KOSS QZ 99

KOSS QZ 99

Podobnie jak inne modele tej marki, tak i QZ 99 stanowią produkt niszowy i na pewno zainteresują fanów wynalazków. Są to bowiem jedyne słuchawki o niecodziennej konstrukcji z tzw. reduktorem szumów.

Jak przystało na wyroby Kossa, także te słuchawki wyglądają masywnie. Na muszlach stanowiących konstrukcję zamkniętą widnieje pokaźnych rozmiarów logo firmy w charakterystycznym jasnym kolorze. Na jednej z nich umieszczono pokrętło służące do regulacji poziomu głośności, dzięki temu wcale nie musimy ruszać się z ulubionego fotela aby coś pozmieniać.

Funkcję biernej redukcji szumu stanowią doskonałe poduszki wykonane z materiału sztucznego, w którym umieszczono zapewne jakąś delikatną gąbkę. Dzięki temu słuchawki Koss QZ 99 dosłownie zasysają się na uszach nie deformując ich i świetnie redukują niepotrzebne dźwięki dobiegające zewsząd. Nie odnosimy wrażenia, że słuchawki za moment zsuną nam się z głowy. Bardzo proste, a zarazem skuteczne rozwiązanie, gdyż testowany egzemplarz najlepiej spośród innych radził sobie z zewnętrznymi zakłóceniami w odbiorze przekazu muzycznego.

Dodatkowo muszle wyłożono specjalną gąbką, której zadaniem jest "przefiltrowanie" szumów w najwyższych rejestrach. W obudowie lewego przetwornika umieszczono wyjście przewodu zakończonego złoconym wtykiem 3,5 mm. Pewnym novum wśród naszych zawodników jest przełącznik sygnału − mono i stereo na kablu. Do końca nie wiem, czemu to służy, ale stanowi chyba rolę dodatkowej zabawki. Niestety nie możemy z niej zrezygnować, gdyż kabel zainstalowany jest na stałe.

Odsłuch

Na pewno ich pozytywną cechą jest miękkie i wygładzone brzmienie, skupione na zakresie średnich częstotliwości. Obecność niskich tonów jest dostrzegana głównie na dalszym planie sceny muzycznej. Góra została właściwie pominięta, wraz z niepożądanymi zniekształconymi dźwiękami pozbyto się także elementów koniecznych do właściwego odbioru pełnej skali dźwięku. Zrobiono to z pewnością świadomie, dokładnie analizując możliwe konsekwencje.

W czasie obcowania z płytami zawierającymi wiele wysokich tonów byłem jednak zaniepokojony takim potraktowaniem tej części pasma. Trąbka pozbawiona swego naturalnego, żywego charakteru została cofnięta i zamglona, przedstawiła się jako niesamowicie nudna. Sytuację w niewielkim stopniu poprawiły smyczki, brak im było zarówno wyrafinowania obserwowanego przy innych słuchawkach, jak i zdecydowania − w bardzo niepewny sposób wspominały o swej obecności.

Wypada dodać, że 99 spotkałem w studiu zajmującym się video−rejestracją rodzinnych imprez. Właściciel bardzo chwalił je za brak jakichkolwiek przerysowań i irytujących syków, zbędnych podczas jego pracy przy montażu. Koss QZ 99 to niezły przykład eksponowania środka, którego walory są ważne przy zabawie nad świeżo nagranym materiałem np. kamerą lub magnetofonem reporterskim.

KOSS QZ 99

 • Produkowany Tak
 • Typ Zamknięte
 • Poduszka Wokółuszne
 • Masa 465
 • Impedancja (Ω)* 60
 • Pasmo przenoszenia (Hz) 40-20 000
 • Ergonomia Słuchawki dosłownie "zasysają się" na uszach - dość męczące uczucie.
 • * W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona
 
 

Podstawowe dane

 • 590 zł

Nasza ocena

 • Wykonanie: Solidna konstrukcja z reduktorem szumów i potencjometrem głośności.
 • Brzmienie: Miękkie i wygładzone, skupione na środku pasma, pozbawione detaliczności.

Galeria zdjęć

DENON AH-D7200

DENON
AH-D7200

Cena: 3 500 zł

AUDIO-TECHNICA ATH-A2000Z

AUDIO-TECHNICA
ATH-A2000Z

Cena: 3 400 zł

ULTRASONE PRO 550i

ULTRASONE
PRO 550i

Cena: 1 000 zł

SENNHEISER HD599

SENNHEISER
HD599

Cena: 1 000 zł

Audio - maj 2017

Strefa Magazynu

Audio 5/2017

Rynek audio zmienia się szybko i podąża w różnych kierunkach. Zmiany te czasami zaskakują nawet ekspertów i najbardziej doświadczone firmy, dlatego nie chcąc zostać w tyle, coraz częściej reagują one jak najszybciej.

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
AUDIO-TECHNICA ATH-SR5

AUDIO-TECHNICA
ATH-SR5

Audio-Technica to potężny japoński koncern, dla którego słuchawki są jedną z podstawowych specjalności. Firma jest też d...

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio