AUDIO-TECHNICA ATH-SR5

AUDIO-TECHNICA ATH-SR5

Audio-Technica to potężny japoński koncern, dla którego słuchawki są jedną z podstawowych specjalności. Firma jest też doskonale znana z mikrofonów, gramofonów i wkładek, dlatego jest bardzo ceniona nie tylko przez profesjonalistów, ale też audiofilów.

Zdecydowana większość słuchawek tego producenta jest droższa niż testowane Audio Technica ATH-S, które znajdziemy w krótkiej serii MSR/SR, obejmującej tylko dwa modele. Droższy, MSR7 (już testowany) występuje w wersji z redukcją szumów lub bez niej. Tańszy SR5 jest dostępny w opcji bezprzewodowej (BT) i klasycznej - kablowej. Zgodnie z profilem testu, przyglądamy się tej najprostszej.

Słuchawki są bardzo małe i dość lekkie, występują w wersjach czarnej i białej. Na stronie polskiego dystrybutora znajduje się informacja, że są wokółuszne, jednak to raczej konstrukcja nauszna. Muszle są przymocowane do metalowych prowadnic za pomocą klasycznych, plastikowych widełek.

Rozwiązanie jest proste i skuteczne, wydaje się też trwałe. Obrót muszli podczas regulacji jest możliwy o 90°. Audio Technica ATH-S nie są składane, chociaż w założeniu służą urządzeniom przenośnym, dlatego też w komplecie jest ładny czarny woreczek.

Dopasowanie do głowy odbywa się poprzez wsuwanie prowadnicy do pałąka. Na pasku prowadnicy znajdują się karby przytrzymujące, więc ustawienie jest dostatecznie stabilne. Pałąk obszyto, podobnie jak gąbki muszelek, materiałem imitującym skórę. Oznaczenia kanałów ulokowano wewnątrz pałąka, są niewielkie, ale łatwo je znaleźć. Całość nie prezentuje się szpanersko, choć widać, że to konstrukcja solidna. Podobnie jak w modelu MSR7, również w SR5 użyto 45-mm przetworników, w układzie zamkniętym.

W zestawie jest przewód o długości 1,2 m, z obu stron zakończony wtykami mini-jack; ten od strony urządzenia jest czteropolowy, zapowiada więc możliwość sterowania. Słuchawki współpracują ze smartfonami z Androidem i Windowsem, oprócz zmiany poziomu głośności i uruchamiania/pauzowania ścieżek, możliwe jest także odbieranie rozmów, gdyż słuchawki są wyposażone w mikrofon. W zestawie nie ma przejściówków na duży 6,3-mm jack.

Odsłuch

Audio Technica ATH-SR5 grają bardzo ekspresyjnie, kreują dźwięk nie tyle potężny, co bezpośredni, często bezceremonialny. Uwagę zwraca nieco szorstka średnica, można powiedzieć, że AT grają po męsku, nie oszczędzając słuchacza; chropowatości nie są jednak dodane, ale wydobyte z nagrania, właściwe naturalnym dźwiękom, lub co najmniej realizacji, i połączone z dobrą dynamiką. W tym stylu jest więc rzetelność, a także dobry efekt - nieduże słuchawki potrafi ą zagrać z nadspodziewaną siłą.

Podkręcając głośność, można zajechać naprawdę daleko, żadne inne słuchawki tej wielkości nie mają takiego zapasu energii. Wysokie tony nie wychodzą na pierwszy plan, raczej akompaniują średnicy, lecz potrafi ą jej dotrzymać kroku, co w tej sytuacji oznacza, że i one muszą błyszczeć. Bas też nie jest wodzirejem, lecz dostosował się do "okoliczności" (tak naprawdę, współkreuje dynamiczną rzeczywistość), gra twardo, konturowo, schodzi nawet dość nisko, nie podkreślając jednak najniższych rejestrów. 

Grzegorz Rogóż

AUDIO-TECHNICA ATH-SR5

  • Typ Zamknięte
  • Poduszka Wokółuszne
  • Masa 165
  • Impedancja (Ω)* 50
  • Pasmo przenoszenia (Hz) 5-40 000
  • * W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona
 
 

Podstawowe dane

  • 700 zł

Nasza ocena

  • Wykonanie: Solidne mocowanie muszelek, staranne obszycie gąbek oraz pałąka.
  • Funkcjonalność: Przeznaczone do urządzeń przenośnych, jednak bez możliwości złożenia. Dołączony kabel pozwala na obsługę urządzeń z Androidem i Windowsem, nie lubi iOS. Możliwe są także rozmowy telefoniczne, słuchawki mają mikrofon i odpowiednie funkcje na kablu. Dobrze przylegają do uszu.
  • Brzmienie: Ekspresyjne, bezpośrednie, oparte na mocnej, dobitnej średnicy. Wysokie tony akompaniują, bas prowadzi rytm, nie popisując się niskimi zejściami.
HiFiMAN HE-560

HiFiMAN
HE-560

Cena: 4 300 zł

FOCAL Elear

FOCAL
Elear

Cena: 4 500 zł

GRADO Statement GS1000e

GRADO
Statement GS1000e

Cena: 4 750 zł

 

 

Audio - lipiec - sierpień 2017

Strefa Magazynu

Audio 7-8/2017

Rynek audio zmienia się szybko i podąża w różnych kierunkach. Zmiany te czasami zaskakują nawet ekspertów i najbardziej doświadczone firmy, dlatego nie chcąc zostać w tyle, coraz częściej reagują one jak najszybciej.

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
BOWERS & WILKINS P3 Series 2

BOWERS & WILKINS
P3 Series 2

Słuchawki P3 Series 2, jak łatwo zgadnąć, są nową wersją modelu P3. Brytyjczycy lubią modyfi kować oryginalne modele, pr...

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio