LG HLX56

LG HLX56

Trudno sobie wyobrazić, aby LG było nieobecne w tym segmencie rynku. Docieramy bowiem do producenta, który co prawda nie specjalizuje się w zespołach głośnikowych, ale ma jeszcze ważniejszy powód, aby oferować soundbary - bardzo mocną pozycję na rynku telewizorowym; ba, walczy tu o prymat, i to w technologii 3D, a wielu klientów szybko zdecyduje się na zakup soundbara z takim samym logo jak na posiadanym telewizorze.

W pewnym sensie pieniądze leżą na stole, trzeba tylko po nie sięgnąć, co LG przychodzi z łatwością o tyle, że ma opanowane wszelkie techniki potrzebne do stworzenia tego typu urządzenia. Nowoczesna forma, splot najnowszych rozwiązań i oczekiwana przez klientów niewysoka cena sprawiają, że koncepcja soundbara idealnie pasuje do profilu koreańskiej marki. Musimy się jednak zastanowić, czy LG HLX56 jest… soundbarem.

Dołożenie czytnika płyt (BD) na pewno nie przeszkadza, taką koncepcję realizuje również Philips - kompletność systemu, niewymagająca już kupowania i podłączania oddzielnego odtwarzacza to tylko zaleta. Więc w czym problem?

Otóż w przeciwieństwie do Philipsa, którego ekwilibrystyka w sposobie montażu mechanizmu, tak by zachować minimalną grubość urządzenia (ma przecież wisieć pod telewizorem), budzi podziw, to LG podeszło do kluczowego przecież tematu dość "frywolnie", w efekcie czego grubość soundbara LG HLX56 przekroczyła 20 cm. Czy można go w takiej sytuacji powiesić na ścianie pod telewizorem?

Raczej nie, a o tym, że producent też tego nie zakładał, świadczy brak w zestawie potrzebnych uchwytów. Nigdzie jednak nie zdefiniowano, że soundbar ma koniecznie wisieć. Ma znaleźć się pod telewizorem, a to w przypadku LG HLX56 jest wciąż możliwe.

Odtwarzacz to Blu-ray 3D z modułem sieciowym LAN i wbudowanym bezprzewodowym Wi-Fi, współpracujący z najnowszym pakietem Smart TV (dostęp do wielu serwisów internetowych, specjalnych aplikacji przygotowanych przez LG) oraz komunikujący się z serwerami DLNA. Jest także port USB odczytujący wszystkie wirtualne formaty multimedialne oraz złącze dla stacji dokującej dla iPoda (stację trzeba dokupić oddzielnie).

Obok wyjścia HDMI (v1.4 z protokołem ARC) są również dwa wejścia dla zewnętrznych źródeł (i skaler 1080p). Układ głośników LG wygląda na pierwszy rzut oka jak klasyczny dwudrożny system dwóch średniotonowych i kopułki, ale konfiguracja jest bardziej złożona.

Pracują w sumie cztery końcówki, dwie dla par średniotonowy-tweeter, tworzących kanały przednie, dwie dla dodatkowych średniotonowych obsługujących kanały efektowe, do których sygnał dostarcza procesor DSP. Wyrośnięty subwoofer komunikuje się z systemem głównym bezprzewodowo, bazuje na pojedynczym przetworniku i wzmacniaczu o mocy aż 150 W.

Odsłuch

Na samym początku urządzenie LG HLX56 wydał z siebie szereg szczebiotów oraz pisków podczas włączania i wybierania poszczególnych opcji, natomiast subwoofer w absolutnej ciszy i w błyskawicznym tempie połączył się z soundbarem, zgłaszając niebieską diodą gotowość do pracy. Nie trzeba do tego żadnej ingerencji użytkownika. Atuty tego systemu nie kończą się na łatwości instalacji.

Słychać szerokie pasmo, lecz bez natarczywego eksponowania skrajów. O ile z aktywnością subwoofera i tak jakoś byśmy sobie poradzili, to z wpisanym w działanie soundbara ewentualnym nadmiarem wysokich tonów - już nie. Ale taki problem się nie pojawia, a wręcz przeciwnie, czasami brzmienie można odczytywać jako nieco przyciemnione.  Dźwięk nie jest efekciarski, intensywny ani natarczywy.

Pewien niedobór blasku i otwartości może rozczarować użytkowników żądnych mocniejszych wrażeń, lecz z drugiej strony zapobiega wyostrzeniu w sytuacjach nie do końca przewidywalnych - np. w bardzo słabo wytłumionych pomieszczeniach jakie występują coraz częściej.

Może stąd ta asekuracja - w takim razie całkowicie uzasadniona, gdyż ja testowałem system w pokoju regularnie, a więc mocniej niż nowoczesne "livingroomy", wytłumionym. Bas nie jest tak potężny jak z JBL-a ani tak "porządny" jak z Harmana, lecz w grupie producentów telewizorów i tak najlepszy.

Radek Łabanowski

LG HLX56

  • Produkowany Tak
  • Zint. odtwarzacz blu-ray Tak
  • Subwoofer Tak
  • Bezprzewodowy subwoofer Tak
  • I/O/HDMI tak
 
 

Podstawowe dane

  • 2 900 zł

Nasza ocena

  • Wykonanie: Kompletny system z odtwarzaczem BD 3D, amplitunerem i głośnikami. Większa niż w typowych soundbarach głębokość spektakularnej obudowy.
  • Laboratorium: Odtwarzacz Blu-ray 3D, wyjście i wejścia HDMI (protokół ARC), dekodery dźwięku HD, USB, sieć LAN i Wi-Fi (odczyt plików multimedialnych z serwerów, dostęp do serwisów sieciowych i aplikacji LG), bezprzewodowy subwoofer. Uwaga! - do postawienia na szafce pod telewizorem, nie do powieszenia.
  • Brzmienie: Spójne, nieco przygaszone na górze pasma, bas mocny i uniwersalny.
YAMAHA YSP-1600

YAMAHA
YSP-1600

Cena: 2 400 zł

SAMSUNG HW-J8501

SAMSUNG
HW-J8501

Cena: 3 000 zł

PHILIPS HTL7140

PHILIPS
HTL7140

Cena: 2 720 zł

HARMAN/KARDON SB26

HARMAN/KARDON
SB26

Cena: 2 800 zł

Audio - maj 2017

Strefa Magazynu

Audio 5/2017

Rynek audio zmienia się szybko i podąża w różnych kierunkach. Zmiany te czasami zaskakują nawet ekspertów i najbardziej doświadczone firmy, dlatego nie chcąc zostać w tyle, coraz częściej reagują one jak najszybciej.

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio