ULTRASONE PRO 550i

ULTRASONE PRO 550i

Seria Pro przeszła w zeszłym roku gruntowne odświeżenie, obecnie należą do niej cztery modele. Nowe wersje można poznać po dyskretnym indeksie "i". Już najtańszy model Pro 550i jest uzupełniony całym arsenałem akcesoriów o charakterze "profesjonalnym", ale każdy może się z nich ucieszyć.

Wraz ze słuchawkami Ultrasone PRO 550i ostajemy sztywne etui, odporne w transporcie - zapinany na suwak neseserek jest naprawdę świetny, wypełniony wieloma kieszonkami i przegródkami. Są tam zapasowe poduszki i dwa kable.

Pierwszy, zakończony 6,3-mm wtykiem, ma pośrodku spiralną sekcję, dzięki której rozciąga się do 3 m; drugi jest znacznie krótszy (80 cm) z 3,5-mm wtykiem, i chociaż nie ma na nim nawet najprostszego sterownika, to oczywiście służy on do podłączenia smartfona znajdującego się w kieszeni. Obydwa kable mają od strony słuchawek 3,5-mm wtyk, który należy wkręcić w jedną z muszli.

Przeguby umożliwiają obrót muszli o 90º oraz ich złożenie w kierunku pałąka. Muszle są okrągłe i obszerne, mieszczą duże, 50-mm przetworniki pracujące w systemie zamkniętym. Obudowy muszli zostały wykonane z szarego tworzywa, jedynie zewnętrzne kapsle (też nie w całości) są metalowe. Poduszki mają sporą średnicę, obszyto je czarnym, skóropodobnym materiałem.

Konstrukcję pałąka słuchawek Ultrasone PRO 550i zapożyczono z serii Signature, mechanizm regulacji ma typowe wypustki, górna część zawiera grubą warstwę gąbki. Pałąk wydaje się dość wąski i ciasny, ale jest bardzo elastyczny, co zmienia się diametralnie, gdy zakładamy słuchawki na głowę. Mają one pewny i mocny, ale jeszcze dostatecznie uprzejmy chwyt, dobrze się trzymają. Jednym z założeń serii Pro jest skuteczna izolacja akustyczna, jednak daje się odczuć dużą "wrażliwość" na otarcia przewodu sygnałowego.

Ultrasone zastosowało w swoim najtańszym modelu PRO parę autorskich systemów. S-Logic występuje tutaj w wersji Plus, niecentralne (względem ucha) ulokowanie przetwornika oraz separująca płytka dyfuzyjna mają za zadanie zmieniać charakterystykę kierunkową, wykorzystując właściwości ucha zewnętrznego poprawiać odtworzenie przestrzeni, "wyprowadzając" dźwięk ze środka głowy.

Druga z technik - ULE (Ultra Low Emission) - zajmuje się problemem pola magnetycznego, ograniczając jego (negatywny) wpływ na nasze zdrowie.

Metalowa płytka dyfuzyjna umieszczona przed przetwornikiem jest częścią firmowego systemu S-Logic, poprawiającego przestrzenność brzmienia.

Metalowa płytka dyfuzyjna umieszczona przed przetwornikiem jest częścią firmowego systemu S-Logic, poprawiającego przestrzenność brzmienia.

Odsłuch

Ultrasone Pro 550i unikają skrajności, a nawet wyraźnej tendencyjności, chociaż nieco bliżej im do obszaru brzmień cieplejszych niż twardych i stanowczych. Trzeba jednak natychmiast wyjaśnić, że Edition S dostarczają dużo informacji, ich dźwięk jest zarówno uporządkowany, jak i bogaty, tyle że nie przesadza z intensywnością detali, nie pozwala im dominować nad całym obrazem.

Ważniejsze są emocje wynikające z całej kompozycji, a także ze średnich tonów; nie są one "specjalne", ale na tle bardziej suchych i wycofanych w tym zakresie konkurentów, Ultrasone okazują się nawet liderem. Również bas jest ich mocną stroną, demonstrując zarówno rozciągnięcie, jak i rytmiczność.

Wysoka wartość impedancji może budzić obawy co do podłączenia słuchawek do sprzętu przenośnego, osiągnięcie wysokich poziomów głośności nie zawsze będzie w zasięgu smarftona, ale mobilne grajki Apple poradziły sobie przynajmniej z zachowaniem przyzwoitej dynamiki.

Niezależnie od tego, czy słuchawki będą używane w warunkach domowych, czy profesjonalnych, sztywny neseserek może się przydać.

Niezależnie od tego, czy słuchawki będą używane w warunkach domowych, czy profesjonalnych, sztywny neseserek może się przydać.

Radosław Łabanowski

ULTRASONE PRO 550i

 • Typ Zamknięte
 • Poduszka Wokółuszne
 • Masa 295
 • Impedancja (Ω)* 64
 • Pasmo przenoszenia (Hz) 10-22 000
 • Sterowanie (podst./MFI/Android) nie / nie / nie
 • * W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona
 
 

Podstawowe dane

 • 1 000 zł

Nasza ocena

 • Wykonanie: Wykonane w dużej części z tworzyw, ale ciężkie i solidne, jak na produkt Pro przystało. Firmowe systemy S-Logic i ULE.
 • Funkcjonalność: Mocno trzymają się na głowie, ale pewnym kosztem wygody. Imponujący zestaw akcesoriów.
 • Brzmienie: Dobre zrównoważenie z dawką ciepła i emocji ulokowanych zarówno w zakresie średnich tonów, jak i dobrze rozciągniętego basu.
SENNHEISER HD599

SENNHEISER
HD599

Cena: 1 000 zł

MUSICAL FIDELITY MF-200

MUSICAL FIDELITY
MF-200

Cena: 1 350 zł

HI-FI MAN Edition S

HI-FI MAN
Edition S

Cena: 1 350 zł

FOCAL Listen

FOCAL
Listen

Cena: 1 099 zł

Audio - kwiecień 2017

Strefa Magazynu

Audio 4/2017

Rynek audio zmienia się szybko i podąża w różnych kierunkach. Zmiany te czasami zaskakują nawet ekspertów i najbardziej doświadczone firmy, dlatego nie chcąc zostać w tyle, coraz częściej reagują one jak najszybciej.

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
AUDIO-TECHNICA ATH-SR5

AUDIO-TECHNICA
ATH-SR5

Audio-Technica to potężny japoński koncern, dla którego słuchawki są jedną z podstawowych specjalności. Firma jest też d...

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio