MUSICAL FIDELITY MF-200

MUSICAL FIDELITY MF-200

Musical Fidelity ma w ofercie dwa modele słuchawek, przy czym MF-200 są tymi droższymi, co dobrze widać. Chromowana stal, naturalna skóra, tworzywa dobrej jakości pokryte gumowaną warstwą sprawiają, że MF-200 przyjemnie jest rozpakować, obejrzeć, założyć na głowę.

Górną ramę słuchawek tworzy płaski, obszerny pałąk obszyty paskami skóry, połączony w konwencjonalny sposób z dwoma ruchomymi szynami (mechanizm z zapadkami). Metalowe są również przeguby obracania muszli. Po ich skierowaniu w jedną stronę słuchawki są gotowe do przewożenia (w komplecie jest welurowy woreczek).

Dość duże muszle zawieszono na wykonanych z lekkiego pręta widelcach, a dodatkowe przeguby umożliwiają precyzyjne dopasowanie słuchawek do kształtu głowy. Poduszki możemy samodzielnie zdjąć i wymienić. Fabrycznie Musical Fidelity MF-200 wyposażono w pady wykonane ze skóry.

Materiał dzięki niewielkim szczelinom ma oddychać, zapewniając głowie komfort. Jednak wśród dość bogatych akcesoriów, w fabrycznym pudełku znajdziemy także i drugi komplet poduszek, nie tyle zapasowych, co innych – wykonanych z weluru. Chociaż na pierwszy rzut oka MF-200 jest konstrukcją otwartą, to sam producent określa ją mianem półotwartej. Jest to o tyle kuszące, że MF-200 poprzez stosunkowo niewielkie rozmiary aspirują do roli sprzętu przenośnego.

Również kabel robi dobre wrażenie, zainstalowano go na stałe do jednej muszli, ma "mobilną" długość 130 cm, jest zakończony złoconym wtykiem o średnicy 3,5 mm. W zestawie jest też przejściówka na 6,3 mm. Estetyczne, połyskujące metalami, ale w niektórych obszarach płaskie i szczupłe elementy konstrukcyjne wymusiły prowadzenie części okablowania pomiędzy muszlami na zewnątrz, obok przegubów. Ten fragment kabla jest wykończony materiałową plecionką, ale główny kabel (do wzmacniacza) pokryto już grubą warstwą gumy.

MF-200 możemy sterować z nowoczesnych smartfonów za pomocą uniwersalnego sterownika, z dodatkiem mikrofonu do prowadzenia rozmów. Mały klips pomaga związać kabel po zwinięciu.

Czy Musical Fidelity MF-200 to słuchawki nauszne czy wokółuszne? Co do tego nie ma pewności, rozmiar poduszek ustawia te słuchawki gdzieś pomiędzy, odpowiedź może zależeć od wielkości ucha. Przez mocny nacisk przylegają zdecydowanie, co nie oznacza problemów, chociaż nie są to słuchawki, o których zapomnimy.

Komfort poprawia półotwarta konstrukcja, dzięki której uszy wciąż oddychają. Jak na sprzęt aspirujący do grupy mobilnej, impedancja jest dość wysoka – 64 Ω. Przetworniki mają standardową średnicę 40 mm.

Perforacja tylnej części muszli sugeruje, że MF-200 to konstrukcja otwarta, choć producent nazywa ją półotwartą.

Perforacja tylnej części muszli sugeruje, że MF-200 to konstrukcja otwarta, choć producent nazywa ją półotwartą.

Odsłuch

Oczywiście poziom głośności to sprawa do wyregulowania, ale Musical Fidelity MF-200 mają to "coś" w sobie, powodujące, że zawsze wydają się grać mocno i zdecydowanie. Są bardziej spontaniczne od większości słuchawek tego testu, najbliżej im do Focali (a może Focalom do nich).

Ich ekspresja nie ogranicza się do zakresu wysokotonowego, grają w sumie jasno, ale nie pozostawiają średnicy pod stałą dominacją góry pasma. Podkreślają zgłoski syczące, wyciągają na wierzch drobiazgi, także szumy i niedoskonałości, jednak w zamian oddają soczyste i dynamiczne, "pełnozakresowe" brzmienie werbla.

Musical Fidelity MF-200 grają z rozmachem, kontrastowo, na maksa. Są bezwzględne dla słabych nagrań, ale dobre realizacje nabierają specjalnych rumieńców. Są trochę "nieuczesane", wysokie tony nie mają ostatecznej przejrzystości, nie oddają wszystkich subtelności barw i faktur, lecz są dostatecznie dobrze różnicowane. W słuchanie wciąga jednak nie "monitorowanie", ale żywe granie.

Po złożeniu słuchawki można wsunąć do miękkiego, welurowego woreczka, do którego zmieszczą się też akcesoria.

Po złożeniu słuchawki można wsunąć do miękkiego, welurowego woreczka, do którego zmieszczą się też akcesoria.

Radosław Łabanowski

MUSICAL FIDELITY MF-200

 • Typ Półotwarte
 • Poduszka Nauszne
 • Masa 250
 • Impedancja (Ω)* 64
 • Pasmo przenoszenia (Hz) 20-20 000
 • Sterowanie (podst./MFI/Android) tak / nie / nie
 • * W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona
 
 

Podstawowe dane

 • 1 350 zł

Nasza ocena

 • Wykonanie: Ambitne połączenie chromowanych metali, skóry, weluru i gumowanego tworzywa; konstrukcja półotwarta (bliżej do otwartej).
 • Funkcjonalność: Pałąk mocno ściska głowę, ale pomaga otwarta konstrukcja muszli.
 • Brzmienie: Jasne, żywiołowe, swobodne, bez cyzelowania, z animuszem i pewnością każdego uderzenia.
ULTRASONE PRO 550i

ULTRASONE
PRO 550i

Cena: 1 000 zł

SENNHEISER HD599

SENNHEISER
HD599

Cena: 1 000 zł

HI-FI MAN Edition S

HI-FI MAN
Edition S

Cena: 1 350 zł

FOCAL Listen

FOCAL
Listen

Cena: 1 099 zł

Audio - kwiecień 2017

Strefa Magazynu

Audio 4/2017

Rynek audio zmienia się szybko i podąża w różnych kierunkach. Zmiany te czasami zaskakują nawet ekspertów i najbardziej doświadczone firmy, dlatego nie chcąc zostać w tyle, coraz częściej reagują one jak najszybciej.

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
AUDIO-TECHNICA ATH-SR5

AUDIO-TECHNICA
ATH-SR5

Audio-Technica to potężny japoński koncern, dla którego słuchawki są jedną z podstawowych specjalności. Firma jest też d...

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio