NAD
Viso 1

NAD zawsze był kojarzony z wysokiej jakości wzmacniaczami za rozsądne pieniądze. Nadeszły jednak ciężkie czasy, kiedy brak w ofercie czegoś pod iPoda, po prostu spycha na margines.

Nasza ocena

Wykonanie
Nawet na tle innych dokujących oryginałów, ten jest niesamowity. Wielkość wpływa też na rezultaty akustyczne. A do tego wykonanie z dobrych materiałów.
Funkcjonalność
Coś pomiędzy audiofilizmem, kolumną estradową i soundbarem. Obsługuje gęste formaty zapisu, pełna cyfrowa obróbka sygnału, współpracuje z telewizorami w obie strony.
Brzmienie
Zrównoważone, detaliczne, po podkręceniu zamienia się w dziką bestię – może nagłośnić duże pomieszczenie. Bardzo uniwersalne bydlątko!
Możesz pobrać ten artykuł w formacie

Nad Viso 1 - to kolejna nowość rynkowa, która swoją premierę miała na Audio Show 2011. Przedstawiciel najnowszego trendu na rynku stacji dokujących - cały przesył i obróbka danych odbywa się w domenie cyfrowej, bez degradującego konwertowania cyfrowo-analogowego na poziomie iPoda.

To również kolejny - po cyfrowym wzmacniaczu M2 z serii Masters - produkt sygnalizujący zmianę dziejową dokonującą się w obozie NAD-a - przesiadkę na cyfrową obróbkę wszystkiego.

Pierwsze wrażenia i skojarzenia: - O! Jaki duży, o! Jaki oryginalny, o! Jaki fajny pomysł na otwór bas-refleksu. Całość trochę przypomina zrolowaną karimatę. Do tego smakowicie wyglądająca aluminiowa obręcz z obrotowym rozsuwanym portem dla odtwarzacza (to też teraz na topie) znakomicie sprawdza się w roli pałąka do przenoszenia.

W komplecie znajduje się pilot (wielkości karty kredytowej) i przewód zasilający. Urządzenie radzi sobie bezprzewodowo nie tylko z Apple, ale też z konkurencyjnymi grajkami - o ile te używają technologii Bluetooth, Wi-Fi - lub ostatecznie po kablu poprzez wejście audio (mini-jack). Viso 1 sprawdza się również jako głośnik do PC. Konfiguracja jest bezproblemowa (automatyczna) i zajmuje ledwie kilka sekund.

Na obudowie NAD Viso 1 odnajdujemy jeszcze gniazdo USB (służące tylko do aktualizacji) oraz wejście optyczne, pozwalające na odtwarzanie plików do 24/96! Przygotowanie części głośnikowej zlecono Paulowi Bartonowi z siostrzanej firmy PSB Speakers. Warto dodać, że do transmisji bezprzewodowych zaadaptowano Bluetooth apt-X pozwalający na streaming muzyki z jakością CD.

Odsłuch

Adekwatnym określeniem dla NAD-a Viso 1 powinno być: "przenośna kolumna głośnikowa". To urządzenie potrafi dać czadu i w ogóle grać głośniej od wszystkich innych stacji, propagując fale akustyczne w całej kubaturze pomieszczenia, a nawet na zewnątrz.

Tu obowiązują proste reguły akustyczne - chcesz mieć duży dźwięk, to potrzebujesz dużych głośników. To niewątpliwie nowa jakość dla osób poszukujących przenośnego urządzenia o dużej wydajności.

W praktyce NAD Viso 1 brzmi inaczej niż propozycje konkurencyjne, tworząc dźwięk zarówno potężny, jak i swobodny. Z mocną podstawą basową to jest coś, co zupełnie odrywa się od peletonu niskobudżetowych "stacyjek". To "coś" gra jak podłogowa kolumna.

Niezłym pomysłem może być zatrudnienie Viso 1 w charakterze soundbara (głośnika podtelewizorowego) - tu też pokaże swoje dynamiczne kompetencje. Jeżeli to "coś" podoba nam się wizualnie, to jest już nasze.

Wademar (Pegaz) Nowak

Specyfikacja techniczna

NAD Viso 1
Stacja dokująca dla iPoda Nie
USB Tak
Wi-Fi
Bluetooth nie
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
NAD testy
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta marzec 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio marzec 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu