MISSION M34

MISSION M34

W ofercie Mission najbardziej popularna była linia m5, ale jej rolę przejmuje teraz nowa seria m3. Modele nowej generacji są nawet nieco tańsze od kolumn z m5, a wygląd zapowiada, że wykonanie jest równie solidne. Kiedy będziemy je ustawiać, dobre wrażenia tylko się spotęgują - duży ciężar budzi szacunek.

Mission M34 to konstrukcja trzygłośnikowa, ale dwudrożna. Dwa identyczne nisko-średniotonowe mają średnicę 17 cm. Membrany są celulozowe, ale nietypowe - wykonane w formie "misek", bez dodatkowych nakładek przeciwpyłowych. Magnesy mają średnicę 9 cm, z dodatkowymi pierścieniami spełniającymi rolę częściowego ekranowania. Głośnik wysokotonowy to 25-mm kopułka tekstylna, z magnesem neodymowym.

Obudowę zrobiono z płyty mdf o grubości 2,5 cm, a wewnątrz znajdują się cztery poziome wzmocnienia. W dolnej części skrzynki wydzielono komorę, do której mamy dostęp przez plastikową zaślepkę pod zaciskami. Terminale są podwójne. Wylot bass-reflex ma dużą średnicę i znajduje się tyłu.

Mission M34 dostępne są w trzech wersjach okleiny winylowej: czarnej, bukowej i drzewa wiśni. Przednia ścianka ma zaokrąglone krawędzie na tak dużym promieniu, że pierścieniowe osłonki przetworników musiały zostać wyprofilowane. Niewielka plastikowo-materiałowa maskownica zaczepiana jest na wgłębieniach wkrętów ampulowych trzymających głośniki.

Odsłuch

Dźwięk jest mięsisty, gęsty i permanentnie otaczający słuchacza. Początkowo wydaje się to męczące, niespokojne, i zbyt natarczywe. Wystarczy jednak poddać się wpływowi Mission M34, by poczuć się doskonale.

Wysokie tony nie będą nas oszczędzać. Syczenie, zgrzyty, jęki, głośne i natarczywe dźwięki perkusyjne - to wszystko grane jest głośno i radośnie. Także średnica utrzymuje szorstki i twardy wyraz, co znakomicie przystaje do moich wyobrażeń o neutralności.

Cały zakres średnio-wysokotonowy jest znakomicie przygotowany do kreowania przestrzeni, tworzy prawdziwy spektakl sceniczny, precyzyjny w konturach i zapełniony konkretnymi i lokalizacjami, ale również ociekający żywiołowością i dynamiką.

Bas jest bezbłędny pod względem kontroli. Krótki, sprężysty, oczywiście szybki i twardy. Nie zawsze współgra to z charakterem nagrania, bywa, że brak rozciągnięcia i głębi daje się we znaki, trochę brakuje solidnego fundamentu. Zdarza się zaobserwować bardzo niskie i jednocześnie bardzo powolne pomruki, które są dalekim echem tego, co powinniśmy usłyszeć. To jednak tylko tytułem przyczepienia się do czegoś, bo poza tym kolumny brzmią wyśmienicie.

MISSION M34

 • Produkowany Tak
 • Moc [W] 25-150
 • Wymiary [cm]* 95/20/3
 • Typ obudowy br-t
 • Rodzaj głośników W
 • Efektywność [dB] 89
 • Impedancja (Ohm)** 4
 • * Wymiary: wys./szer./gł.
 • ** W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona

Laboratorium

Laboratorium Mission M34 

m34 to konstrukcja o impedancji znamionowej 4 omy, z minimami leżącymi na poziomie ok. 3,5 oma, zarówno w zakresie 200-300Hz, jak i wysokich tonów (co ma już jednak mniejsze znaczenie - rys. 1). Jednak czerpiąc sporo prądu ze wzmacniacza, m34 rewanżuje się wysoką efektywnością, nie ustępując na tym polu nawet Tobago - osiąga bowiem wynik 89dB.

Rys. 2 ilustruje bardzo dobrze zrównoważoną charakterystykę, mieszczącą się w polu +/-2,5dB, z lekkim wycofaniem średnich częstotliwości. Charakterystyka opada już od 100Hz, ale początkowo łagodnie, dzięki czemu spadek -6dB (względem poziomu średniego) pojawia się poniżej 40Hz.

Poziom wysokich tonów okazuje się oczywiście niższy na osi 30° (rys. 3).

Maskownica powoduje lekkie zmiany na charakterystyce (rys. 4), należą one jednak do mniejszych, jakie można zaobserwować w takich sytuacjach.

 
 

Podstawowe dane

 • 2 230 zł Cena

Nasza ocena

 • Wykonanie: Bardzo wysoka "jakość postrzegana", duża, nadzwyczaj solidna i atrakcyjnie wykończona konstrukcja.
 • Laboratorium: Bardzo dobre zrównoważenie, wysoka efektywność (choć przy dość wymagającej impedancji).
 • Brzmienie: Dynamiczny, zdecydowany dźwięk. Naturalna średnica, precyzyjna góra, twardy bas.

Galeria zdjęć

MONITOR AUDIO Platinum PL500 II

MONITOR AUDIO
Platinum PL500 II

Kiedy siedem lat temu firma Monitor Audio wprowadziła pierwszą generację serii Platinum, była to tyleż sensacja, co ruch...

SONUS FABER Chameleon T

SONUS FABER
Chameleon T

Cena: 10 000 zł

PROAC Studio 148

PROAC
Studio 148

Cena: 10 000 zł

KEF R500

KEF
R500

Cena: 8 160 zł

Audio - październik 2016

Strefa Magazynu

Audio 10/2016

Rynek audio zmienia się szybko i podąża w różnych kierunkach. Zmiany te czasami zaskakują nawet ekspertów i najbardziej doświadczone firmy, dlatego nie chcąc zostać w tyle, coraz częściej reagują one jak najszybciej.

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio