboratorium: Cyfrowe wejścia optyczne i koaksjalne, dekodery DD oraz DTS, wyjście dla subwoofera, regulowane parametry wirtualnej przestrzeni, zdalne sterowanie.
  • Brzmienie: Bez subwoofera, a gra lepiej niż wszystkie soundbary z niskotonowym dopalaczem. Szybkie, energetyczne, konturowe.
MONITOR AUDIO Platinum PL500 II

MONITOR AUDIO
Platinum PL500 II

Kiedy siedem lat temu firma Monitor Audio wprowadziła pierwszą generację serii Platinum, była to tyleż sensacja, co ruch...

YAMAHA YSP-1600

YAMAHA
YSP-1600

Cena: 2 400 zł

SAMSUNG HW-J8501

SAMSUNG
HW-J8501

Cena: 3 000 zł

PHILIPS HTL7140

PHILIPS
HTL7140

Cena: 2 720 zł

HARMAN/KARDON SB26

HARMAN/KARDON
SB26

Cena: 2 800 zł

Audio - listopad 2016

Strefa Magazynu

Audio 10/2016

Numer listopadowy z pełnym przekonaniem polecam w całości; największy test poświęcony jest zespołom głośnikowym, ale znajdziecie też dużą porcję słuchawek, amplitunerów...

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio