TANGENT AMP-30 AMPSTER

TANGENT AMP-30 AMPSTER
Jeszcze bardziej kompaktowy

Tak maleńkie obudowy spotkaliśmy dotąd pod postacią przedwzmacniacza i końcówki mocy Pro- ecta, które wymagały zewnętrznych zasilaczy. Na tym tle Tangent AMP-30 Ampster jest jeszcze bardziej kompaktowy, bo zmieszczono w nim wzmacniacz zintegrowany z tradycyjną końcówką mocy w klasie AB i kompletnym zasilaczem. Ponadto urządzenie wygląda znakomicie.

Na aluminiowym, anodowanym froncie widzimy pięknie wytoczone, efektowne pokrętło wzmocnienia. To wszystko. Wzmacniacz wyposażono jedynie w dwa wejścia - RCA oraz mini-jack; po włożeniu wtyku do tego ostatniego, gniazda RCA są odłączane, co pozwoliło zrezygnować z selektora wejść. Pokrętło wzmocnienia pełni też funkcję wyłącznika sieciowego. W pozycji "off"’ świeci się obok czerwona dioda, która zmienia kolor na zielony po włączeniu urządzenia. Jedyną rzeczą, której mi brakuje, to wskazanie na gałce, w którym miejscu ślizgacza się znajdujemy.

Minimalista

Tangent AMP-30 Ampster wydaje się być urządzeniem wyposażonym skrajnie minimalistycznie. Wynika to zarówno z oszczędności, przeznaczenia, jak i ustalonego stylu. Zawiera jednak kilka niespodzianek. Pojedyncze gniazda głośnikowe mają postać dziur na banany. Podobne stosuje np. Naim, jednak tam chodzi o "filozofię", tutaj o brak miejsca (i pieniędzy...). Obok umieszczono niezłocone gniada RCA oraz wspomniany mini-jack. Pierwszą miłą niespodzianką jest monofoniczne (L+R) wyjście do aktywnego subwoofera. Takie rozwiązanie ma spory sens, gdy weźmiemy pod uwagę niską moc wyjściową Ampstera. Po drugiej stronie kolejny ekstra dodatek - gniazdo USB. Nie jest to jednak wejście audio, a wyjście do urządzenia MP3. Niestety, nie ma pilota.

Wnętrze Tangenta AMP-30 Ampster , co nietrudno wydedukować, jest szczelnie zapełnione. Najwięcej miejsca zajmuje spory transformator toroidalny, "wpychający" się w wytłoczenie dolnej ścianki, oddzielony maleńkim radiatorem od mikrej płytki z układami. Miniaturyzacja możliwa była dzięki zastosowaniu układów scalonych, zarówno w przedwzmacniaczu, jak i w końcówce mocy. Pomiędzy scalakami NE5532 widać niewielki, otwarty potencjometr. Końcówka to dwa (po jednym na kanał) układy TDA2052. W układzie znajdują się dobre elementy pasywne – precyzyjne, metalizowane oporniki oraz kondensatory polipropylenowe.

Odsłuch

Duński wzmacniacz ma wyraźnie niższą czułość niż MAP-101 i PMA-510AE. Żeby uzyskać podobny poziom głośności, trzeba odkręcić gałkę niemal na maksimum. Imprezy nim nie nagłośnimy, zresztą podobnie jak Fatmanem. Jeżeli jednak zastosujemy te dwa wzmacniacze zgodnie z ich przeznaczeniem, pozostając w granicach ich naturalnych kompetencji, to otrzymamy brzmienia... istotnie różne. iTube gra substancją, barwą, plastycznością, Tangent AMP-30 Ampster ma lepszą rozdzielczość i przejrzystość sceny, która nie jest nawet specjalnie szeroka, jednak w ustalonych ramach źródła są dobrze pozycjonowane i rysowane wyraźną kreską. Do tego zadziwiająco mocny bas, skupiający swoją energię w średnim podzakresie, dzięki któremu nie ma rozjaśnienia całej charakterystyki, schłodzenia, kliniczności czy metaliczności. Ampster gra w wyższych rejestrach czystym, gładkim, momentami kremowym dźwiękiem, z nie męczącą górą pasma, choć dostatecznie selektywną.

Dynamika w skali absolutnej jest ograniczona, przy wyższych poziomach dźwięk twardnieje, jednak pomimo "nikczemnej" postury Ampster potrafi zdobyć się przynajmniej na poprawność. Większe wzmacniacze tego testu mogą więcej, jednak raczej w wymiarze ilościowym. Ampster jest wyraźnie najmniejszy i najtańszy, wręcz nie pasuje do reszty stawki, tyle że podobnych mu konkurentów trudno było znaleźć, więc przyczepiliśmy go do trzech wzmacniaczy z zakresu 1200-1400 zł. To, że w ogóle się obronił, jest jego dużym sukcesem. Oczywiście szukając "prawdziwego" wzmacniacza, lepiej dołożyć kilkaset złotych, bowiem nie jest sensacją sezonu, która pokonała droższą i poważniejszą konkurencję. Jednak kto z jakichkolwiek powodów ma ochotę na taką zabaweczkę, może być spokojny, że to nie żarty, że da się z tego słuchać muzyki.

Wojciech Pacuła

TANGENT AMP-30 AMPSTER

  • Produkowany Tak

Laboratorium

Przy 8 omach (i jednym kanale) moc wynosi 18 W, w stereo mamy 2 x 14 W. Maluch zaskakująco dobrze poradził sobie z kolumnami 4-omowymi, uzyskując "aż" 24 W przy jednym i 2 x 19 W przy dwóch obciążonych kanałach.

Aby uzyskać maksymalną moc, należy doprowadzić do wejścia sygnał o napięciu aż 1,12 V, jednak właśnie niska czułość i niskie wzmocnienie napięciowe urządzenia otwierają furtkę do niskich szumów (oczywiście nie można tego osiągnąć bez wysokiej klasy elementów i przemyślanej konstrukcji), które w tym przypadku sięgają aż 96 dB. Wraz z tym pojawia się dynamika na poziomie 107 dB.

Charakterystyka przenoszenia (rys. 1) jest nietypowa - w zakresie niskotonowym widać wzmocnienie, ze szczytem plus 5 dB przy 60 Hz, a poniżej sygnał jest prawdopodobnie filtrowany. Być może jest to układ przygotowany do współpracy z minimonitorkami (producent ma je w ofercie).

W spektrum zniekształceń (rys. 2), powyżej -90 dB widać jedynie drugą harmoniczną.

Niskie zniekształcenia i szumy zaowocowały świetną charakterystyką na rys. 3. - w szerokich zakresach zniekształcenia kształtują się poniżej 0,01 %.

 
 

Podstawowe dane

  • 800 zł Cena

Nasza ocena

  • Wykonanie: Znakomity projekt plastyczny, doskonałe elementy bierne.
  • Laboratorium: Skupiona na MP3 – można je odtwarzać i ładować. Praktycznie nic poza tym. Parametry Podbicie w zakresie niskotonowym, niska moc, bardzo niskie szumy i zniekształcenia.
  • Brzmienie: Dokładne, czyste, z mocnym basem i ładną sceną dźwiękową.
MONITOR AUDIO Platinum PL500 II

MONITOR AUDIO
Platinum PL500 II

Kiedy siedem lat temu firma Monitor Audio wprowadziła pierwszą generację serii Platinum, była to tyleż sensacja, co ruch...

SONNENTEER Alabaster

SONNENTEER
Alabaster

Cena: 8 600 zł

EXPOSURE 3010S2D

EXPOSURE
3010S2D

Cena: 8 000 zł

MUSICAL FIDELITY M5si

MUSICAL FIDELITY
M5si

Cena: 9 900 zł

NAD D7050

NAD
D7050

Cena: 4 400 zł

Audio - październik 2016

Strefa Magazynu

Audio 10/2016

Rynek audio zmienia się szybko i podąża w różnych kierunkach. Zmiany te czasami zaskakują nawet ekspertów i najbardziej doświadczone firmy, dlatego nie chcąc zostać w tyle, coraz częściej reagują one jak najszybciej.

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio