AUDIO-TECHNICA ATH-AD2000

AUDIO-TECHNICA ATH-AD2000
Słuchawek szyk

W interesującej nas audiofilskiej części oferty japońska Audio- Technica ma zarówno słuchawki domowe, jak i przenośne, modele dla DJ-ów a także podróżne z systemami redukcji hałasów. Najlepsze pod względem brzmienia modele Hi-Fi testowaliśmy już nieraz - najczęściej były to słuchawki zamknięte. Tym razem w interesującym nas zakresie cenowym zmieściła się konstrukcja typu otwartego, jak się okazuje - referencyjna w tej kategorii.

Przyznam, że opakowania słuchawek Audio-Technica są jednymi z bardziej irytujących, jakie znam; system naciętych wsuwek i wymuszona pod rygorem podarcia pudła kolejność ich otwierania za każdym razem wystawia moją nadszarpniętą pracą recenzenta cierpliwość na trudną próbę; wyobrażam sobie, że samemu nabywcy taka "zabawa" może nawet sprawiać frajdę - ja, oprócz rozpakowania, muszę potem słuchawki spakować. Ukojenie przychodzi, gdy słuchawki są rozpakowane - wykonanie ATH - AD1000 jest wspaniałe!

Pałąk przygotowano z lekkiego i wytrzymałego magnezu (nie magnesu…), w obudowach przetworników użyto aluminium. Konstrukcja otwarta oznacza, że z tyłu znajduje się ażurowa pokrywa, przez którą można zajrzeć do środka.

Muszle  ATH - AD1000 połączono z pałąkiem obrotowymi przegubami. Jest też inny patent - przylegające do głowy skrzydełka z dociskowym mechanizmem, co uwalnia nas od typowych regulacji, bo słuchawki same dopasują się do kształtu głowy. Poduszki przetworników wykonano z mięciutkiego materiału, metalowe osłony membran oddziela od ucha cieniutka tkanina, jednak konstrukcja poduszek utrzymuje na ogół bezpieczny dystans.

W środku pracują duże 53-mm przetworniki z magnesami neodymowymi. Na stałe zamontowano dość miękki przewód o długości 3 m, zakończony wtykiem o średnicy 3,5 mm. Producent dodaje przejściówkę na standard 6,3 mm (też złoconą), którą dla pewności i jeszcze lepszego kontaktu nie tylko wsuwamy, ale i dokręcamy na mniejszą wtyczkę.

Zarówno na pudełku, jak i samych słuchawkach, widnieje dumny napis "Made in Japan".

Chociaż do niedawna trudno było sobie wyobrazić wychodzenie na ulicę w tak dużych słuchawkach jak ATH-AD1000, to jednak widać, że moda się zmienia… nie stanowi to dla użytkowników większego problemu, a do takiego postępowania zachęca tu dodatkowo 40-omowa impedancja, dopasowana do urządzeń przenośnych. Z kolei otwarta konstrukcja oznacza, że do słuchania naszej muzyki zaprosimy wszystkich znajdujących się w pobliżu…

Odsłuch

Lekkość i swoboda to cechy dotyczące zarówno komfortu noszenia ATH-D1000, jak też ich brzmienia. Słuchawki te "wyciągają" każdy dźwięk i starannie go formują. Słychać dużo muzycznego drobiazgu, który często przepada, a porównanie z wieloma kolumnami jest dla nich (dla kolumn) wręcz miażdżące. Oczywiście słuchawki nie mogą się z nimi równać w zakresie sceny i przestrzenności, cierpią nie tyle na wadę, ale immanentną cechę tego gatunku, polegającą na "wpychaniu" wszystkiego do środka głowy. To jednak rzecz, z którą trzeba się w przypadku słuchawek - niezależnie od ceny - po prostu pogodzić.

Audio-Technika proponuje przy tym dźwięk wcale nie nazbyt lekki i rozjaśniony, lecz dobrze zbalansowany, choć z pewnością, na tle większości słuchawek tej wielkości, raczej oszczędny w zakresie niskich częstotliwości. Bas jest krótki, dokładny, czasem przydałoby mu się więcej pewności siebie i mięcha, ale trzeba przyznać, że każdy dźwięk, który znałem i na który czekałem, pojawiał się, był nawet wyrazisty – tyle że nie był przeciągany ani nie tworzył sosu. Zostawia to pole do popisu dla średnicy, która ma w sobie lekką, ale naturalną szorstkość i bezpośredniość; sama góra jest już gładsza, błyszcząca, lecz w sumie łagodna. Słuchawki nie brzmią jednostajnie i prędko się nie znudzą.

AUDIO-TECHNICA ATH-AD2000

  • Produkowany Tak
  • Typ Otwarte
  • Poduszka Nauszne
  • Masa 270
  • Impedancja (Ω)* 40
  • Ergonomia Klasyczny dla Audio-Techniki system regulacji ze "skrzydełkami" sprawia, że słuchawki szybko i precyzyjnie trafiają na swoje miejsce.
  • * W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona
 
 

Podstawowe dane

  • 1 500 zł Cena

Nasza ocena

  • Wykonanie: Efektowne i filigranowe - duże muszle na delikatnym, lekkim pałąku.
  • Brzmienie: Swobodny, lekki, przestrzenny dźwięk, ze zwinnym basem i subtelnym błyskiem góry pasma.
FOCAL Utopia

FOCAL
Utopia

Wiele (chociaż nie wszystkie) firm głośnikowych, na fali rosnącej popularności słuchawek, zajęło się również tą działką....

ULTRASONE Editon 12

ULTRASONE
Editon 12

Cena: 5 600 zł

SENNHEISER HD800S

SENNHEISER
HD800S

Cena: 6 500 zł

OPPO PM-2

OPPO
PM-2

Cena: 5 000 zł

HI-FI MAN HE-6

HI-FI MAN
HE-6

Cena: 5 700 zł

Audio - styczeń 2017

Strefa Magazynu

Audio 1/2017

Rynek audio zmienia się szybko i podąża w różnych kierunkach. Zmiany te czasami zaskakują nawet ekspertów i najbardziej doświadczone firmy, dlatego nie chcąc zostać w tyle, coraz częściej reagują one jak najszybciej.

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio