CABASSE STREAM 1

CABASSE STREAM 1

Cabasse oferuje całą rodzinę urządzeń plikowo-strefowych, a nie pojedyncze głośniki bezprzewodowe. Pomysł na gamę Stream nie był jednak od razu kompleksowy. W pierwszej kolejności zaprojektowano właśnie "nasz" Stream 1 – typowy głośnik aktywny z nowoczesną transmisją sygnału oraz zestaw 2.1 Stream 3 (satelitki i subwoofer). Dopiero później dołączyły do nich dwie kolejne konstrukcje zmieniające linię Stream w formę kompleksowego ekosystemu. W "rodzinie" pojawił się wzmacniacz Stream AMP oraz odtwarzacz Stream Source. Ten pierwszy pozwala na dystrybucję plików oraz sygnałów i wymaga już tylko podłączenia pary kolumn pasywnych. Czego jak czego, ale takich w ofercie Cabasse na pewno nie brakuje. Stream Source jest z kolei surowym źródłem, służy do uzupełniania systemów Hi-Fi.

Projektanci Cabasse znani są z tego, że potrafią swoim głośnikom nadawać wyjątkowe kształty. Prym wiodą różnego rodzaju kule, zatem nie zdziwiło mnie, gdy z dużego pudełka wyciągnąłem coś przypominającego ogromny kokon. Już pierwsze wrażenia są bardzo pozytywne, obudowa produktu jest wprawdzie plastikowa, ale materiał "błyszczy" – dosłownie i w przenośni – wysoką jakością wykonania. Poszczególne elementy zostały spasowane znakomicie, nie sposób się do czegokolwiek przyczepić. Stream 1 jest dostępny w wersjach białej i czarnej. Urządzenie może pracować pionowo, poziomo, można je również powiesić na ścianie – w tym celu przygotowano parę uchwytów.

Załóżmy, że kładziemy głośnik poziomo, dużą, szarą powierzchnią maskownicy zwróconą w górę. Urządzenie spoczywa wówczas na dwóch płozach, krągłości eksponują logo z czerwoną diodą, która po włączeniu Stream 1 w tryb pracy, zmienia kolor na zielony. Niemal całą górną część zajmuje maskownica sugerująca, iż pod spodem znajduje się wyjątkowo rozbudowany układ przetworników – o którym za chwilę.

Cztery podświetlane sensory dotykowe pozwalają na wybór wejścia oraz regulację głośności.

Cztery podświetlane sensory dotykowe pozwalają na wybór wejścia oraz regulację głośności.

W tylnej części zainstalowano niewielki panel sterujący złożony z czterech dotykowych sensorów. W komplecie jest sterownik nawiązujący stylem do samego urządzenia; ma osiem przycisków i dużo można nim osiągnąć; ale mimo to do pełnej swobody i wykorzystania wszystkich funkcji jest niezbędna aplikacja sterująca, przygotowana na smartfony i tablety (Apple oraz Android).

Znając oryginalność kolumn tej marki, spodziewałem się w Cabasse Stream 1 wyjątkowego układu przetworników. Gwiazdą programu jest, jakże by inaczej, przetwornik koncentryczny z 1-calową kopułką i 8-cm przetwornikiem średniotonowym. Mały ambarans w tym, że taki przetwornik jest tylko jeden, nie ma więc mowy o żadnej stereofonii, to z premedytacją urządzenie monofoniczne.

Na dolnej ściance znajduje się oryginalna sekcja niskotonowa – wydaje się, że to zwykły, 17-cm przetwornik, ale jego układ napędowy ma nie jedną, ale dwie cewki podłączone do niezależnych końcówek mocy (2 x 20 W). Kolejne dwa wzmacniacze służą do obsługi sekcji średnio-wysokotonowej (każdy ma moc 10 W).

Niskotonowy pracuje w obudowie typu bas-refleks – dwa porty, niczym tunele odrzutowe, zdobią tylny panel. Tam też Cabasse umieściło wejścia, jest oczywiście port LAN, któremu towarzyszy wewnętrzny moduł Wi-Fi oraz Bluetooth (aptX) z ułatwiającym parowanie elementem NFC (czujnik zbliżeniowy ukryto mniej więcej w centrum szarej maskownicy). Cabasse ma także port USB, z którego potrafi odtwarzać pliki audio. Jest wreszcie wejście analogowe w formie złącza mini-jack.

Stream 1 ma port USB, do którego podłączymy nośniki pamięci; urządzenie odtwarza nawet pliki Flac 24/96.

Stream 1 ma port USB, do którego podłączymy nośniki pamięci; urządzenie odtwarza nawet pliki Flac 24/96.

Podstawa wygodnej obsługi urządzenia to jednak aplikacja dla sprzętu przenośnego. Dzięki niej możemy nie tylko korzystać z biblioteki mobilnej, ale także uruchomić moduł odtwarzacza sieciowego (dostępny jest protokół DLNA), przejrzeć zawartość USB, przekierować sygnał z niektórych aplikacji strumieniujących (np. Spotify), a także buszować po internetowym radiu. Cabasse Stream 1 odtwarza pliki MP3, WMA, WAV, AIFF, Alac oraz Flac, maksymalna rozdzielczość może osiągnąć 24 bity, a częstotliwość próbkowania 96 kHz.

Odsłuch

Brzmienie kolumn Cabasse nie jest oczywiste i powtarzalne, ale jakieś oczekiwania względem niego można mieć – spodziewałem się więc dźwięku dynamicznego, żywego, nawet rozjaśnionego. "Jedynka" tak właśnie zagrała – siarczyście i z przytupem. To "prawdziwe" brzmienie Cabasse, w innej skali niż z dużych kolumn, ale z mocnym charakterem.

Cabasse Stream 1 nie imponuje potęgą najniższego basu, przesuwając swoją aktywność w wyższe rejestry, ale nie od razu w zakres wysokich tonów. Wyższym basem też potrafi zagrać, co ostatecznie nadaje brzmieniu dobrą "muzyczną" równowagę, i chociaż słychać eksponowanie wysokich tonów, to nie prowadzi ono do spłaszczenia czy odchudzenia. Duża dawka detalu wpleciona w muzyczne emocje, brzmienie tętniące i wibrujące.

Cabasse Stream 1 może pracować pionowo lub poziomo...

Cabasse Stream 1 może pracować pionowo lub poziomo...

Wiele urządzeń z tego testu zdecydowanie od tego odbiega, raczej chowając wszystko w gęstej mgle, a czasami za kotarą. Kto lubi takie brzmienie, zarzucić może Cabasse Stream 1 nawet agresywność i wyostrzenie – jest przecież zasadnicza różnica między takimi profilami. Cabasse nie gra też idealnie przejrzyście, ale odważnie. Stream 1 chce wyjść na pierwszy plan – może obsłużyć małą imprezę. Klaśnięcie w dłonie, szarpnięcie strun gitary, nie wspominając już o instrumentach perkusyjnych, wręcz podrywają nas z miejsca.

Duży temperament i aktywność góry pasma wzmacnia też wrażenie przestrzenności; chociaż dźwięk nie jest masywny i gęsty, to na pewno swobodny i obszerny. Głośniki bezprzewodowe grają często grzecznie, albo starają się grać "poważnie", przede wszystkim nie przeszkadzać i nie drażnić. Wedle takiej dewizy najlepiej nie grać w ogóle, a Cabasse Stream 1 chce grać i niczego się nie boi.

Radosław Łabanowski

CABASSE STREAM 1

  • Produkowany Tak
 
 

Podstawowe dane

  • 2 800 zł

Nasza ocena

  • Wykonanie: Efektowna forma i bezbłędne wykonanie – tego się po firmie Cabasse spodziewamy. Układ trójdrożny, z koncentrycznym modułem średnio-wysokotonowym i oddzielnym niskotonowym, ale w formule jednokanałowej (monofonicznej).
  • Funkcjonalność: Może stać, leżeć, wisieć. Wygodny tradycyjny pilot oraz aplikacja sterująca dla urządzeń mobilnych. Obsługuje DLNA, czyta pliki z nośników USB, komunikacja przez Wi-Fi, LAN i Bluetooth (z NFC). Gra z formatów Flac i Alac (24/96).
  • Brzmienie: Bezpośrednie, dynamiczne, z dużym udziałem wysokich tonów.
SONOS Play:3

SONOS
Play:3

Cena: 1 600 zł

VIFA Oslo

VIFA
Oslo

Cena: 1 800 zł

SAMSUNG R7

SAMSUNG
R7

Cena: 1 400 zł

POLK AUDIO Camden Square

POLK AUDIO
Camden Square

Cena: 1 150 zł

Audio - marzec 2017

Strefa Magazynu

Audio 3/2017

Rynek audio zmienia się szybko i podąża w różnych kierunkach. Zmiany te czasami zaskakują nawet ekspertów i najbardziej doświadczone firmy, dlatego nie chcąc zostać w tyle, coraz częściej reagują one jak najszybciej.

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
OPERA LOUDSPEAKERS Quinta SE

OPERA LOUDSPEAKERS
Quinta SE

Wśród wszystkich konstrukcji tego testu Opera Quinta SE wcale nie jest "naj" pod żadnym oczywistym względem. Nie jest na...

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio