ROTH AUDIO BAR3

ROTH AUDIO BAR3
Dźwięk po prostu normalny

Nie każdy, nie do każdego pomieszczenia, i nie do każdego telewizora, potrzebuje armaty. Roth zaproponował belkę o bardzo małym profi lu poprzecznym - bardziej do powieszenia niż do postawienia - i proporcjonalny bezprzewodowy subwoofer.

Część centralną systemu Roth Bar3 zajmuje sporych rozmiarów jasnobłękitny wyświetlacz LCD (11,5 x 2cm) pokazujący całą masę informacji, na środku jest zegar, powyżej kalendarz, a poniżej siedem dotykowych pól sterujących. Liczba wejść jest ograniczona do minimum: cyfrowe optyczne (Toslink) oraz dwa analogowe mini-jacki.

Jest też jednak Bluetooth, a to wiele zmienia. Złapałem się podczas pisania tego tekstu na podświadomym przywiązaniu do gniazdek i kabli, a przecież młode pokolenie zwraca teraz uwagę zupełnie na coś innego - jeśli jest Bluetooth lub Airplay, to w ogóle żadne gniazdka i kable nie są już potrzebne, i trzeba się do takiego stanu rzeczy przyzwyczajać. Zgaduję, że pisząc podobny tekst za 2 lata, w ogóle nie będzie się dyskutowało na temat przyłączy, bo będzie obowiązywał jakiś nowy uniwersalny standard do wszystkiego, a belka i sub będą zasilane również bezprzewodowo.

Gdy już się wydawało, że nie będzie o czym pisać, zacząłem sprawdzać, co kryje się pod różnymi funkcjami, i wtedy zaskoczyło mnie bogactwo predefiniowanych ustawień. Mamy trzy podstawowe tryby pracy: Movie/ Music/TV i każdy z nich ma swoje ustawienia drugiego rzędu, a - co najciekawsze - każde naprawdę brzmi odmiennie.

Movie: Cinema/ Sport/Game. Music: Small Hall/Large Hall/ Opera/Through. A TV to po prostu gadająca telewizja - w sumie 8 różnych charakterów brzmienia i wszystkie dostępne pod dedykowanymi przyciskami na pilocie, tak jak i przyciemnianie wyświetlacza czy regulowanie mocy suba.

Im dłużej bawiłem się ustawieniami Roth Bar3, tym bardziej byłem pełen uznania dla inżynierów z Rotha, że zaprojektowali tę niedrogą belkę tak, a nie inaczej. Uwaga - ponieważ belka nie ma wbudowanego żadnego dekodera Dolby ani DTS, więc w menu telewizora trzeba ustawić jako sygnał wychodzący PCM.

Biorąc pod uwagę kompaktowe wymiary obudowy Roth Bar3, jeśli zafundujemy sobie przewód Toslink z lepszym wtykiem niż ten z kompletu, będziemy mieli problem z postawieniem belki - mój z metalowym wtykiem, wystając po włożeniu na 3,7 cm, był przynajmniej o te 7 mm za długi (by Bar 3 mógł stać na własnych nogach) - więc albo go trzeba powiesić, albo po prostu używać kabelka z kompletu.

Belka i sub są zasilane przez transformatorki zintegrowane z wtyczkami (podobne do zasilaczy smartfonów, tylko szersze). W komplecie znajdziemy też przewód analogowy 1,5 m RCA-mini-jack i wieszaki ze śrubami.

Odsłuch

Producent Roth Bar3 był bardzo enigmatyczny w specyfikacji urządzenia. Na pewno wiadomo tyle, że za grillem z metalowej perforowanej blachy umieszczono po trzy przetworniki nisko-średniotonowe i kopułce wysokotonowej na kanał (w układzie dwukanałowym).

Równie niewiele wiadomo o głośniku w subie - jest tak zabudowany, że kompletnie go nie widać. Ale o ile sobie dworowałem na początku z rozmiarów urządzenia, to fi nalnie okazało się, że dzięki zewnętrznemu subwooferowi system gra o wiele lepiej od modeli w podobnej cenie, ale bez subwoofera.

Nie jest to wielki bas, lecz jest go wystarczająco dużo, by w mniejszym pokoju czuć dostateczny fundament. System potrafi grać dość głośno i proporcjonalnie, dając też czytelne dialogi. W sferze umiejętności podstawowych, ważnych przecież dla urządzenia mającego poprawić dźwięk z telewizora przy umiarkowanej cenie, zadanie zostało wykonane w stu procentach.

O żadnym bogactwie barw, definicji i detaliczności nie będę przecież pisał. Ten dźwięk jest po prostu normalny i wyraźnie lepszy niż z jakiegokolwiek telewizora.

Dane techniczne:

- Wymiary belki [mm]: 85 x 1000 x 50
- Wymiary subwoofera [mm]: 295 x 307 x 182
- Głośniki 2 x b.d. wysokotonowe + 6 x b.d. średniotonowe / 1 x b.d. niskotonowy
- Masa [kg]: 7,02 (razem)
- Wejścia: Toslink/2 x mini-jack/Bluetooth
- Subwoofer: tak (bezprzewodowy)
- Pasmo [Hz – kHz] 40–20
- Moc [W] 2 x 40 + 60
- Inne: wieszaki ze śrubami/Toslink/RCA; 3,5 mm/pilot

Waldemar (Pegaz) Nowak

ROTH AUDIO BAR3

  • Produkowany Tak
  • Zint. odtwarzacz blu-ray Tak
  • Subwoofer Tak
  • Bezprzewodowy subwoofer Tak
 
 

Podstawowe dane

  • 1 300 zł Cena

Nasza ocena

  • Wykonanie: Płaska belka (raczej do powieszenia) z dużym i czytelnym wyświetlaczem.
  • Laboratorium: Bluetooth, bezprzewodowy subwoofer, brak HDMI; poręczne urządzenie do niewielkiego pokoju, gdzie łatwiej dotknąć panelu sterującego niż szukać pilota.
  • Brzmienie: Normalne, zrównoważone, czytelne – poprawi dźwięk z każdego telewizora. Warto poeksperymentować z ustawieniami, nie patrząc na ich nazwy – u mnie w salonie najlepiej grał Small Hall.
MONITOR AUDIO Platinum PL500 II

MONITOR AUDIO
Platinum PL500 II

Kiedy siedem lat temu firma Monitor Audio wprowadziła pierwszą generację serii Platinum, była to tyleż sensacja, co ruch...

YAMAHA YSP-1600

YAMAHA
YSP-1600

Cena: 2 400 zł

SAMSUNG HW-J8501

SAMSUNG
HW-J8501

Cena: 3 000 zł

PHILIPS HTL7140

PHILIPS
HTL7140

Cena: 2 720 zł

HARMAN/KARDON SB26

HARMAN/KARDON
SB26

Cena: 2 800 zł

Audio - listopad 2016

Strefa Magazynu

Audio 10/2016

Numer listopadowy z pełnym przekonaniem polecam w całości; największy test poświęcony jest zespołom głośnikowym, ale znajdziecie też dużą porcję słuchawek, amplitunerów...

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio